Predstavljen projekt SPARK u Mostaru; Potpisana dva Memoranduma o razumijevanju
Projekt SPARK: Skilled Youth Empowered Communities predstavljen je u Mostaru koji će se realizirati u osnovnim i srednjim školama, te na Univerzitetu ”Džemal Bijedić” u Mostaru i Sveučilištu u Mostaru, a riječ je o projektu koji donosi inovativne programe namijenjene mladima uzrasta 10-26 godina iz Mostara.
Tom prilikom prisutnima su se obratili ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) Adnan Velagić, ambasador Velike Britanije u BiH Julian Reilly, direktorica za kulturnu saradnju u BiH Amila Karavdić i projekt menadžer, Saša Madacki. Projekt će realizirati organizacija British Council.
Ministar Velagić istakao je zadovoljstvo što Ministarstvo i organizacija British Council već dugi niz godina uspješno sarađuju.
”Vodeći se dosadašnjom saradnjom s British Councilom, koja je bila više nego uspješna i pozitivna, siguran sam da će realizacija projekta SPARK doprinijeti unapređenju našeg obrazovnog sistema. Opredijeljenost Ministarstva jeste poboljšanje uslova kako na poljima obrazovanja, tako i na poljima nauke, kulture i sporta. Kako bi u tome uspjeli, potrebna nam je kontinuirana saradnja s različitim nivoima vlasti, ustanovama i organizacijama koja nedvojbeno uključuje i organizaciju British Council”, kazao je resorni ministar.
Projekt SPARK: Skilled Youth Empowered Communities osnažuje mlade ljude u Mostaru kroz tri ključne komponente. U okviru Schools komponente, učenici osnovnih škola stječu digitalne vještine kroz obuke iz kodiranja i korištenja microbit uređaja. U oblasti engleskog jezika unaprjeđuje se nastava engleskog kroz saradnju s univerzitetima, dok u okviru Youth Connect programa srednjoškolci imaju priliku da poboljšaju svoje vještine razvoja i upravljanja projektima, te promoviranje istih i kreiranje sadržaja na društvenim mrežama, omogućavajući im da realiziraju svoje ideje uz mentorstvo i finansijsku podršku, saopćilo je Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK-a.
Britanski ambasador u BiH Julian Reilly kazao je kako pokretanje SPARK projekta ima ključnu ulogu u osnaživanju mladih ljudi i razvoju lokalnih zajednica kroz obrazovanje, suradnju i stjecanje praktičnih vještina.
”Važnost obrazovanja i zajedničkog rada nikada nije bila veća, a SPARK projekt predstavlja značajan korak ka izgradnji bolje budućnosti za sve građane Mostara“, kazao je Reilly.
Nakon predstavljanja projekta, uslijedilo je potpisivanje dva Memoranduma o razumijevanju između British Council-a i Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru, te British Council-a i Sveučilišta u Mostaru. Ovi memorandumi neće samo formalizirati partnerstvo već će i postaviti temelje za buduću saradnju u razvoju obrazovnih i kreativnih programa.
U ime Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru sporazum je potpisao dekan Fakulteta humanističkih nauka, prof. dr. Edim Šator, dok su u ime Sveučilišta u Mostaru sporazum potpisali prorekrorica za međunarodnu saradnju, prof. dr. Sanja Bijakšić i dekan Filozofskog fakulteta u Mostaru, izvan. prof. dr. Dražen Barbarić.
Direktorica za kulturnu saradnju u BiH iz British Council-a je naglasila važnost neformalnog obrazovanja.
„U današnje vrijeme kada globalni izazovi zahtijevaju efikasne promjene obrazovnih sistema, neformalno obrazovanje premošćuje nastali jaz i pruža mogućnost brzog sticanja neophodnih vještina. Stoga je saradnja neformalnog i formalnog obrazovnog sektora od izuzetne važnosti“, kazala je Karavdić.
Također, predstavljen je i otvoreni poziv srednjoškolcima za učešće u projektu.
SPARK program za srednjoškolce (15-18 godina) nudi obuku iz razvoja i upravljanja projektima, kroz koju mladi uče kako da svoje ideje pretvore u stvarne projekte. Kroz praktične primjere i simulacije, učesnici stječu vještine za efikasno upravljanje timovima, resursima i vremenom. Po završetku treninga, učenici rade na konkretnim projektima u svojim zajednicama, ostavljajući pozitivan utjecaj i stvarajući vidljive promjene. Na program se mogu prijaviti svi srednjoškolci uzrasta od 15 do 18 godina, iz Mostara.
Uskoro će biti objavljen i poziv za učenike osnovnih škola da se priključe programima obuke kodiranja BBC micro:bit uređaja za početnike. Studenti engleskog jezika s Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, te Sveučilišta u Mostaru uskoro počinju svoje programe usavršavanja za svoju buduću nastavničku profesiju, navodi se u saopćenju.
(Mostarski.ba)
U utorak u Mostaru protest protiv femicida i nasilja nad ženama
Umjerena oblačnost u većem dijelu zemlje
Susret rukovodstva Albanskog kulturnog centra i premijera Albina Kurtija
Obuća: Trojka blokira rad institucija Federacije BiH i mora snositi odgovornost
Promovisan zbornik radova o književnom djelu Ćamila Sijarića „Magija pripovijedanja“