Categories: Aktuelno u Mostaru, Mostar|Published On: 19/3/2024|

Preživjeli logoraši nakon 30 godina: Heliodrom je bio mjesto torture, krvničkog mučenja i ubijanja

Na današnji dan prije 30 godina puštena je prva grupa logoraša iz logora HVO-a, do čega je došlo nakon potpisivanja Vašingtonskog mirovnog sporazuma.

Prema podacima do kojih je došao portal Mostarski.ba iz izvora udruženja logoraša s područja Hercegovine, Heliodrom je bio najveći od 13 kazamata u Hercegovini, kroz koje je prošlo 20 000 ljudi.

Heliodrom je u vremenu hrvatske agresije na Bosnu i Hercegovinu bio sabirni logor takozvane Hrvatske republike Herceg-Bosna.

Prema optužnici Međunarodnog suda za ratne zločine na području bivše Jugoslavije (ICTY), pripadnici HVO-a počeli su držati muškarce bošnjačke nacionalnosti u logoru od 1993. do aprila 1994. godine, a prethodno su uhapšene stotine civila koji su živjeli u zapadnom dijelu grada. Pripadnici HVO-a nisu razlikovali civilne od vojnih zatvorenika, kako bi se civili oslobodili. Stanje u logoru bilo je katastrofalno.

8000 Mostaraca završilo je na Heliodromu.

Među njima i Emir Hajdarović, aktuelni predsjednik Udruženja logoraša Mostara.

Emir je imao 21 godinu kada su ga 19. maja 1993. godine pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO) iz stana u Ulici “Stjepana Radića” zarobili i odveli u logor Ljubuški, potom na Heliodrom a osjetio je i torture logora Dretelj, Vojno i Sovići.

Danas je zajedno sa ostalim logorašima obnovio bolna sjećanja posjetivši mjesto na kojem je pogaženo ljudsko dostojanstvo i vršene torture nad ljudima  na najperfidniji način.

Kako je kazao za Mostarski.ba “njegov put kroz logore HVO-a bio je buran i dug, trajao je tri stotine i devet dana.

U njemu se, kako ističe, prolazak pokraj ovih objekata bude emocije koje ponekad ne može ni iskontrolisati, emocije tuge, bijesa, straha, jer u tim logorima, naglašava, su se trudili da unište ljudsko dostojanstvo i da ponize čovjeka.

Prema Hajdararovićevim riječima pored mučenja i ponižavanja mnogim logorašima sa kojim je bio su oduzeti životi na najperfidnije načine.

Logoraši su navodi, izvođeni na prve linije.

Hajdarović ističe, da je prema njihovim istraživanjima samo u logoru Heliodrom ubijeno 77 ljudi, dok je brojka mnogo veća uzmu li se u obzir ostali logori u Hercegovini.

Stanje u logoru bilo je katastrofalno.

Zatvorenici su svakodnevno psihički i fizički maltretirani, stražari su ih tukli, a zabilježeni su i slučajevi kada su psi čuvari puštani na neke od njih. Pojedini zatvorenici odvođeni su u grad kako bi vršili prisilni rad poput kopanja rovova, gradnje vojnih utvrda ili skupljanja tijela mrtvih vojnika HVO-a. U najtežim slučajevima, bili su prisiljeni hodati ispred snaga HVO-a, kao živi štit.

Preživjeli su svjedočili i da su mnogi zatvorenici bili poredani uz zid i gnječeni automobilima.

Tek prije tri godine su uspjeli položiti cvijeće ispred kapije nekadašnjeg logora koji bi kako je zamišljeno trebao biti pretvoren u muzej HVO-a. To saznanje preživjelim logorašima je teško palo, a iz Udruženje na čijem je čelu Hajdarović najavljuju istrajnu borbu svim raspoloživim zakonskim metodama kako do toga ne bi došlo.

“19. mart je godišnjica raspuštanja logora Heliodrom, Udruženje logoraša Mostar svake godine obilježava ovaj datum da bi podsjetili ljude koji imaju kratko pamćenje, djecu, omladinu, koji su se rodili poslije toga, a roditelji da bi ih zaštitili nisu im rekli, te učinili sebi medvjeđu uslugu, jer ovi prostori pamte ratove svakih 30 do 50 godina, naša borba je upravo da ove generacije ne dožive ono što smo mi doživjeli”, kazao je Emir Hajdarović, bivši logoraš-sadašnji predsjednik Udruženja logoraša Mostar.

 

(Mostarski.ba)

 

Related Posts