Na zajedničkoj vanrednoj sjednici Štaba civilne zaštite Grada Mostara i Kantonalnog štaba CZ Hercegovačko-neretvanskog kantona, održanoj u ponedjeljak navečer, donesena je odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće uzrokovane požarom u javnom preduzeću „Deponija“.
Požar na deponiji i dalje je aktivan, a na terenu su angažovane sve raspoložive snage, doznaje se jutros iz Profesionalne vatrogasne jedinice (PVJ) Mostar.
Kako navode iz PVJ-a Mostar, zahvaćeno se područje ne širi, ali s požarišta i dalje suklja veliki dim.
Jutros se Mostar probudio obavijen dimom uz jak miris paljevine. Prema posljednjim informacijama o kvaliteti zraka s mjernih stanica Federalnog hidrometeorošlog zavoda, zrak u Mostaru je vrlo zagađen.
Požar na mostarskoj deponiji izbio je u ponedjeljak ujutro oko 9 sati, nakon čega se ubrzo proširio te zahvatio skladište, objekte i radne mašine za reciklažu.
Iz Operativnog centra Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNK-a saopćeno je jutros kako nadležne službe civilne zaštite, vatrogasne jedinice, medicinske službe, zračne snage (air tractori), Oružane snage BiH te ostale službe zaštite i spašavanja kontinuirano poduzimaju sve potrebne mjere na lokalizaciji požara i sanaciji njegovih posljedica.
(Mostarski.ba)

