Categories: Svijet|Published On: 25/3/2023|

Rahul Gandhi nastavit će da da se bori za demokratiju nakon oduzimanja poslaničkog mjesta

Najveći indijski opozicionar Rahul Gandhi izjavio je u subotu da će nastaviti da se bori za demokratiju nakon što je za svoje izbacivanje iz parlamenta okrivio zahtjeve za istragom ključnog poslovnog saveznika premijera Narendre Modija.

Gandhiju (52) je u petak oduzeto mjesto u parlamentu, dan nakon što je osuđen za klevetu u Modijevoj matičnoj državi Gudžarat zbog opaske u kampanji iz 2019. koja se smatra uvredom za premijera.

Politički protivnici i grupe za ljudska prava naširoko su optuživale Modijevu vladu da koristi zakon da cilja i ušutka kritičare, ali je Gandhi rekao da neće pristati na zastrašivanje.

– Učinit ću sve što moram da odbranim demokratsku prirodu ove zemlje – izjavio je on novinarima.

– Navikli su da ih se svi plaše. Ne plašim ih se – rekao je on, govoreći o vladajućoj stranci.

Uklanjanje Modijevog glavnog protivnika iz parlamenta dolazi u trenutku kada je odnos premijera s Gautamom Adanijem, jednim od najmoćnijih industrijalaca Indije, bio pod lupom.

Modi je decenijama blizak saradnik Adanija, ali poslovno carstvo potonjeg postalo je ponovo predmetom pažnje ove godine nakon što ga je američka investiciona firma optužila za “drsku” korporativnu prevaru.

Gandhijeva opoziciona Kongresna stranka sedmicama je zahtijevala odgovarajuću parlamentarnu istragu tih navoda.

– Diskvalifikovan sam jer se premijer plaši narednog govora koji će održati Adani. Nastavit ću da postavljam pitanje – kakav je odnos premijera sa gospodinom Adanijem? – izjavio je Gandhi novinarima.

Pristalice Kongresne stranke održale su u subotu manje proteste u nekoliko gradova širom zemlje, u znak protesta protiv Gandhijeve smjene s mjesta poslanika.

Gandhi je vodeće lice Kongresne stranke, nekada dominantne snage indijske politike, ali je sada sjena same sebe.

On je potomak najpoznatije indijske političke dinastije i sin, unuk i praunuk bivših premijera, počevši od čelnika pokreta za nezavisnost, Jawaharlala Nehrua.

On se, međutim, bori da ospori izbornu moć Modijeve stranke Bharatiya Janata (BJP) i njenih nacionalističkih poziva hinduističkoj većini u zemlji.

Donji dom parlamenta proglasio ga je nesposobnim da nastavi da obavlja poslaničku dužnost u petak, dan nakon što je osuđen u slučaju klevete.

Optužba je proizašla iz opaske izrečene tokom predizborne kampanje 2019. u kojoj je Gandhi pitao zašto “svi lopovi imaju (njihovo) zajedničko prezime Modi?”

Njegovi komentari viđeni su kao uvreda na račun premijera, koji je uvjerljivo pobijedio na izborima.

Članovi vlade također su izjavili da je ta primjedba kleveta protiv svih onih koji dijele prezime Modi, koje je povezano s nižim stepenicama tradicionalne indijske kastinske hijerarhije.

Gandhi je u četvrtak osuđen na dvije godine zatvora, ali je izašao na slobodu uz kauciju nakon što su njegovi advokati najavili da će se žaliti.

Portparol BJP izjavio je u četvrtak da je sud postupio s “odgovarajućim sudskim procesom” kada je donio presudu.

Pravni postupci naširoko su, međutim, raspoređeni protiv ličnosti iz opozicionih stranaka i institucija koje se smatraju kritičnim prema Modijevoj vladi posljednjih godina.

Gandhi se suočava s nekoliko drugih postupaka zbog klevete i postupkom zbog pranja novca koji se više od decenije provlači kroz zaleđeni pravni sistem Indije.

Indijske poreske vlasti u februaru su izvršile raciju u lokalnim uredima BBC-ja, nekoliko sedmica nakon što je ta TV mreža emitirala dokumentarac o Modijevom ponašanju tokom smrtonosnih sektaških nemira prije nekoliko decenija.

Portparol Kongressne stranke Abhishek Manu Singhvi izjavio je novinarima u petak da presuda predstavlja “kastraciju demokratskih institucija od strane vladajuće stranke”.

(Agencije)

Related Posts