Categories: Aktuelno u Mostaru, Mostar|Published On: 1/7/2024|

Raznovrsni sadržaji ove sedmice na „Mostarskom ljetu“

Ove sedmice u okviru međunarodne kulturne manifestacije „Mostarsko ljeto 2024“ publika ima priliku uživati u raznovrsnim sadržajima.

U srijedu, 03.07., u Narodnoj biblioteci Mostar (odjeljenje Luka), bit će upriličena promocija zbirke priča “Dan poslije” autora Kemala Musića, sa početkom u 19:30 sati.

Kemal Musić, kao istaknuti pisac sa područja Crne Gore i Zapadnog Balkana, predstavlja neospornu vrijednost u bogatom kulturnom nasljeđu ovih prostora. Autor je 15 djela, dobitnik je nagrada: Odzivi, Boško Pušonjić, Avdo Međedović i Specijalna diploma Društva crnogorskih novinara za zbirke novinarskih reportaža, a bio je u konkurenciji i za nagradu Meša Selimović u Tuzli sa romanom Žig.
Njegova nova knjiga, „Dan poslije“, knjiga je tajni koje se nose u dan poslije. Kako je naveo recenzent Goran Radojičić, nisu to tajne koje se tiču svijeta, one potiču od moći unutrašnjeg impulsa. U Musićevoj knjizi ulazak u život i izlazak iz njega obilježen je šutnjom – o svojima, o sebi, o svijetu i svemu. Šutnja koja se izdahne u dan poslije, koja traje, prenosi se s koljena na koljeno. Nakon čitanja knjige pripovjedača znamo, on nam je kao rod rođeni, jer je bez trunke zadrške (raz)otkrio sebe. I svakog od nas.

U Muzeju Hercegovine Mostar, u četvrtak (04.07.) u 20 sati, bit će održano javno predavanje: Bosanska usmena tradicija – 250. godišnjica objave balade “Hasanaginica”.

Nakon njenog prvog objavljivanja 1774. godine u Veneciji, balada Hasanaginica, izvorno zapisana kao Žalosna pisanca plemenite Asanaginice, postala je važno blago svjetske baštine. Bit će prikazani najvažniji sadržaji njene prisutnosti u svijetu i njenog vraćanja u domovinu.

U petak (05.07.) u Narodnoj biblioteci Mostar, bit će održana promocija knjige “Bošnjaci – nacija nakon genocida” autora Jasmina Mujanovića, sa početkom u 19:30 sati.

Knjiga “Bošnjaci – nacija nakon genocida” iscrpan je i uputan pregled historijskog razvoja i političkog trajanja bošnjačke nacije na “povijesnim bosanskim zemljama”. Autor, bosansko-američki politolog, dokazuje da je povijesna, kulturna, politička i fizička vezanost za Bosnu i Hercegovinu, kao jedinu domovinu, temeljna odrednica bošnjačke nacije i da nije islam ta srž bošnjačkog nacionalnog identiteta. Pamteći višestoljetno iskustvo bosanske političko-državne samosvojnosti, živo se sjećajući Genocida 1995, ali i prošlih epizoda preživljenog nasilja, Bošnjaci svoj opstanak vide u samostalnoj, suverenoj i racionalno uređenoj Bosni i Hercegovini. Premda u samoj domovini jesu većina, u regiji su ipak ranjiva manjina te se otuda bošnjačka nacionalna politika (nužno) ne bori za Bosnu i Hercegovinu kao bošnjačku nacionalnu državu nego je teži urediti prema standardima zapadnih liberalnih demokratija. Samo tako uređena Bosna i Hercegovina – u kojoj većina ne tlači, ali i nije potlačena – donosi i regionalni mir i blagostanje svih građana i građanki. Opisavši povijesni put, političke silnice i naslijeđe Genocida nad Bošnjacima, Mujanović u konačnici nudi konkretna i izvodljiva politička rješenja – ustavotvornu skupštinu građana za novu Bosnu i Hercegovinu.

U Institutu Yunus Emre, u subotu, 06.07., bit će upriličena likovna izložba “Svijet u plavom” autora turskog slikara Rešita Ismeta, sa početkom u 20 sati.

Tradicionalni koncert “Mostarskih tamburaša” bit će održan u Ulici Braće Fejića u nedjelju (07.07.) sa početkom u 21 sat.

Mostarski tamburaši su svoj prvi zvaničan nastup imali upravo na otvorenju prošlogodišnjeg “Mostarskog ljeta”. Tokom prošle godine ovaj muzički ansambl kojeg čini 8 članova, iskusnih muzičara, a koji djeluje u sklopu Centra za kulturu Mostar, imao je još nekoliko vrlo zanimljivih koncerata. U njihovom repertoaru možemo naći tamburaške i narodne pjesme sa raznih krajeva Balkana, ali i poneku autorsku pjesmu. Koncert u Fejićevoj ulici u Mostaru biće prilika da se sa njihovim radom upoznaju brojni Mostarci i Mostarke ali i turisti koji iz cijelog svijeta dolaze posjetiti grad na Neretvi.

Organizatori manifestacije „Mostarsko ljeto“ su Centar za kulturu Mostar, Narodno pozorište u Mostaru, Muzej Hercegovine Mostar, Narodna biblioteka Mostar i Pozorište lutaka u Mostaru. Pokrovitelji manifestacije su Grad Mostar i Skupština HNK, a sponzor je kompanija BH Telecom.

(Mostarski.ba)

Related Posts