Republika Srpska izmjenama zakona izbrisala Bosnu i Hercegovinu iz nacionalnih spomenika

86822

Narodna skupština bh. entiteta Republika Srpska danas je usvojila Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

U zakonu kojeg su usvojili narodni poslanici u entitetu Republici Srpskoj, izvršene su izmjene zakona kojima se očito išlo na brisanje Bosne i Hercegovine i učinjen još jedan podmukli atak na državu.

Tako je u zakonu koji je usvojen izmijenjen član 2, stav jedan u kojem je do sada pisalo “‘Nacionalni spomenik’ predstavlja dobro koje je Komisija proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine u skladu sa članovima V i VI Aneksa 8…”, izmijenjen na način da je iz rečenice izbrisano Bosne i Hercegovine.

Dakle, Republika Srpska je iako je Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine dejtonska kategorija u kojoj je jasno naglašena Bosna i Hercegovina, odlučila da izbriše Bosne i Hercegovine i tako nacionalne spomenike ostavi bez jako bitne odrednice.

Osim ovoga učinjen je još jedan udar na institucije Bosne i Hercegovine i to na način provođenja politike koja podrazumijeva da se iznad državnih institucija stavljaju entitetske.

U članu 3 zakona je pisalo: Podrazumijeva se da nacionalni spomenici automatski uživaju najviši stepen zaštite u zakonu Republike Srpske, bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Sada je izmjenama zakona izbrisan dio bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Ovo u suštini znači da je otvorena mogućnost da institucije entiteta Republika Srpska propituju odluke o proglašenju nacionalnih spomenika na teritoriji ovog entiteta.

Izmjenama zakona je dakle u RS-u izbrisana Bosna i Hercegovina iz nacionalnih spomenika, a provođenje odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika je dovedeno u pitanje.

Usvajanje ovih izmjena je u skladu sa strategijom negiranja države Bosne i Hercegovine koju provode vladajući u RS-u, ali je i pokazatelj da skandalozni stavovi članice Komisije Anđeline Ošap Gaćanović o tome da “ne postoji bosanskohercegovačko naslijeđe”, sada i u provođenju kroz institucije entiteta.

Otvoreno je i pitanje da li će političari koji se predstavljaju kao zaštitnici Bosne i Hercegovine pokrenuti apelaciju pred Ustavnim sudom o ustavnosti ovog zakona, ali i da li će visoki predstavnik naći vremena da se bavi pitanjima zaštite Dejtonskog sporazuma.

(Klix.ba)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • NPM: U petak predstava “Hasanaginica”

  • EU poručila Izraelu da je novi val napada na Gazu ‘neprihvatljiv’

  • Saznajte šta ukazuje na usporen metabolizam

  • Počela proizvodnja privatne svemirske stanice Starlab, lansiranje 2028. godine

  • Federalni sud: Ukidanje USAID-a vjerovatno neustavno, blokirano dalje rezanje sredstava

SB Banner 1

■ Povezano

  • VIDEO/ Dizdar u posjeti Goraždu: Podrška resornog ministarstva projektima u BPK-u

  • BiH i Crna Gora potpisale Sporazum o socijalnom osiguranju, veća sigurnost za osiguranike

  • Organizacioni odbor: Obilježavanje Dana Armije RBiH danas ima poseban značaj

  • Godišnja analiza upravljanja personalom u MO i OSBiH održana u Sarajevu