Foto: Mostarski.ba

Categories: Aktuelno u Mostaru, Budi u Centru, Mostar|Published On: 5/5/2023|

Sarić: Godinama se u FBiH parovima nije plaćalo za bračnu neplodnost, ali dolaze bolja vremena

Regionalni simpozij Mediteranskog društva za reproduktivnu medicinu (MSRM) pod nazivom “Reproduktivna medicina po mjeri pacijenta”, koji će okupiti preko 200 stručnjaka iz regije i svijeta, prvi put će se održati u BiH, i to od 18. do 20. maja u Hotelu Mepas u Mostaru.

Predsjednik Organizacijskog odbora Senad Sarić kazao je kako je bračna neplodnost globalni problem.

“Razvojem medicine od 1978. godine do danas postupcima medicinski potpomognute oplodnje rođeno je preko 10 miliona djece. Moram istaknuti da smo i u našem Mostaru uspjeli napraviti izuzetno kvalitetan IVF centar koji je prije bio rezerviran isključivo za velike gradove jer su to jako skupe metode, sama oprema i prostor vrijede preko pola miliona maraka, a i edukacija da bi se došlo do uspjeha traje jako dugo. Imat ćemo čast na ovom simpoziju ugostiti doktore iz Egipta i Turske koji su od samih početaka u ovoj eri razvoja reproduktivne medicine, a osim njih na ovaj skup doći preko 150-200 stručnjaka iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Norveške i tako dalje”, kazao je Sarić.

Istaknuo je kako je ovaj simpozij nešto posebno za BiH, Hercegovinu i Mostar.

“Kroz naš rad osjetio sam podršku određenih struktura, a moram istaknuti da je podrška Grada Mostara, centra gdje se sada nalazimo i ministarstva svesrdna. Određene strukture su prepoznale važnost ovoga, ali smo se obraćali i nekim drugima i nažalost podrške nema. Ovo je naš mali doprinos da idemo korak naprijed, da pokažemo kako se to može. U drugim državama to rade kliničke ustanove, a kod nas se nijedna klinička ustanova ne bavi reproduktivnom medicinom”, ustvrdio je Sarić.

Dodao je kako je Vlada Federacije BiH prebacila deset miliona maraka na Ministarstvo zdravstva FBiH, te da će taj novac biti raspoređen za ove parove kojima je problem ostvariti roditeljstvo.

” Moram reći da u Mostaru zdravstveni fond nije ni feninga nijednom paru davao dok su svi drugi, Tuzla, Bihać, Sarajevo i određene općine plaćali i davali podršku. Sada kad je nakon skoro godinu i pol dana čekanja došao zakon pokušali su opet to, ali su parovi angažirali advokate i dobivali potrebna sredstva. Početkom godine to je prešlo na federalni nivo, ako se ne varam Vlada FBiH za parove je osigurala deset miliona maraka i vidjet ćemo kako će funkcionirati. Nažalost, tek su sada dodani i završeni pravni akti, ne znam zašto nije ostalo na kantonima još ovih pola godine pa da parovi kroz taj vremenski period ne lutaju dok se ne završi sva birokracija. Mi smo bili bijeli ili crni u modernoj Evropi gdje se godinama u Federaciji nije plaćalo parovima za bračnu neplodnost, ali nadam se da u narednom periodu dolaze bolja vremena “,kazao je Sarić.

Predstavnik MSRM-a Veljko Vlaisavljević naglasio je kako je ideja za organizaciju ovako važnog skupa u BiH došla mnogo ranije, ali se zbog pandemije koronavirusa nije mogla realizirati.

” Ovaj skup slijedi skupovima u Budvi, Opatiji, Ljubljani i potpuno je normalno da je došao red i na BiH da u sklopu mediteranskih država organizira skup našeg udruženja. Naše udruženje staro je već više od 15 godina, njegova funkcija je da okupi stručnjake s područja reproduktivne medicine, prije svega stručnjake po različitim regijama Mediterana i na taj način promovira ne samo znanje o reproduktivnoj medicini nego prije svega da društvu da svoje rezultate liječenja, ali i potrebe da se taj segment liječenja implementira u svakodnevnu praksu svih naših društava “, kazao je Vlaisavljević.

Dodao je kako je bolest reproduktivnih organa česta pojava s kojom se u prosjeku suočava jedan od sedam parova.

“Svjetska zdravstvena organizacija neplodno stanje klasificirala je kao bolest reproduktivnih organa koju treba liječiti i ona je jako česta, mnogo češća nego smo mi spremni to prihvatiti. Jedan od šest do sedam parova srest će se s tim problemom i jako je bitno da društvo kao cjelina tome prisluhne, da nađe sredstva, mogućnosti, organizaciju rada da se taj vid zdravstvene zaštite približi pacijentima. Naš simpozij je u trendu i Evropske federacije za humanu reprodukciju koja u zadnjih desetak godina radi na tome da pacijentu omogući “prijatan”, prijateljski odnos do samog liječenja, da su pacijenti u središtu našeg interesa, te da i oni odlučuju o samom izboru liječenja”, naveo je Vlaisavljević.

Istaknuo je kako u državama u kojima je regulirana dostupnost ovog postupka parovima danas imamo od četiri do sedam posto djece rođene medicinski potpomognutom oplodnjom.

“Kada gledamo primjer Slovenije, to znači da je u svakom razredu svih škola u Sloveniji barem jedno ili dvoje djece koji su došli na svijet postupkom medicinski potpomognute oplodnje i to je ono što treba političarima prenijeti. Morate biti u prvim redovima da ljudima prenesete informaciju da su jedino rani postupci liječenja uspješni, a nakon 40. godine života postotci uspješnosti su otprilike jedan, dva ili tri posto, dakle samo starost pacijenta je ono što utječe na uspješnost i zato treba omogućiti da pravovremeno dođu do tog načina liječenja”, kazao je Vlaisavljević.

Članica Organizacijskog odbora Grit Kirsten-Sarić rekla je kako se raduje što se Mostaru kao izvrsnom domaćinu daje mogućnost primiti sve stručnjake iz cijelog svijeta.

“Mi kao multidisciplinarna medicinska ustanova i poliklinika djelujemo na mostarskom prostoru i široj regiji već više od 20 godina. Ja sam inače Njemica, a mi smo jako svjesno odlučili da sredina našeg života bude Mostar i jako sam optimistična da ćemo kroz ovaj simpozij ostvariti pozitivnu atmosferu i u znanstvenom smislu, pozitivne dijaloge među kolegama, Mostarcima i prijateljima”, kazala je Kirsten-Sarić.

Dodala je kako problem začeća nije samo ginekološki, ženski problem.

” Problem je širi i pokušavamo u tu problematiku uključiti cijelu porodicu, tako da se radujem dijalogu među raznim strukama, kako pristupiti i s internističke i endokrinološke i urološke strane, kako uključiti i mušku stranu u cijelu tu priču”, kazala je Kirsten-Sarić.

Tehnički organizator događaja, ujedno i nacionalni predstavnik Bosne i Hercegovine u MSRM-u je Poliklinička zdravstvena ustanova “Arbor Vitae dr.Sarić” Mostar, u suradnji s Asocijacijom ginekološke endoskopije BiH, te pod pokroviteljstvom Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine (ANUBiH), te Ministarstva obrazovanja, obrazovanja, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona.

(Mostarski.ba)

Related Posts