Dokumentarni film Samir Mehić Bowie – Pisma iz Srebrenice, autorice Lamije Grebo, bit će prikazan u subotu, 27. juna, u OKC Abrašević u Mostaru, u okviru festivala „Kako nastaje sjećanje?“.
Film je nastao u produkciji Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) u saradnji s Memorijalnim centrom Srebrenica, a kroz priču o Samiru Mehiću, srebreničkom Davidu Bowieju, gitaristi i zaljubljeniku u rock'n'roll, donosi uvid u život mladih za vrijeme genocida u Srebrenici “…dok iz zvučnika izlazi zvuk inata”.
Kroz pisma koja je Samir razmjenjivao sa svojim najboljim prijateljem Farukom Smajlovićem, film otkriva kako su mladi u opkoljenom gradu živjeli i govorili o muzici, prijateljstvu, planovima i životu u ratnim okolnostima. Samir Mehić, koji je mogao postati svjetski poznati gitarista, ubijen je u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine.
Projekcija se održava u okviru programa „Kako nastaje sjećanje: Mladi, narativi i dijalog o kulturi sjećanja“, koji okuplja mlade koji žele propitivati dominantne načine na koje se prošlost interpretira i pamti.

Nakon projekcije bit će održan razgovor koji će voditi Milica Pralica, predsjednica Udruženja Oštra Nula. Učesnici i učesnice razgovarat će o ulozi ličnih svjedočanstava i umjetnosti u razumijevanju prošlosti i kulturi sjećanja.
Ulaz je besplatan.
(Mostarski.ba)

