Jutros je zasjedao i Štab Civilne zaštite Grada Mostara .
U fokusu je bilo rješavanje dva problema: ugasiti požar na deponiji do kraja, te iznaći način i lokaciju odvoza miješanog otpada
Prema riječima gradonačelnika Mostara, u razgovoru sa profesionalcima konstatovano je da je jedino rješenje da se krene u zasipanje deponijskih polja.
“Odlukom Štaba angažovana je firma koja će već danas započeti zasipanje tog lokaliteta sa čim će se krenuti već danas, kako bismo što prije ugasili požar i riješili se neugodnih mirisa i štetnih čestica u zraku.Odredili smo da se na lokalitetu Vrapčića iz vozila koji na terenu prikupljaju otpad vrši pretovar u adekvatna vozila koja će ići na druge lokacije, odnosno sanitarne deponije”, rekao je Kordić.
Donesena je i odluka da se angažuje firma koja će kontinuirano vršiti monitoring zraka, posebno u sjevernom dijelu koje je najviše ugroženo.
“O kvaliteti zraka ćemo građane obavještavati na satnoj bazi, kako bi se mogli adekvatno ponašati”, rekao je gradonačelnik Mostara.
Dodao je kako je kontaktiran i Federalni Zavod za javno zdravstvo, koji bi trebao izdati adekvatna uputstva građanima.
(Mostarski.ba)

