Categories: Aktuelno u Mostaru, Budi u Centru, Mostar|Published On: 15/6/2020|

“Stazama Samostalnog mostarskog bataljona”: Bilo nas je 300 i u junu 92. smo oslobađali Mostar

Prigodnim programom u Centru za kulturu završena je ovogodišnja manifestacija “Putevima pobjede-Stazama samostalnog mostarskog bataljona 1992-2020”, koju su organizovali organizacija RVI “Stari Grad” Mostar, JOB “Stari Grad” Mostar, te Organizacija porodica šehida i poginulih boraca Grada Mostara.
Zbog zakonom propisanih higijensko-epidemioloških mjera,u Centar za kulturu pozvani su najbliži članovi porodica poginulih boraca i saborci.

Direktni učesnici akcije oslobađanja lijeve obale Neretve prisjetili su se juna 92.,kada su učestvovali u akciji oslobađanja Mostara, te ostali bez velikog broja svojih saboraca, komšija, prijatelja.

Azer Penava, predsjednik Jedinstvene organizacije boraca Stari Grad Mostar istakao je da , “dok su borci živi neće zaboraviti juni 92.”, a namjera im je, kaže, da ovakvim i sličnim manifestacijama kroz svjedočenja direktnih učesnika istinu prezentiraju mlađim generacijama.

“Sve je krenulo 11. a završilo 16. juna, kada se oslobodila kompletna lijeva obala. Većina Samostalnog mostarskog bataljona se nalazila na Đubranima, dok je otprilike trećina ostala u gradu i čuvala liniju duž rijeke Neretve. Međutim, prije našeg dolaska sa Đubrana išlo se na oslobađanje Heliodroma, naravno sa jedinicama HVO-a, da bi 13.6.jedinice Samostalnog mostarskog bataljona koje su ostale u gradu, prešle na lijevu obalu. Već 13. smo imali pogibiju nekoliko saboraca, da bi se povukli i vratili dok nismo i mi sišli sa Đubrana. Onda se 14. prešlo,odnosno 15. se oslobodila lijeva obala grada Mostara”.

Penava je podsjetio da je iz Samostalnog mostarskog bataljona proizašla Prva mostarska pa 41.,pa 441., a kasnije i 4. Korpus.

Sabahudin Kazazić Joja, pripadnik čete Carina istakao je da je i ova, kao i sve ostale čete, imala itekako značajnu ulogu u oslobađanju lijeve obale Neretve.

“Za dva dana naša četa je ostala bez 8 boraca.Naša četa je bila raspoređena na dva lokaliteta, pola čete na Đubranima, a pola kao ispomoć Donjoj mahali”, istakao je Kazazić.

Prisutnima su se obratili i Eso Kosić iz čete Luka, te Semir Dizdarević i Mustafa Isović pripadnici Samostalnog voda Brankovac,također direktni učesnici u akciji oslobađanja Mostara od srpsko-crnogorskog agresora.

U muzičkom dijelu programa prisutne su na pjesme koje su građane opkoljenog Mostara tih najtežih ratnih godina praktično održavale u životu, dajući im snagu i moral, podsjetilli Derviš Deri Nazečić i Saša Đermanović (Mo Army Band) i Elmedin Balalić Titi.

Program je vodila dugogodišnja voditeljica, članica ratnog ansambla “Bulbuli” Enisa Memić.

(Mostarski.ba)

 

Related Posts