Stručnjaci iz BiH i regije u Mostaru na konferenciji o krivičnom zakonodavstvu i pravosuđu

Foto: Fena
U Mostaru je u četvrtak počela dvodnevna međunarodno-naučna konferencija „Izazovi i perspektive krivičnog zakonodavstva i pravosuđa“, koja je okupila oko 50 izlagača iz BiH i regije.
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru Denis Pajić izjavio je kako je mostarska skup prva konferencija iz oblasti krivičnog prava koja je na ovako organiziran način uspjela okupiti stručnjake iz BiH i regije.
Na konferenciji je prijavljeno skoro 50 izlaganja, a očekuje se više od stotinu posjetitelja.
“Konferencija je organizirana u dva dana, a današnja plenarna izlaganja će ići u dvije sesije. Sutra, zbog velikog broja izlagača, bit će organizirano šest sesija koje će ići u tri odvojene dvorane. Različite teme dominiraju na ovoj konferenciji, od tema iz područja krivično-procesnog prava pa do tema koje se dotiču pitanja sigurnosti, kriminalistike i drugih područja”, kazao je profesor Pajić.
Profesorica emeritus s Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Hajrija Sijerčić – Čolić istakla je važnost konferencije s obzirom da obrađuje brojne teme iz krivičnog zakonodavstva i kaznenog pravosuđa.
“Živimo u vremenu kada se otvaraju brojna pitanja oko vršenja krivičnih djela, kažnjavanja počinitelja tih djela, efikasnosti i efektivnosti pravosuđa. Dosta tih pitanja tretirat će se kroz referate na ovoj dvodnevnoj konferenciji”, izjavila je profesorica Sijerčić – Čolić.
Odgovorila je i na pitanje što ovu konferenciju izdvaja od sličnih konferencija, ali i koliko se BiH odmaknula od pravosuđa u bivšoj Jugoslaviji.
“Krivično zakonodavstvo u bivšoj Jugoslaviji je imalo vrlo napredne elemente koji su se cijenili i u zapadnom svijetu. Vremena su različita, BiH sada ima obavezu u odnosu na međunarodno pravo, tako da nas i prilike „tjeraju“ da pratimo trendove koji postoje u svijetu”, zaključila je Sijerčić – Čolić.
Konferencija bi trebala polučiti rezultatima koji će biti od značaja za identifikaciju oblasti koje zahtijevaju daljnje unapređenje ili reformu, a sve u cilju osiguravanja efikasnog i efektivnog procesuiranja složenih kaznenih djela, s jedne strane, i zaštite osnovnih prava i sloboda, s druge strane, u isto vrijeme poštujući osnovne standarde nezavisnosti, nepristranosti i profesionalnosti.
Organizator konferencije je Pravni fakultet Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru, uz podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke (FMON) i Misije OSCE-a u BiH.
(Fena)
Izrael intenzivirao napade na Gazu, među ubijenim civilima troje djece
Golom Mlinarića Velež do pobjede u Gabeli
Taekwondo klub Cro Star nastavlja svoj zlatni niz u Zenici
Platiti manje može biti znatno skuplje: Je li pametno zaobići notara?
Uvoz struje u BiH skočio za skoro 600 posto; Bičakić: Podaci poražavajući
■ Povezano
Saradnja tri kantona i Aerodoma Mostar: Gašenje požara iz zraka
Brza cesta Mostar Sjever – Široki Brijeg – granica s Hrvatskom: U toku izrada projekata i tenderske procedure
Održana prva radionica novog ciklusa AbrašRadionice o medijskoj pismenosti i radijskom novinarstvu
Učenici Gimnazije Mostar direktno se plasirali na državno takmičenje