Stručnjaci s područja arhitekture iz 11 zemalja na Green Design Biennaleu u Mostaru
Manifestacija Green Deisgn Biennale, koja će se održat u Mostaru od 16. do 19. oktobra, okupit će 35 studenata sa šest fakulteta i svjetske stručnjake s područja arhitekture, građevinarstva i dizajna iz 11 zemalja.
Osnivačica Green Design Biennala Elma Durmišević kazala je kako je ovo međunarodna višeslojna platforma koja se u Mostaru organizira od 2016 godine.
“Tema je održivi razvoj, zeleni dizajn, a ove godine ćemo se posebno fokusirati na dvije bazne oblasti. Jedna od tih je podrška umjetne inteligencije i digitalizacije u dizajnu i posebnom planiranju, a drugoj je fokus kroz predavanje dizajn i transformacija postojećih objekata i materijala u smislu efikasnog korištenja resursa”, pojasnila je Durmišević.
Naglasila je kako je cilj ovogodišnjeg Bijenala spojiti kreativnost i znanost u smislu podrške rješavanju problema i izazova koje imamo u 21. stoljeću.
“Ovaj događaj okuplja arhitekte, znanstvenike, ICT stručnjake i studente kroz radionice, predavanja, izložbe i ekspertne sastanke. Pored predavanja održati će se radionice, okrugli stolovi i izložbe “, dodala je.
Po riječima Durmišević, na ovogodišnjim Bijenalima učestvovat će arhitekti, znanstvenici iz 11 zemalja i to iz Amerike, Velike Britanije, Francuske, Njemačke, Belgije, Italije i 35 studenata sa šest sveučilišta.
Profesorica s Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru Maja Roso Popovac kazala je kako će Univerzitet i Sveučilište u Mostaru imati važnu ulogu u programu Green Design Biennalea, kao što je to bio slučaj i ranijih godina.
“Ovaj događaj je važan za Mostar jer je to grad s dva sveučilišta i studijske programe koji su jako važni za razvoj modernog pristupa arhitekturi. Također, važno je povezivanje i studenata s modernim trendovima i kolegama iz regije i svijeta. Važna je saradnja i s proizvodnim sektorom odnosno s industrijom jer se svih ovih godina se jako puno surađuje s lokalnim obrtima, firmama – pojasnila je Roso Popovac.
Dodala je kako studenti aktivno učestvuju i u radionicama u Green Design centru, na kojima će pratiti proces od samog projekta i ideje preko izvođenja i na kraju završetka koji rezultira maketom.
Glavna savjetnica Grada Mostara Radmila Komadina podsjetila je kako je Grad Mostar 2016. godine s Fondacijom Green Design Centrom iz Sarajeva potpisao sporazum vezan za izgradnju tog centra u Mostaru.
“Inovacijski centar promovira nove metode u građenju korištenjem materijala koji su već bili korišteni, to se naziva cirkularna ekonomija. Prvi modul inovacijskog centra je izgrađen. Nadam se da ćemo u europskim projektima naći mogućnosti da osiguramo financijsku konstrukciju kako bi se izgradila preostala tri modula”, kazala je Komadina.
Inače, otvaranje spomenute manifestacije upriličit će se danss u domu hercega Stjepan Kosača u Mostaru s početkom u 18 sati. Za četvrtak 17. oktobar najavljena je modna revija na kojoj će biti prikazane kreacije modne dizajnerice Naide Vilić napravljene od recikliranog tekstila.
(fena)
Haris Džinović piše knjigu o svom ljubavnom životu: “Vrijeme zaljubljivanja je odavno prošlo”
Žestok udar na Egipćanina jer je zbog vjere odbio nositi LGBT traku: “Reklamirao je kockarnice na dresu”
Na scenu se vraća Ford Escort Mk1 u restomod formi s benzinskim motorom i ručnim mjenjačem
Čemu služi VAR u Bosni i Hercegovini? Gigović u VAR sobi poništio Sarajevu čist gol
Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio izmjene zakona o povratu PDV-a na kupovinu prve nekretnine
■ Povezano
SLUČAJ “LAKIŠIĆA HAREM”, NELEGALNA GRADNJA HNK I POSJETA JANDROKOVIĆA: Kako su katolički prvaci u Mostaru prešutjeli plemenitu inicijativu Muftijstva mostarskog
VIDEO: Prvo obraćanje novinarima predsjednika Gradskog vijeća i gradonačelnika Mostara
Đani Rahimić predsjednik novog saziva Gradskog vijeća Grada Mostara
Mario Kordić novi-stari gradonačelnik Mostara