Studenti prava iz svih dijelova BiH na trodnevnoj radionici u Mostaru

87675

Foto: Fena

U Mostaru je u srijedu otvorena trodnevna radionica i simulirano suđenje iz oblasti međunarodnog kaznenog prava i tranzicijske pravde na kojoj učestvuju studenti iz svih dijelova BiH, a koja za cilj ima bolje upoznavanje studenata s ovom pravnom tematikom.

“Danas je otvorena trodnevna radionica i simulirano suđenje iz oblasti tranzicijske pravde i međunarodnog kaznenog prava. Radionica će se baviti procesuiranjem ratnih zločina, s posebnim akcentom na procesuiranje seksualnog nasilja tokom rata i dosuđivanja imovinsko-pravnog zahtjeva”, izjavio je službenik za pravna pitanja Misije OSCE-a u BiH Meris Mušanović.

Kazao je kako je ideja vodilja za organiziranje ove radionice, koju inače organizira Misija OSCE-a, bila da se nauče lekcije iz prošlosti kako bi se napokon moglo krenuti dalje.

“Mlade ljude, buduće akademske građane, upoznajemo s prošlošću i pružamo im vještine koje će im biti od koristi u budućnosti. Misija OSCE-a u BiH ostaje posvećena promoviranju vladavine prava, zaštiti ljudskih prava, te podršci procesa pomirenja”, poručio je.

Mušanović je istakao da je stav OSCE-a da, kroz ovakve edukativne inicijative, potaknu svijest o važnosti pravde i odgovornosti, što predstavlja suštinski element za trajnu stabilnost i izgradnju povjerenja u društvu.

Na ovoj radionici učestvuju studenti prava iz cijele BiH, a radionica za jedan od ciljeva ima njihovo međusobno upoznavanje i stvaranje prijateljstva koje će doprinijeti ujednačavanju pravne prakse u BiH.

Profesorica Međunarodnog javnog prava i evropskih studija Pravnog fakulteta Univerziteta u Bihaću Ajna Jodanović rekla je kako je ova radionica i simulirano suđenje od izuzetnog značenja za sve studente.

“Na osnovu ovakvih aktivnosti studenti stječu vrlo značajne praktične vještine, ali s druge strane i iskustvo koje je vrlo značajno u radu na konkretnim predmetima međunarodnog kaznenog prava i tranzicijske prave”, smatra profesorica.

Dodaje kako akcenat treba staviti na sposobnosti studenata koje će razvijati u smislu njihovog općenitog i boljeg upoznavanja međunarodnog kaznenog prava i tranzicijske pravde.

“Takvi slučajevi zaista vrlo često uključuju složene pravne probleme. Ove aktivnosti će doprinijeti i usavršavanju njihovih sposobnosti analize i tumačenja pravnih pitanja, te upoznavanja svih koncepata tranzicijske pravde koji uključuju različite mehanizme za postizanje odgovornosti i povjerenja”, kazala je Jodanović.

Jedan od učesnika trodnevne radionice i simuliranog suđenja je student Pravnog fakulteta Univerziteta u Bihaću Mirza Muminović koji je naveo da ovakve radionice za sve studente predstavljaju izuzetnu priliku za profesionalni i lični razvoj.

“Kroz ovaj trodnevni program nadamo se da ćemo produbiti svoje znanje u složenim pitanjima međunarodne pravde i mehanizmima tranzicijske pravde, te steći neke praktične vještine u vođenju ključnih slučajeva i zastupanja argumentacije pred sudom. Ovo iskustvo nam pruža neophodne uvide u izazove s kojima se suočavaju sudovi pri donošenju odluka u predmetima ratnih zločina, kao i ulogu prava u procesu pomirenja i izgradnje trajnog mira”, zaključio je Muminović.

(Fena)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Usvojen budžet Grada Mostara: Na prijedlog gradonačelnika povećana cijena deponiranja otpada

  • “Igman” dobija novi poligon za testiranje municije

  • Sutkinje prvi put dijele pravdu na utakmici prvenstva BiH

  • Proglašene najsretnije zemlje na svijetu: Na kojem je mjestu Bosna i Hercegovina?

  • Mlijeko nije dobro samo za jačanje kostiju: Evo na koji sve način pomaže organizmu

SB Banner 1

■ Povezano

  • Usvojen budžet Grada Mostara: Na prijedlog gradonačelnika povećana cijena deponiranja otpada

  • Položena zakletva 11. člana Koalicije za Mostar u GV Grada Mostara

  • Voda još uvijek nije za piće

  • “Od borbe do slobode”, večeras edukacija o 8.martu