Štabovi Civilne zaštite (CZ) Hercegovačko – neretvanskog kantona (HNK) i Grada Mostara su održali zajedničku sjednicu povodom požara na deponiji Uborak.
Komandant Štaba CZ HNK-a Adil Šuta je istakao kako će se posljedice ove katastrofe tek moći sagledati nakon službenog izvještaja.
“Stavili smo sve svoje snage na raspolaganje i pozvali pomoć iz drugih gradova i općina. Tu smo i dalje da radimo sve što je potrebno”, rekao je Šuta te dodao kako će Vlada HNK u što kraćem roku uplatiti pomoć prema Gradu Mostaru kako bi zajednički prebrodili ovu tešku situaciju za Grad Mostar, regiju i kanton.
“Od svih nas očekuje se odgovornost da efikasno djelujemo i donosimo odluke koje će biti u korist smirivanja ove situacije i njenog rješavanja” zaključio je Šuta te dodao kako nema dogovora o odvoženju otpada u druge općine.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić je potvrdio kako je u Mostaru proglašeno vanredno stanje!
“Proglasili smo vanredno stanje u Gradu Mostaru što će nam omogućiti brzo i operativno djelovanje kako bi nekako sanirali posljedice. Hitne službe Grada Mostara odmah su po saznanju o požaru izašle na teren. Požar je lokaliziran u krugu deponije” rekao je Kordić.
Jutros je na mostarskoj deponiji izbio požar a u gašenje su se, uz vatrogasce, uključile i Oružane snage (OS) BiH te air-tractori.
(Mostarski.ba)

