Svjedočenja volontera iz Donje Jablanice: Blatnjavi tragovi dlanova na plafonu i albumi fotografija
U sanaciji volonterski pomažu građani iz različitih dijelova zemlje i inostranstva.
Među tim volonterima su čak i ratni vojni invalidi s visokim stepenom invaliditeta. Nije izostala pomoć ni iz, primjera radi, Njemačke. Neki od njih su danima u Jablanici, boreći se s kamenjem teškim stotinama kilograma te ogromnim količinama mulja, vode i otpada.
Katastrofa, koja je pogodila hercegovački gradić, ugasivši živote 19 ljudi, sama po sebi je pokazatelj kako priroda odgovori kada se čovjek prema njoj neadekvatno odnosi.
I svjedočenja onih koji volonterski pomažu su također pokazatelj kolike su razmjere ove tragedije.
Brojni volonteri čiste unutrašnjost kuća, i to uglavnom lopatama i doslovno golim rukama. Na to su primorani jer mehanizacija ne može pristupiti unutrašnjosti kuća. I kada može, onda može do vrata ili prozora, tek toliko da zahvati onoliko koliko je moguće, a to je uglavnom malo. Sve ostalo je na ljudskoj snazi.
Oni koji čiste unutrašnjost kuća zatiču uznemirujuće prizore. Zatiču mulj i šta sve ne u razini skoro do plafona. Na plafonima pojedinih prostorija su i dalje blatnjavi tragovi dlanova. Pronalaze se i mnoge stvari, među kojima su one od izrazitog sentimentalnog značaja, poput albuma fotografija.
Volonteri su u jednoj od kuća pronašli i veću svotu novca koju su vratili njenom vlasniku.
Svaka kuća je obilježena. Naime, kuća u kojoj nije bilo žrtava je označena s “X”, kuća u kojoj je bilo žrtava je označena s vertikalnom linijom, a broj tih linija zavisi od broja žrtava, te su krugom unutar kojeg je “X” označene kuće za koje je upitno da li su i dalje upotrebljive.
Mnogi vlasnici kuća ne bi ništa mogli bez volonterske pomoći. Toga su svjesni svi Jablaničani koji su volonterima omogućili hranu, vodu, prenoćište i sve ostalo što im treba. Međutim, nije mali broj onih mještana koji već razmišljaju da trajno napuste Donju Jablanicu.
Civilna zaštita i ostale službe su i dalje na terenu, radeći na sanaciji.
Klix
Lana Pudar i SARA voda nastavljaju saradnju i u 2025. godini
Grad Mostar postupa prema pravomoćnom Planu prilagođavanja deponije Uborak: Primanje otpada na deponiju nije upitno
Dvodnevna sjednica Upravnog odbora PIC-a danas počinje u Sarajevu – Tema trenutna situacija u BiH
Međuvladin komitet za nematerijalnu kulturnu baštinu odlučuje o upisu sevdalinke na Listu UNESCO-a
Okrugli sto u Mostaru: U BiH značajno veći broj prijava nasilja nad ženama