Svjetski je dan zdravlja: Ovogodišnji posvećen zdravlju majki i novorođenčadi

101567

Svjetski dan zdravlja 2025, 7. aprila/travnja, pokrenut  će jednogodišnju kampanju o zdravlju porodilja i novorođenčadi, pod nazivom “Zdravi počeci, nada u budućnost”, kojom se pozivaju vlade i zdravstveni radnici da pojačaju napore kako bi se prevenirala smrtnost porodilja i novorođenčadi i dala prednost dugoročnom zdravlju i dobrobiti žena, sa ciljem pomoći zemljama da povrate izgubljeni napredak, istovremeno prikazujući nova istraživanja i dokaze koji će poboljšati zdravlje žena, novorođenčadi i dojenčadi na globalnom nivou, saopćeno je iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Nažalost, na temelju trenutno objavljenih procjena, blizu 300 000 žena izgubi život zbog trudnoće ili porođaja svake godine, više od 2 miliona beba umire u svom prvom mjesecu života, a oko 2 miliona je mrtvorođeno, što ukupno predstavlja skoro 1 smrtni ishod svakih 7 sekundi.

Podaci Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine pokazuju da su u 2022. godini u FBiH bila 4 smrtna ishoda uzrokovana trudnoćom, porođajem i puerperijem (O00-O99 po MKB-u), dok u 2023. godini nisu registrovani. Određena stanja porijeklom iz perinatalnog perioda (P00-P96) bila su uzrok 71 smrtnog ishoda u 2022. godini i 70 smrtnih ishoda u 2023. godini. Kongenitalne malformacije, deformacije i hromozomske abnormalnosti (Q00-Q99) u 2022. godini bile su uzrok 21 smrti, dok ih je u 2023. godini bilo 18. Stopa dojenačke smrtnosti u FBiH u 2023. godini iznosila je 6,7/1.000 živorođenih i pokazuje nešto veće vrijednosti u odnosu na zemlje regiona. Vodeći uzroci smrtnosti dojenčadi u FBiH u 2023. godini po poglavljima oboljenja su određena stanja porijeklom iz perinatalnog perioda (P00-P99).

Aktuelni trendovi pokazuju da 4 od 5 zemalja svijeta nisu na putu da ispune ciljeve za poboljšanje preživljavanja majki do 2030. godine, a 1 od 3 neće uspjeti ispuniti ciljeve za smanjenje smrtnosti novorođenčadi. Iako se smrt majki i novorođenčadi javlja u svim regijama, velika većina je u najsiromašnijim zemljama i onima koje se suočavaju sa ratnim sukobima i drugim krizama. Kada se zdravstvene ustanove zatvore, uskrate pristupni putevi ili prekinu isporuke potrebnog medicinskog materijala, trudnice i bebe kojima je potreban redovni pristup zdravstvenim uslugama, suočavaju se s ozbiljnim, često životno opasnim rizicima. Ograničenja u finansiranju mogla bi dodatno ugroziti napredak jer su se mnogi programi koji pružaju ključne zdravstvene usluge zaustavili, zajedno s važnim medicinskim istraživanjima usmjerenim na trudnice, djecu i dojenje.

Budućim majkama i njihovim porodicama potrebna je kvalitetna skrb koja ih podržava fizički i emocionalno-prije, za vrijeme i nakon poroda. Zdravstveni sistemi moraju se razvijati kako bi upravljali mnogim zdravstvenim problemima koji utiču na zdravlje majki i novorođenčadi. Ovogodišnja kampanja, koja će trajati do 2026. godine, pozvati će vlade, donatore i zdravstvenu zajednicu da ulažu u dokazane intervencije visokog uticaja, kao dio napora za poboljšanje cjelokupne kvalitete skrbi. To uključuje usluge otkrivanja komplikacija povezanih sa trudnoćom i hitne akušerske usluge koje spašavaju život jer se velika većina smrtnih slučajeva majki i novorođenčadi događa tokom ili ubrzo nakon poroda, kao i posebnu skrb za male i prijevremeno rođene bebe. Komplikacije povezane s preuranjenim porođajem su sada vodeći uzrok smrti djece mlađe od pet godina širom svijeta.

Svjetska zdravstvena organizacija također naglašava rastuću potrebu da zdravstveni sistemi rješavaju mnoga temeljna zdravstvena pitanja koja utiču na zdravlje majki i novorođenčadi. To uključuje ne samo direktne akušerske komplikacije, već i stanja mentalnog zdravlja (uključujući pothranjenost i prekomjernu težinu, kao i prehrambene nedostatke) te sve veći teret neinfektivnih bolesti. Poziva se i na povećanu globalnu pažnju na dugoročno zdravlje i dobrobit žena, što uključuje zagovaranje na polju legislative, odnosno politika koje štite njihovo zdravlje i prava, poput plaćenog porodiljskog dopusta i drugih ključnih elemenata zaštite zapošljavanja, te pristup vitalnim uslugama planiranja porodice, saopćeno je iz Zavoda za javnop zdravstvo FBiH.

(Mostarski.ba)

 

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Ured za hadž i umru: Upozorenje vjernicima na lažne ponude za hadž

  • Poznati rezultati 25. jubilarnog izviđačkog takmičenja “Mostarski susreti 2025”

  • Obnoviteljski sabor ključni je trenutak u historiji Islamske zajednice u BiH

  • Kupres: Zašto su svećenici digli glas protiv njemačke investicije na lokalitetu Osmanlije?

  • Porezna uprava FBiH najavila pojačane kontrole za 1. maj

SB Banner 1

■ Povezano

  • Obnoviteljski sabor ključni je trenutak u historiji Islamske zajednice u BiH

  • Kupres: Zašto su svećenici digli glas protiv njemačke investicije na lokalitetu Osmanlije?

  • Ima li većine u Parlamentu FBiH?

  • Upozorenje iz policije: U Hercegovini pojavio novi izuzetno opasan TikTok izazov