TI BiH – Borba protiv korupcije u BiH je prioritet svih nivoa vlasti
Učesnici konferencije “Jačanje integriteta i odgovornosti u borbi protiv korupcije u BiH” koju je danas u Sarajevu organizirao Transparency International u BiH (TI BiH), poručili su da je borba protiv korupcije prioritet svih nivoa vlasti, građana i sudskih instanci.
Aurelie Valtat iz Delegacije EU u BiH podsjetila je da je predsjednica Evropske komisije Ursula Gertrud von der Leyen istakla podršku EU integraciji država zapadnog Balkana, a to su: stabilnost, sigurnost i ekonomski rast.
“Zbog toga EU očekuje da Bosna i Hercegovina pokaže integritet i odgovornost, da radi na jačanju vladavine prava, jer to donosi bolji život za sve građane”, kazala je Valtat u izjavi za medije.
Ne može se zanemariti, dodala je, koliki uticaj korupcija ima na jedno društvo, jer ona “potkopava demokratiju, vladavinu prava, sprečava ekonomski rast i stvara prepreku provođenju pravičnih sudskih procesa”.
“Rješavanje problema korupcije donosi sve moguće koristi za građane. Bez toga nema ni puta BiH ka Evropskoj uniji”, poručila je Valtat.
Bez obzira na napredak u kreiranju strategija i istraga, obrazložila je, i dalje postoji vrlo mali broj osuđujućih presuda za predmete korupcije, pogotovo visoke korupcije, i na tome se mora raditi.
Evropska unija, zaključila je, podržava borbu protiv korupcije i očekuje od političkih aktera da rade na rješavanju tog pitanja i da očvrsnu vladavinu prava u cijeloj državi.
Iskustva koja Komisija za borbu protiv korupcije Parlamentarne skupštine BiH, po riječima predsjedavajućeg te Komisije Borislava Borenovića, su takva da su bila dva saslušanja a oba su pokazala, kako je rekao, “da mi živimo u visoko korumpiranom društvu u kojem postoji model ponašanja koji je za svaku osudu i to postaje stil života”.
“To je toliko postalo opasno, toliko ozbiljno za društvo u kojem živimo da mi moramo poduzeti korake svako u skladu sa svojim ovlaštenjima “, kazao je Borenović u izjavi za medije.
Shodno tome, Komisija je već pokrenula izmjene određenih zakonskih rješenja. Smatra da to ne može jedna institucija riješiti, ali svako u ovom procesu borbe protiv korupcije mora imati svoje mjesto i svoju odgovornost.
“Pripadam grupi zastupnika, javnih ljudi koji žele da iskorijenimo korupciju, ne da je spustimo na neki minimalan nivo, nego da je iskorijenimo jer samo na taj način možemo biti efikasni u toj borbi”, naglasio je Borenović.
Podsjetio je da BiH ima oko 19 tužilaštava u BiH, počev od Tužilaštva BiH, entitetska, kantonalna, a u kojima sjedi 370 tužilaca, a “od 3.000 prijava korupcije, samo je jedna potvrđujuća optužnica za visoku korupciju”.
“Sudska vlast mora da bude hrabrija, mora da čini nešto konkretno kako bismo dobijali sudske epiloge koji će pokazati da je korupcija kažnjiva i da će biti sankcionisana. Najveća odgovornost je na sudovima i tužilaštvima”, zaključio je Borenović.
Na današnjoj konferenciji TI-ja potvrđeno je da se stanje korupcije u BiH i dalje pogoršava, a istraživanja TI-ja su pokazala negativne trendove percepcije korupcije.
“BiH i dalje ne uspijeva da zaokruži ili da unaprijedi svoj zakonodavni okvir za borbu protiv korupcije i tu je najbolji primjer Federacija BiH”, kazao je predsjednik Upravnog odbora Transparency Internationala BiH Srđan Blagovčanin.
U Federaciji BiH, obrazložio je, i dalje nema zakonsko rješenje zaštite ‘zviždača’, nema zakonsko rješenje koje reguliše pitanje sukoba interesa.
“Veći problem je da u BiH nemamo odgovarajuću implementaciju ni postojećeg zakonskog okvira, ili se on implementira na nedovoljno dobar način. Govorimo o BiH u kontekstu ‘zarobljenosti države i zarobljenosti institucija’ uticajima političkih partija koje imaju predominantan uticaj i koje su stavile pod efektivnu kontrolu ključne institucije u državi”, ustvrdio je Blagovčanin.
Mi još uvijek čekamo na efekte borbe protiv korupcije, dodao je, a ono što je nama ključni parametar u stanju institucionalne zarobljenosti države, jeste procesiranje političke korupcije.
“Za BiH problem korupcije je problem svih problema i nemoguće je očekivati iskorak na reformskom putu u pogledu bilo koje druge reforme dok se ne obračunamo, barem sa ovim najekstremnijim oblicima političke korupcije”, zaključio je Blagovčanin.
Tokom konferencije, TI BiH je predstavio izvještaj o stanju antikorupcijskog okvira u BiH, a koji obuhvata analizu postojećih zakonskih rješenja, izazove u njihovoj implementaciji, te prepreke i preporuke za unapređenje antikorupcijskih mehanizama.
Kroz dva tematska panela, učesnici su razmatrali teme “Odgovornost za rezultate u borbi protiv korupcije” – diskusija o odgovornosti nadležnih institucija i političkih aktera za ostvarene rezultate u borbi protiv korupcije, te “Upravljanje sukobom interesa” – analiza zakonske regulative i prijedlozi za unapređenje mehanizama prevencije sukoba interesa, s posebnim fokusom na Federaciju BiH.
(Fena)
Buduća Trumpova ambasadorica u UN-u poručila da Izrael ima “biblijsko pravo” na Zapadnu obalu
FHMZ: Zrak u Mostaru zagađen
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo e-kalkulator za izračun penzija
U Sarajevu i jutros zrak opasno zagađen
Razbijeni prozori na džamiji u mostarskom naselju Carina