Foto: Fena

Categories: Biznis, Izdvojeno|Published On: 7/2/2024|

Troje poduzetnika novčano nagrađeno u završnici projekta “Budi neko, posluj eko!”

Mikrokreditna fondacija i Mikrokreditno društvo „Partner“, u završnici projekta „Budi neko, posluj eko!“, na prigodnoj ceremoniji u Sarajevu novčano su nagradili troje poduzetnika za održivo poslovanje zasnovano na ekološkim principima, brizi za očuvanje okoliša i jačanju svijesti o važnosti zaštite životne sredine.

Prvonagrađeni poduzetnik je Josip Knezović iz Žepča, druga Milena Bojkić iz Lopara, a trećenagrađena Selvedina Bašić iz Travnika.

Knezović, vlasnik istoimene firme, nagrađen sa 3.000 KM od fondacije „Partner“, bavi se proizvodnjom peleta od takozvanih otučaka, ostataka pri krunjenju kukuruza. Umjesto da ostaci završe na otpadu, Knezović je osmislio način da oko 150 tona dobije ekološki epilog.

“Koliko god ja tona sakupim i ispeletiram, toliko je tona proizvoda s dodatnom vrijednošću, a s druge strane, sačuvan je ekvivalentan broj drveća koje bi bilo posječeno za izradu peleta. Pelet od otučaka ima jako dobra svojstva, kalorična moć je oko 18,8 MJ/kg. Od proljeća 2021. dosad, instalirao sam cijelu liniju za peletiranje otučaka te sakupio cca 75 tona što sa svoga gospodarstva, što s drugih gospoarstava koja su taj otučak dosad uglavnom bacala. Moj cilj je da iskoristim što više otučaka, pa možda svih 100-150 tona, koliko u našem kraju godišnje i bude. Jednako tako mi je cilj zaposliti jednog do dva radnika kako bih sve to uspio pretvoriti u pelet”, rekao je Knezović.

Mileni Bojkić iz Lopara je fondacija „Partner“ uručila 2.000 KM nagrade, a vlasnica je firme za otkup, sakupljanje i tretman sekundarnih sirovina „Brave“, pokrenute s njenim suprugom.

Osim što žele obezbijediti egzistenicju, ideja supružnika je da probude svijest kod građana o značaju recikliranja i zaštite životne sredine.

“Trenutno smo na terenu kao sakupljači i jednim dijelom i otkupljujemo reciklažni materijal te ga skladištimo i vršimo tretman. Robu dalje isporučujemo većim reciklažnim centrima. Na podrušju naše opštine smo obezbijedili 120 kanti i kontejnera, što nas ubraja u jednu od opština s najvećim brojem kanti za razvrstavanje kućnog otpada, plastike, stakla, papira, kartona, a imamo i svih pet velikih kontejnera za razvrstavanje metala. Naš cilj kao malog i tek osnovanog preduzeća je da probudimo što više svijest o razvrstavanju i o tome koliko je zapravo to bitno i da našu djelatnost proširimo i na susjedne opštine”, kazala je Milena Bojkić.

Trećenagrađenoj Selvedini Bašić uručena je nagrada od 1.000 KM, a ona je odlučila osnovati brend „Baška“ za proizvodnju torbi od recikliranih materijala, najčešće od teksas-platna.

“Uložila sam puno vremena i znanja da kreiram jedinstveni proizvod na tržištu koji zadovoljava potrebe savremene žene. Naglasak je na materijalu. Svaka torba je unikatna, što im daje posebnu vrijednost na tržištu. Provela sam daljnju analizu i ustanovila da postoji tržišna niša u kojoj mogu naći svoje mjesto. S obzirom na veliku konkurenciju i veliki broj standardiziranih proizvoda drugih proizvođača, smatram da konkurentnost mogu postići isključivo diferencijacijom i proizvodima koji će biti jedinstveni, odražavati osobnost svake žene”, rekla je Bašić.

Svi nagrađeni će dobijeni novac uložiti kako bi pospješili rad, nabavili nedostajuću opremu i nastavili poslovati odgovorno, ističu realizatori projekta „Budi neko, posluj eko!“.

Direktorica mikrokreditnog društva „Partner“ Edisa Sijerčić ovom prilikom je najavila daljnju realizaciju sličnih projekata.

U prošloj godini je 40 posto plasmana „Partnera“ bio za mikrokredite usmjerene na mjere energijske efikasnosti, kazala je Sijerčić i za 2024. najavila pripremu novog projekta čiji fokus treba da bude instalacija solarnih elektrana.

Također je izjavila da će „Partner“, koji instalacijom solarne elektrane na objektu vlastitog ureda koristi obnovljivi izvor energije, nastaviti angažman na projektima čiji ciljevi su održivo poslovanje, energijska efikasnost i zaštita životne okoline.

(Fena)

Related Posts