Categories: Biznis|Published On: 14/3/2023|

Turizam projekt i projekt SPA organizovali obuku za upravljače zaštićenim područjima

Dvodnevna obuka za upravljače zaštićenim područjima u Federaciji BiH s ciljem pripreme za učešće u budućim grant programima održana je u organizaciji USAID-ovog projekta podrške razvoju održivog turizma u Bosni i Hercegovini (Turizam projekat) i projekta „Održivost zaštićenih područja u BiH“ (SPA projekat) koji provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija u BiH (UNDP), a finansira Globalni fond za okoliš (GEF), saopćeno je iz UNDP-a.

Fokus obuke bio je na javnim pozivima za dodjelu bespovratne pomoći u oblasti zaštite prirode i razvoja turizma, koji će biti raspisani putem Federalnog ministarstva okoliša i turizma i Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH.

Osim upravljača zaštićenim područjima, obuci su prisustvovali predstavnici navedenih i drugih relevantnih institucija te nevladinih organizacija.

Govoreći o značaju radionice, Zineta Mujaković, šefica Odsjeka za očuvanje biološke i pejzažne raznolikosti u Sektoru okoliša Federalnog ministarstva okoliša i turizma izjavila je da obuka znači  prvi korak u nastavku edukacija i da je bila izuzetno korisna za upravljače, kao i za jačanje svijesti o važnosti zaštićenih područja u Federaciji BiH.

Sanja Bosiljčić Pandur iz Fonda za zaštitu okoliša, zahvalila je uime finansijera projekta za priliku da detaljno prodiskutuju s potencijalnim korisnicima novca o njihovim potrebama, izazovima u toku apliciranja i u samoj realizaciji projekata.

– Mnogi od tih komentara zasigurno će biti tema razmatranja jer nam je cilj unapređenje javnih poziva i svakako buduće planiranje programskih aktivnosti koje mogu doprinijeti postizanju svih onih ciljeva definiranih strategijama i općenito, ciljeva institucija – očuvanja i unapređenja okoliša – rekla je.

Učesnici su također imali priliku da dobiju informacije o drugim raspoloživim izvorima finansiranja za projekte u oblasti razvoja održivog turizma u BiH.

Jedna od učesnica Emina Štrkljević, stručna saradnica Nacionalnog parka Una za prodaju i marketing, obuku je ocijenila kao odličnu priliku za razmjenu iskustava, komuniciranje o poteškoćama prilikom apliciranja, implementacije i izvještavanja o projektu.

Učesnici su podijelili iskustva u pripremi i realizaciji projekata u oblasti zaštite prirode te istakli da treba dodatno ulagati u očuvanje i promociju zaštićenih područja, što se može postići saradnjom i na lokalnom i međunarodnom nivou putem projekata, grant programa i kredita.

Od suštinskog značaja su međusektorska i regionalna saradnja s ciljem jačanja kapaciteta zaštićenih područja i kreiranja zajedničkog brenda koji bi povećao konkurentnost i prepoznatljivost zaštićenih područja, rečeno je.

Lokalne zajednice, a naročito pojedinci koji ulažu napore u razvoj i očuvanje zaštićenih područja, imaju važnu ulogu u održivom razvoju istovremeno se zalažući za očuvanje bogate prirodne baštine Bosne i Hercegovine.

U narednom periodu će biti organizovana obuka za upravljače zaštićenim područjima i u Republici Srpskoj.

(Fena)

Related Posts