U Centru za kulturu Mostar otvorena izložba plakata bh. filmova

105901

Foto: Mostarski.ba

U Centru za kulturu Mostar sinoć je otvorena izložba plakata bosanskohercegovačkih filmova nastalih u periodu od 1951. do 2012. godine.

Izložba donosi pogled na jedinstvenu vizuelnu baštinu domaće kinematografije. Tada je likovni izraz bio dio autorske vizije filma, a ne samo promotivni alat.

Izložbu su organizirali Javna ustanova Kinoteka Bosne i Hercegovine i Centar za kulturu Mostar.

Prema riječima vršiteljice dužnosti direktorice JU Kinoteka BiH Delvete Filipović, ideja za ovu izložbu odavno postojala, ali materijalne okolnosti nisu dozvoljavale da se realizuje u roku koji su bili predvidjeli.

“Sada smo uz pomoć Ministarstva Civilnih poslova BiH, Federalnog ministarstva kulture i sporta, te Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo uspjeli da napravimo ovaj veliki podvig, s obzirom da će izložba obići nekoliko gradova u BiH”, rekla je Filipović .

Dodala je da je neophodno da se mlade generacije upoznaju sa kinematografijom u BiH, a ovi filmovi su dokaz razvoja kinematografije u BiH.

“Mostar je posebno zanimljiv, zato što, mi u našoj biblioteci u Kinoteci BiH imamo knjigu koja je nastala 1979. godine “Film u Mostaru od 1900. godine pa nadalje”. Mislim da mnogi Mostarci ne znaju da je prva predstava održana u Mostaru 1900. godine. Znači da je tradicija pohađanja različitih predstava u kinima je veoma aktivna u Mostaru. Nadam se da ćemo uskoro biti u prilici da prikažemo film “Kopač blaga od Blagaja” nastao 1919. godine sa motivima starog Mostara i Blagaja”, rekla je Filipović.

Kinoteka BH raspolaže fondom s više od 60.000 domaćih i stranih filmskih plakata, uključujući i jedan od najvrjednijih eksponata – originalni plakat za film „Bitka na Neretvi“, koji je naslikao Pablo Picasso.

U ranim godinama bh. kinematografije plakati su crtani i bojeni ručno, zatim su se koristile kombinovane tehnike, a kasnije i kadrovi iz filma. S vremenom, oni postaju prava umjetnička ostvarenja iza kojih stoje renomirani slikari i dizajneri.

Posebnu vrijednost izložbi daje i katalog, kroz koji se može pratiti razvoj likovnog jezika filmskog plakata od pedesetih godina prošloga stoljeća do savremenog doba. Autor kataloga i plakata za izložbu je vizuelni dizajner Mirza Selimović.

Izložba su podržali Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo te Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke.

Ova izložba je podsjetnik na ono što nedostaje – brojni plakati još uvijek nemaju potpis dizajnera, mnoga imena su izgubljena ili nikada nisu ni bila zabilježena, saopćeno je ranije iz Centra za kulturu Mostar.

Osim u Mostaru, izložba je predstavljena i u Sarajevu nakon čega slijedi turneja po BiH kako bi kroz plakate svi ljubitelji filma i dizajnerske interpretacije filmskih naslova imali priliku uroniti u bogatu prošlost bosanskohercegovačke kinematografije.

(Mostarski.ba)

 

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Sevdah na Dunavu u subotu u Linzu

  • Otkrijte tajnu savršenog paradajza: samo jedan dodatak za puniji ukus

  • Udruženje “Zajedno za naš grad” podržava pohod Harisa Novalića u Srebrenicu

  • Vlada HNK-A: Gradovima i općinama za lokalne ceste 1.650.000,00 KM

  • Inspektori u akciji: Krenule velike kontrole u turizmu i ugostiteljstvu širom FBiH

SB Banner 1

■ Povezano

  • Sevdah na Dunavu u subotu u Linzu

  • Međunarodni festival tamburaške muzike “TamburaMO” od 15. do 17. jula u Mostaru

  • Mostar: Koncerti i predavanja u sklopu 2. Memorijala Vasilij Buzmakov

  • Za svakog ponešto: “Mostarsko ljeto 2025” pripremilo 32 raznovrsna sadržaja