U Centru za kulturu otvorena izložba “Vedute” Senada Čopelja

2 Min Read

„Vedute“, naziv je izložbe Senada Paje Čopelja, koja je večeras otvorena u Centru za kulturu Mostar.

Senad Čopelj je rođen u Mostaru 1958. godine a za sebe kaže da oduvijek slika. Jednu svoju samostalnu izložbu je imao u rodnom gradu 1983. godine, a izlagao je i u švicarskom gradu Luganu 2006. godine.

“Pokušao sam da ovaj ciklus ima što više svjetlosti što je karakteristično za Mostar i za Mostarce. Nadam se da ćete sa ove izložbe ponijeti neke emocije i da ćete uspostaviti kontakt i empatiju s slikama”, kazao je Čopelj na otvaranju izložbe.

Ova njegova samostalna izložba se simbolično uklapa u ciklus izložbi pod nazivom „Trebao mi je neki novi početak“ u Centru za kulturu.

Uoči izložbe Čopelj je dao kratku izjavu za portal Mostarski.ba:

Čopelj trenutno živi u Mostaru i radi u svojoj galeriji „Paja-Art Gallery“ smještenoj u Starom gradu.

Pojam Veduta dolazi iz italijanskog jezika, a predstavlja sliku ili grafiku koja detaljno prikazuje dio grada ili arhitekturu u pejzažu oživljenom sitnim ljudskim likovima i skupinama. Osnovni element joj je perspektiva kojom se ostvaruje privid prostornosti. Razvila se u 17. vijeku u Nizozemskoj, a kasnije je naročito je bila popularna u Veneciji.

Vedute su potpisivali i sjajni slikari kao što su Vermeer, Pissarro i drugi.

Izložba će biti otvorena do 17. februara.

(Mostarski.ba)

Napomena

Ukoliko se ovaj tekst prenosi, preuzima ili objavljuje na drugim portalima ili medijima, obavezno je jasno navođenje izvora uz aktivan i vidljiv link prema portalu www.mostarski.ba. Svako preuzimanje sadržaja bez navođenja izvora i linkovanja smatra se kršenjem autorskih prava.

Podijeli članak