U Jablanici predstavljeni modeli stambenog zbrinjavanja

Foto/ Općina Jablanica
Predstavnici Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica predstavili su u utorak načelniku Jablanice i njegovim saradnicima modele stambenog zbrinjavanja porodica koje su ostale bez domova u nedavnim poplavama.
Projekt menadžer Azra Smječanin istakla je da je Federalno ministarstvo raseljenih osoba uime Vlade Federacije BiH zaduženo za stambeno zbrinjavanje porodica koje su pogođene nedavnim poplavama.
Nakon što je mjerodavno ministarstvo prvobitno održalo sastanak s gradonačelnicima i načelnicima općina i gradova koje su nastradale u poplavama, naredna aktivnost bila je da se obiđu sve općine i gradovi nakon što se dostave preliminarni podaci o štetama i potrebama tih porodica, saopćeno je iz općine Jablanica.
Projektom je predviđeno stambeno zbrinjavanje po modelu neprofitnog socijalnog stanovanja, odnosno izgradnja stambenih jedinica u višestambenim zgradama i kuća po željama porodica (individualni stambeni objekti sa mogućnošću nadogradnje).
Također, mjerodavno ministarstvo uradit će sve potrebne projekte, a zadatak općina je da ishoduju sve potrebe dozvole za izgradnju, dostave egzaktne podatke o potencijalnim korisnicima ove vrste stambenog zbrinjavanja, dok mjerodavno ministarstvo bude radilo na proceduri javne nabavke za izbor izvođača.
U narednim danima provodit će se aktivnosti na iznalaženju lokacija za stambenu gradnju, obilazak lokacija, vršenje ispitivanja, izrada geomehaničkih elaborata na osnovu kojih će se graditi ovi objekti, kao i mapiranje potreba stanovnika s ugroženih područja općine Jablanica, istakla je Smječanin.
Među ostalim naglasila je da, iako šteta ne može biti u potpunosti nadoknađena, ovim hitnim intervencijama Vlade Federacije BiH osigurat će krov nad glavom po visokim standardima izgradnje s modernim materijalima.
(Fena)
Izrael intenzivirao napade na Gazu, među ubijenim civilima troje djece
Golom Mlinarića Velež do pobjede u Gabeli
Taekwondo klub Cro Star nastavlja svoj zlatni niz u Zenici
Platiti manje može biti znatno skuplje: Je li pametno zaobići notara?
Uvoz struje u BiH skočio za skoro 600 posto; Bičakić: Podaci poražavajući