Categories: Aktuelno u Mostaru, Budi u Centru, Mostar|Published On: 18/10/2023|

FOTO: U Mostaru promovisan “Bosanski pravopis” Refika Bulića

„Bosanski pravopis“ prof.dr. Refika Bulića, promovisan je sinoć i u Mostaru.

U prepunoj sali Centra za kulturu Mostar, Pravopis su predstavili profesori sarajevskog Univerziteta prof.dr. Ismail Palić, prof.dr. Halid Bulić i dekan Fakulteta humanističkih nauka Univerziteta „Džemal Bijedić“ prof.dr. Edim Šator.

Radi se o modernom, obimnom i praktičnom djelu koje može doprinijeti standardizaciji i stabilizaciji savremenog bosanskog jezika. Pravopis ima preko 1144 stranice. U njemu je razrađeno preko 1200 pravopisnih preporuka.

„Ovo je prvi naš akcentirani pravopis bosanskog jezika. Akcentirano je 50 000 akcentiranih odrednica i kao takav može biti koristan svakom korisniku bosanskog jezika koji njime piše. Pravopis nam nudi rješenja za sve poznate i neke novije pravopisne dileme“, kazao je prof. dr. Halid Bulić.

Pojasnio je da ovaj pravopis nije nastao kao odgovor ili reakcija ni na jedan dosada objavljeni, ali se samom pojavom ugrađuje u tradiciju normirana bosanskog jezika.

„Cijenim da je ovo pravopis srednjega puta, koji stoji između ekstremnih rješenja mora ovako i može kako hoće. Veoma je, umjeren, praktičan i primjenjiv“, istakao je prof. Bulić.

Prof. Refik Bulić je na pravopisu intenzivno radio tri godine a prije toga u pripremi još toliko. Cijeli njegov naučni opus fokusiran je na normiranje bosanskog jezika, ne samo pravopisnu već i morfološku, sintaktičku, ortoepsku-izgovornu i stilističku. Njegov rad o pisanju islamskih termina u bosanskom je jedan rijetkih te vrste koji se pojavio uopće na prostoru Bosne i Hercegovine. Stoga, zaključit će mlađu prof.dr.Bulić, Halid ovaj pravopis nije na prečac već kao vrhunac dugotrajnog rada na normiranju bosanskog jezika.

Govoreći o značaju Pravopisa prof.dr. Edim Šator podcrtao činjenicu kako je jezik živ organizam i podložan konstantnim promjenama te da je bilo nužno ponuditi stručne i logične argumentacije na aktuelna dešavanja u jeziku, pogotovo zbog toga što većina akademskih radnika nije svesrdno prihvatila pravopisna rješenja iz nekih ranijih izdanja.

„Ovaj pravopis dolazi u pravom trenutku. Razumijevanje pravopisne problematike prof.dr. Refika Bulića i moje lično se popriličito poklapa. Drago mi je da ne govori o pravopisnim pravilima već o pravopisnim preporukama i pojašnjava nova rješenja koja su ranije smatrana konfuzim“, kazao je prof. Šator.

Interesovanje za Bulićev Pravopis, istaknuto je na promociji, je veliko pogotovo u akademskim krugovima, ali i u svim društvenim strukturama koje jeziku u svom radu posvećuju dužnu pažnju.

 

Dr. Bulić je redovni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Objavio je 14 knjiga, oko stotinu naučnih i stručnih radova te brojne književne tekstove.

Završio je studij srpskohrvatskog/hrvatskosrpskog jezika i jugoslavenskih književnosti na Pedagoškoj akademiji u Tuzli i Filozofskom fakultetu u Sarajevu, bio je nastavnik i profesor u više škola, a od 1994. godine radi na Filozofskom fakultetu u Tuzli. Na Filozofskom fakultetu u Sarajevu završio je postdiplomski studij iz lingvistike i 2000. odbranio magistarski, a 2004. i doktorsku disertaciju. Član je Centra za leksikologiju i leksikografiju Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.

Organizatori promocije bili su: Narodna biblioteka Mostar, Fakultet humanističkih nauka u Mostaru i Centar za kulturu Mostar.

Ovo je bila šesta promocija “Bosanskog pravopisa” autora Refika Bulića. Prethodnih pet održano je u Tuzli, Živinicama, Tešnju, Sarajevu i Bihaću.

(Mostarski.ba)

Related Posts