U novembru obilježavanje 100. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Šahovićima

84386

Prigodnom komemoracijom u Harrisburgu, 9. novembra, te u New Yorku, 10. novembra, u Sjedinjenim Američkim Državama bit će obilježena 100. godišnjica genocida nad Bošnjacima u Šahovićima, Crna Gora.

Na dan sjećanja nevinih žrtava, šehida, pred njihove duše bit će proučena dova, te klanjana dženaza u odsustvu.

U Sjedinjenim Američkim Državama već duže vrijeme djeluje Odbor za obilježavanje 100. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Šahovićima kod Bijelog Polja, Sandžak – Crna Gora. Na čelu odbora je potomak žrtava genocida, biznismen Aziz Šahović koji je nastanjen kod Harrisburga (PA). Ostali članovi odbora su njegov sin Vedad, zatim Ćamil Šahmanović, Sadik Elezović, koji su također potomci žrtava genocida porijeklom iz Šahovića, preživjele žrtve genocida u Srebrenici i Bosni i Hercegovini, kao potomci žrtava genocida iz Plava, Gusinja i drugih krajeva Sandžaka, odnosno Srbije, Crne Gore i Kosova, koji su sada sa adresama u američkim saveznim državama New York, Pennsylvania, New Jersey i dr.

Odbor za obilježavanje 100. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Šahovićima čine predstavnici svih bošnjačkih organizacija sa sjedištem u Harrsiburgu, New Yorku, Albanyu i New Jerseyu.

Organizatori očekuju dolazak specijalnih gostiju iz Bosne i Sandžaka, koji će imati prezentacije istraživanja o genocidu nad Bošnjacima u Šahovićima.

Akcent komemoracije će biti i angažman advokata i upoznavanje američkih državnih institucija, zvaničnika i javnosti o planetarnom zločinu genocida nad Bošnjacima Šahovića, 9. i 10. novembra 1924., od strane Crnogoraca i Srba, kakva je tada bila uloga Podgorice i Beograda, odnosno vlasti i države Crne Gore i Srbije, koji su bili u sastavu Kraljevine SHS.

Organizatori napominju da cijelo stoljeće sve vlasti u Crnoj Gori, od 1924. pa sve do sada, šute i ignoriraju razgovor na ovu temu. Od počinjenog pokolja nevinog bošnjačkog stanovništva Šahovića, silovanja, pljačke imovine, rušenja džamija i drugih objekata, progona, pogroma i istrebljenja, a promjenom naziva Šahovića u Tomaševo je završetak toga zločina, prikrivanje i potpuno zatiranje tragova postojanju Bošnjaka u tome dijelu Sandžaka.

– Sve godine iza, veličaju se zločinci ovog gnusnog zločina protiv čovječnosti, dok potomcima žrtava genocida u Šahovićima koji su raseljeni po svijetu, nikada nije pružena ruka pomirenja, izvinjenje, povratak imovine ili bilo koja satisfakcija. Jasno, puno stoljeće na toj opljačkanoj imovini Bošnjaka Šahovića žive generacije pravoslavaca, Crnogoraca i Srba, bez da im bilo ko iz struktura vlasti ili pravoslavnih crkava dadne do znanja da su na tuđoj zemlji, da je oteto prokleto! – ističu organizatori obilježavanja 100. godišnjice genocida u Šahovićima.

Napominju da sadašnja aktuelna vladajuća politička generacija i članovi pravoslavnih crkava u Crnoj Gori “ukoliko ne veličaju zločin, zločince ili ne odobravaju pljačku privatne imovine Bošnjaka, logično je da ne snose odgovornost za genocid, rušenje džamija, pljačku privatne imovine, progon i potpuno istrebljenje u Šahovićima od prije stoljeća što su počinili njihovi preci i sunarodnici”.

– Ali svi oni imaju odgovornost u Crnoj Gori sa nivoa institucija, države i crkve, čiji su pripadnici počinili zločin, da se javno ograde od zločina i zločinaca, izvinu se i osude genocid nad nevinim bošnjačkim civilima, te insistiraju na razgovorima o povratku imovine i/li nagodbi o nadoknadi štete. To bi bio ljudski, vjerski, nacionalni ali i državnički čin, suosjećanje sa nevinim žrtvama ali i da nikada neće podržati ubijanje i pljačke pa bilo ko da je u pitanju – dodaje se u saopštenju.

Genocid nad Bošnjacima u Šahovićima (i Vraneškoj dolini) počinjen je 9. i 10. novembra 1924. godine, u mirnodopskom vremenu u Crnoj Gori ili u tadašnjoj državi Kraljevini SHS. Iako je puno stoljeće od ovog zločina, jeste na obrazu pravoslavaca, Crnogoraca – koji ne smiju više da šute, i naravno Srba, jer je genocidna kampanja diktirana istovremeno iz Beograda i Podgorice, ka vlastima u Kolašina, Bijelog Polja, Berana, Andrijevice… koji su svi skupa iskonstruisali ubistvo penzionisanog policijskog namještenika Boška Boškovića, kojeg su u blizini Kolašina ubile crnogorske komite, nepravedno optužujući čuvenog Jusufa Mehonjića koji se tada nije nalazio na teritoriji Sandažaka i Crne Gore. Posebno podmećući svojim komšijama Bošnjacima, za koje su znali da su čestiti, cijelom jednom nevinom narodu šahovićkog kraja nad kojim su iz navodne osvete počinili pokolj, sve u cilju “svete njegoševske istrage poturica”.

Odbor iz Sjedinjenih Američkih Država podržava zahtjeve Odbora u CG, koji su upućeni Skupštini Crne Gore da usvoji rezoluciju o genocidu nad Bošnjacima u Šahovićima, kao i podizanje memorijalnog spomen obilježja u Šahovićima, da se takvim primjerom osudi ovaj planetarni zločin i da se nikome, nigdje i nikada ne dogodi i ponovi.

Pozivaju sve političke aktere i vjerske lidere, kao mještane, da iskažu pijetet prema žrtvama genocida u Šahovićima, kao i respekt prema njihovom potomstvu koji puno stoljeće traže pravdu.

– Istina je tu, u Šahovićima, odnosno u Tomaševu, u kojem su prikriveni zločini i zatrti tragovi postojanja Bošnjaka. Na ovoj generaciji je da izabere put civilizacije iz 21. stoljeća, ili barbarizma iz 1924. – navodi se u saopštenju.

(Preporod.info)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Haris Džinović piše knjigu o svom ljubavnom životu: “Vrijeme zaljubljivanja je odavno prošlo”

  • Žestok udar na Egipćanina jer je zbog vjere odbio nositi LGBT traku: “Reklamirao je kockarnice na dresu”

  • Na scenu se vraća Ford Escort Mk1 u restomod formi s benzinskim motorom i ručnim mjenjačem

  • Čemu služi VAR u Bosni i Hercegovini? Gigović u VAR sobi poništio Sarajevu čist gol

  • Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio izmjene zakona o povratu PDV-a na kupovinu prve nekretnine

SB Banner 1

■ Povezano

  • Dječaka u Zagrebu teško povrijedila petarda

  • Kurti: Pronađene vojne oznake Srbije i Rusije nakon terorističkog napada

  • Hrvatski sabor u utorak raspravlja o povjerenju premijeru Andreju Plenkoviću

  • Kristijan Iličić postao prvi Hrvat koji je proputovao sve zemlje svijeta