U Rimu obilježena godišnjica smrti bosanske kraljice Katarine Kosača Kotromanić
U petak 25. oktobra 2024. godine u Rimu, u bazilici Santa Maria in Aracoeli, održana je manifestacija u znak sjećanja na bosansku kraljicu, Katarinu Kosaču Kotromanić, koja je posljednji period života provela u Rimu.
U ovoj bazilici se nalazi spomen-ploča sa stalno upaljenom svijećom okačena je na stubu Bazilike, na desnoj strani, ispred oltara.
Manifestaciju je organizovalo udruženja građana Bosne i Hercegovine u Rimu “Bosna u srcu”.
Na skupu su prisustvovali Igor Žontar, ambasador Bosne i Hercegovine pri Svetoj Stolici, Amira Arifović Harms, ambasadorica Bosne i Hercegovine u Italiji, državljani Bosne i Hercegovine koji žive u Rimu i mnogobrojni prijatelji Bosne i Hercegovine, Italijani i pripadnici drugih nacionalnosti.
Manifestacija je otvorena operom Gisuppea Verdija “La vergine degli angeli” (Djevica anđela) koju su izveli Tamara Strelov Tabulov – sopran, i maestro, Denis Volpi koji ju je pratio na orguljama. Historijski osvrt na život kraljice Katarine je pripremio historičar mr. Alen Zečević iz Kakanja, a tekst je pročitala Nela Lučić, članica udruženja “Bosna u srcu”.
Igor Žontar je izrazio lično zadovoljstvo zbog organizacije ovog značajnog programa i izrazio želju i nadu da sjećanje na našu kraljicu Katarinu postane tradicionalno ističući njen značaj u historiji Bosne. Posebno se zahvalio Fatimi Neimarliji, predsjednici udruženja „Bosna u srcu“ , i svim članovima udruženja, na organizaciji i realizaciji ovog događaja.
Amira Arifović Harms je rekla da odziv na ovu manifestaciju govori o stepenu poštovanja koji svi mi imamo prema kraljici Katarini, njenom liku i djelu.
Predsjednica udruženja “Bosna u srcu”, Fatima Neimarlija se zahvalila rektoru bazilike Santa Maria in Aracoeli, ocu Massimu Cocci i Zajednici braće bazilike Santa Maria in Aracoeli koji su bili domaćini programa i dali ogroman doprinos, ambasadorima Bosne i Hercegovine, umjetnicima i svim prisutnim. Posebno je istakla da je ovo godina u kojoj slavimo 600 godina od rođenja kraljice Katarine, zbog čega želja, a i obaveza, da obilježimo ovaj dan veća i jača.
Posebno se zahvalila svojim saradnicima, članovim udruženja „Bosna u srcu“, na dobrovoljnom i odgovornom radu. Dodala je da je cilj udruženja pokretanje edukativnog projekta, kojeg će voditi mladi volonteri Italijani i Bosanci i Hercegovci. On će se realizovati međusobnim posjetama u tri ključna grada u kojima se odvijao život kraljice Katarine, od rođenja do smrti: Blagaj, Bobovac – Kraljeva Sutjeska (Kakanj) i Rim.
Skup su, izvedbom Ave Maria Franza Schuberta, zatvorili Tamara Strelov Tabulov, sopran, i maestro Denis Volpi nakon čega je uslijedilo polaganje cvijeća, u bojama zastave Bosne i Hercegovine, na spomen ploču podignutu kraljici Katarini.
Haris Džinović piše knjigu o svom ljubavnom životu: “Vrijeme zaljubljivanja je odavno prošlo”
Žestok udar na Egipćanina jer je zbog vjere odbio nositi LGBT traku: “Reklamirao je kockarnice na dresu”
Na scenu se vraća Ford Escort Mk1 u restomod formi s benzinskim motorom i ručnim mjenjačem
Čemu služi VAR u Bosni i Hercegovini? Gigović u VAR sobi poništio Sarajevu čist gol
Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio izmjene zakona o povratu PDV-a na kupovinu prve nekretnine
■ Povezano
CB BiH: Od 1. januara povlače se pojedine novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM
CIKBiH – Političke stranke do 5. decembra treba da podnesu postizborni finansijski izvještaj
Dvodnevna sjednica Upravnog odbora PIC-a danas počinje u Sarajevu – Tema trenutna situacija u BiH
Koja je cijena hadža ove godine?