Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika: Rano otkrijte, zaštitite zdravlje bubrega

Bolest bubrega je rastući globalni problem koji pogađa 850 miliona ljudi širom svijeta i uzrokuje pet do 11 miliona smrti godišnje. Kako se navodi u saopćenju Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH, ovo opterećenje nerazmjerno utječe na ranjivo stanovništvo u zemljama s nižim dohotkom, pogoršavajući zdravstvene nejednakosti.
Uz bolest bubrega za koju se predviđa da će postati 5. vodeći uzrok smrti u nadolazećim godinama, predstavlja i veliki javnozdravstveni izazov.
“No dobra je vijest da pravodobno testiranje i intervencija ne samo da mogu smanjiti troškove zdravstvene skrbi, već i ono najvažnije, spašavati živote. Globalne inicijative 13. marta ujedinit će se pod temom Svjetskog dana bubrega ‘Jesu li vaše bubrezi OK? Rano otkrijte, zaštitite zdravlje bubrega”, saopćeno je.
Cilj kampanje 2025. je podizanje svijesti o faktorima rizika za bubrežne bolesti te naglasiti važnost ranog otkrivanja.
“Jednostavni testovi, poput mjerenja kreatinina u serumu i albumina u mokraći, uz procjenu faktora rizika kao što su dijabetes i hipertenzija, mogu pomoći u ranom prepoznavanju problema s bubrezima. Usredotočujući se na rano otkrivanje, možemo smanjiti komplikacije, poboljšati cjelokupno zdravlje i spasiti živote – navodi se u saopćenju.
Bolesti bubrega često se nazivaju tihim ubojicom, budući da pojedinci obično nemaju simptome čak i u kasnim stadijima bolesti. Razumijevanje rizika i testiranje je ključno za rano otkrivanje i prevenciju.
Bosna i Hercegovina nije izuzeta iz svjetskih statistika koje govore da svaka 10. osoba u svijetu ima neku vrstu bolesti bubrega ali većina toga nije svijesna jer je to bolest koja obično ne boli.
Kako kažu, u BiH postoji oko 3.000 pacijenta na liječenju dijalizom koja, pored toga što je teška i mukotrpna, predstavlja i jako skup način liječenja.
“Kada govorimo o liječenju bubrežne bolesti moramo znati da je transplantacija najbolji način liječenja. Transplantacijom vraćamo bolesnika u normalan život, vraćamo ga obitelji, na posao, pacijent je društveno koristan. Osim nemjerljivo bolje kvalitete života u odnosu na dijalizu, transplantacija je i velika ušteda u novcu”, saopćeno je.
Prošle godine u Federaciji BiH urađeno je 36 transplantacija što je najveći broj u zadnjih 10 godina.
(BHRT)
Velež remizirao u Posušju
Sud BiH sutra raspisuje potjernicu, da li će se Stevandič vratiti u BiH?
Šta je zvučni top koji je, prema svemu sudeći, korišten sinoć tokom beogradskih protesta
Rukometaši Veleža opravdali lidersku poziciju na tabeli
Za sutra planirano razmatranje zahtjeva o rekonstrukciji Vijeća ministara BiH
■ Povezano
Veliki uspjeh za BiH: Farmaceutkinja Dragana Milaković osvojila Međunarodnu nagradu za medicinska istraživanja
Prednosti konzumacije kafe
Opasan TikTok izazov stigao u naše škole: Vijeće roditelja poziva na preventivno djelovanje
Od početka 2025. godine urađene samo dvije transplantacije bubrega u BiH