Uručena bankarska priznanja u BiH ‘Zlatni BAM’ za najuspješnije

Foto: Fena
Magazin „Banke i Biznis u BiH“ po 22. put je dodijelio najznačajnije godišnje bosanskohercegovačke nagrade u sektoru bankarstva – „Zlatni BAM“.
Nagrada se dodjeljuje za posebne poslovne uspjehe banaka ostvarene na tržištu Bosne i Hercegovine u 2023. godini, a najuspješnijima u ukupno 15 takmičarskih kategorija su uručena priznanja u okviru manifestacije obilježavanja 20. godišnjice uspješnog djelovanja Udruženja banaka Bosne i Hercegovine u Banjoj Luci.
Laureati „Zlatnog BAM-a“, koji priznanja osvajaju u devet kategorija na osnovu izvještaja nezavisnih revizora o poslovanju banaka u 2023. godini u raznim kategorijama su: UniCredit Bank d.d. Mostar, te NLB Banka a.d. Banja Luka i Atos bank a.d. Banja Lukakoje su nagrađene u po dvije kategorije, a sa po jednim priznanjem “Zlatni BAM” uz njih su ASA Banka d.d. Sarajevo, ProCredit Bank d.d. Sarajevo te Komercijalno-investiciona banka d.d. Velika Kladuša.
Za razliku od prilično interesantne 2022., tokom 2023. godine na bankarskoj sceni nisu se dešavale burne promjene a banke su nastavile svoj stabilan rast i pozitivne rezultate u poslovanju. Interesantno je da su značajne pomake, kojima su zaslužile priznanje “Zlatni BAM”, zabilježile uslovno rečeno manje banke, tako da je lista dobitnika značajno drugačija u odnosu na ranije godine, ističu organizatori.
Banka koja je i u 2023. godini čvrsto držala primat u segmentu najveće aktive je UniCredit Bank d.d. Mostar,a u 2023. godini zauzela je i lidersku poziciju u kategoriji efikasnog upravljanja troškovima (CIR).
Na osnovu procentualnog rasta aktive u 2023. godini priznanje Zlatni BAM primila je Atos Bank a.d. Banja Luka, koja je zabilježila i procentualno najveći rast kredita.
Priznanja za ROE – prinos na dionički kapital (%), kao i ROA – procentualni prinos na aktivu (%) je posljednjih godina izgleda rezerviran za NLB banku a.d. Banja Luka, pa primat koji su u ovim kategorijama ostvarili u 2023. godini ne djeluje kao veliko iznenađenje.
Za procentualno najveći rast depozita stanovništva u prošloj godini Zlatni BAM zaslužila je ProCredit Bank d.d. Sarajevo, dok je na osnovu iznosa aktive banaka lider među bankama sa pretežno domaćim kapitalom ASA Banka d.d. Sarajevo.
I konačno, za usklađenost aktive i pasive – stepen pokrića priznanje “Zlatni BAM” je i ove godine otišao u Komercijalno-investicionu banku d.d. Velika Kladuša.
Nagradu za Ukupan ESG učinak dobila je Raiffeisen Bank d.d. BiH Sarajevo, a za doprinos finansijskoj inkluziji i finansijskoj pismenosti Addiko Bank d.d. Sarajevo.
Naša banka a.d. Banja Luka dobitnica je nagrade za EKO partnerstvo godine, a NLB Banka koja djeluje u Bosni i Hercegovini (NLB Banka a.d. Banja Luka i NLB banka d.d. Sarajevo) je nagrađena za inovativnost u bankarskom sektoru.
Za postignuti kvalitet u digitalizaciji bankarskih usluga nagradu je dobila Intesa Sanpaolo Banka d.d. BiH, dok je Sparkasse Bank d.d. BiH nagrađena za kvalitet usluga mobilnog bankarstva.
Dodijeljena su i tri posebna priznanja „Zlatni BAM“. Za sjajan posao koji radi na polju Finansijske edukacije i inkluzije na području Bosne i Hercegovine nagrađena je Centralna banka Bosne i Hercegovine.
Za podsticanje investicija i podršku razvoju privrede dodijeljene su dvije počasne Plakete Zlatni BAM i to za Razvojnu banku Federacije BiH, te Investiciono-razvojnu banku Republike Srpske.
(Fena)
Beograd: Zabrana letenja dronova i snimanja iz zraka iznad za naredna tri dana
WWin liga BiH: Posušje sutra u hercegovačkom derbiju dočekuje Velež
GEOPOL: Institucije moraju pokazati da niko nije iznad države, EUFOR može dati podršku državnim agencijama!
Zovko tvrdila da će EUFOR u BiH štititi samo ambasade, ubrzo stigla reakcija
Načelnik Travnika: Gubitak od 10 miliona KM i 728 radnih mjesta manje zbog minimalca i neradne nedjelje
■ Povezano
HP Mostar zabilježio rekordan rast u broju dostava, Temu djelimično zaslužan
Odobrena pljenidba Centralne banke u Mostaru zbog duga BiH prema firmi iz Slovenije od 108 miliona KM
Općina Jablanica zatražila izuzeće od ‘neradne nedjelje’
Magazin FDI rangirao BiH na 1. mjesto kao srednje veliki evropski region budućnosti