Foto: Fena

Categories: Aktuelno u Mostaru, Mostar|Published On: 1/2/2023|

VIDEO/ Zakon o vatrogastvu pred zastupnicima Skupštine HNK-a

Zastupnici u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) razmatrat će danas Prijedlog zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu, koji je, kako je najavljeno, od krucijalne važnosti za regulaciju ove oblasti.

“Poznato je da je oblast zaštite od požara i vatrogastva imala kroz praksu puno pravnih praznina i nedefiniranih situacija. HNK se nalazi u ugroženom području, svake godine imamo velik broj požara i želja je bila da ovim zakonom detaljno reguliramo organizaciju profesionalnih vatrogasnih jedinica i njihov status, kao i da definiramo status dobrovoljnih vatrogasnih društava, tj. tko ih, kako i pod kojim uslovima osniva”, izjavio je uoči početka sjednice zamjenik predsjedavajućeg Skupštine HNK-a Tomislav Martinović.

Zakonom se također definiraju odnosi između Kantonalne uprave za vatrogastvo i općina i gradova te njihove obaveze.

“Vatrogasne jedinicie, kako je to Zakon predvidio, funkcioniraju na način da njih osnivaju jedinice lokalne samouprave, da su gradonačelnici i načelnici ti koji su u funkciji da svojim aktom definiraju sva ostala statusna pitanj”,  istaknuo je Martinović.

Dodao je kako je riješen i dio koji se odnosi na status samih vatrogasaca te da će usvajanje ovog zakona omogućiti nesmetano funkcioniranje vatrogastva u HNK-u:

“Riješeno je i pitanje odgovarajućih dodataka na njihovu plaću gdje je predviđeno da to može biti do 30 posto. Mislimo da je to dobra stvar i da vatrogasci u HNK-u moraju imati bolji položaj i status. Između ostalog, riješeno je i pitanje protupožarnih procedura kao što su projektiranje i izgradnja objekata, nadzor, pitanje finansiranja vatrogasnih jedinica”.

Protupožarne letjelice

Direktor Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNK-a Eugen Ćubela naglasio je kako se na ovom zakonu radilo proteklih deset godina.

“U njemu su učestvovali svi kantonalni vatrogasni komandiri i stručna lica iz ove oblasti te su ga doveli do kraja, a Vlada HNK-a ga je usvojila i uputila u proceduru. U jednom djelu se spominje i mogućnost izdvajanja finansijskih sredstava za opremanje vatrogasnih jedinica i službi. Posljednjih godina najviše polemike se vodilo o nabavci letjelica za protupožarnu zaštitu i samim usvajanjem ovoga zakona imat ćemo mogućnost, da iz vlastitih sredstava, možemo nabaviti letjelice i formirati eskadrilu”,  kazao je Ćubela.

Ćubela je dodao kako se čak 60 posto požara događa na prostoru HNK-a te da je stoga HNK najugroženiji kanton u Federaciji BiH.

” Sjedište protupožarnih letjelica bilo bi u Aerodomu Mostar, s tim da bi tu bilo dodatno uposlenih ljudi i tehničkog osoblja u održavanju. Hladni pogon bi bio negdje oko pola miliona za održavanje samih letjelica i osoblja. Jedna letjelica bi bila oko 6,5 miliona maraka i ako se usvoji zakon, mi bi pomalo svake godine širili tu brojku”, izjavio je Ćubela.

Što se tiče ostale opreme, Ćubela je naveo podatak da je proteklih godina Uprava za civilnu zaštitu i vatrogastvo nabavila 21 vatrogasno vozilo, drugu vatrogasnu opremu i dronove za rano otkrivanja požara.

“Sve naše općine smo pokrili videonadzorom i u svakom momentu znamo gdje izbije požar, a za gašenje na nepristupačnim terenima su potrebne letjelice”, kazao je Ćubela.

Zakon od krucijalne važnosti

Predsjednik Sindikata vatrogasaca Grada Mostara Marinko Petrić smatra kako je ovo krucijalan zakon i kako više sredstva treba uložiti u ljude i vozila.

“Od 2009. godine mi tražimo da HNK donese ovaj zakon i evo napokon je na dnevnom redu, jer je ovo zakon od krucijalne važnosti za vatrogasce u čitavom kantonu. Mnogi mediji su se osvrnuli na nabavku aviona, mislim da je potrebnije uložiti u ljude i vozila, jer bilo kakva letjelica zahtjeva obuku i djelovanje. Također, zakon je važan i što definira prava vatrogasaca, ali i obaveze”, zaključio je Petrić.

Zastupnik SDP-a BiH u Skupštini HNK-a Ismet Lulić rekao je kako će nastojati da se kroz amandmane isprave neke sporne stvar predložene u Zakonu.

“Ima par spornih situacija u Zakonu, pogotovo dio gdje je izbrisani iskustvo u gašenju požara od pet godina koje je potrebno rukovoditelja gašenja požara. Osim toga, mislim da se ovo nije kvalitetno iskomuniciralo s jedinicama lokalne samouprave, ali ćemo kroz samu raspravu vidjeti hoće li nas odgovori na pojedine nejasnoće zadovoljiti. Ovaj zakon donosi puno, ali mislim da se malo bolja komunikacija trebala uspostaviti s općinama i gradovima kako bi se dobio kvalitetniji zakon. Nisu to toliko sporne stvari da se kroz amandmane ne bi riješilo”,  poručio je Lulić.

(Fena)

 

Related Posts