Categories: Zanimljivosti|Published On: 11/9/2022|

Zeleno srce Njemačke: Regija pisaca i pjesnika koju krasi planinarska ruta duga 170 kilometara

Tiringija je pokrajina u centralnom dijelu Njemačke čiji je glavni grad Erfurt. Iako je riječ o dijelu zemlje koji je poznat po svojoj bogatoj istoriji i kulturi, šumama i prirodi, te čak 16 lokacija koje imaju status UNESCO-ve svjetske baštine – iznenađujuće je da mnogi nikad nisu ni čuli za ovu predivnu pokrajinu.

Čak četvrtina površine Tirginije je zaštićena, a osam područja uživaju poseban status. Tu su najpoznatija i najstarija planinarska staza Njemačke duga čak 170 kilometara, tzv. Rennsteig, te Nacionalni Park Hainich…

Tiringija nosi titulu koljevke Bauhausa, umjetnosti gradnje doma koja je uvelike utjecala na modernu arhitekturu tokom 20. vijeka.

Iako se ideja o spajanju umjetnosti i industrijske proizvodnje javila još u Engleskoj, službeno se rodila i materijalizirala zahvaljujući arhitektu Walteru Gropiusu koji je 1919. godine osnovao umjetničku školu u Weimaru – gradu u saveznoj pokrajini Tiringiji.

Još i prije toga Tiringija je slovila kao meka za umjetnike, pisce, pjesnike i filozofe. Krajem 18. i početkom 19. vijeka privlačila je najveće njemačke umove, od Goethea preko Schillera do Nietzschea, zbog čega su je često i zvali centrom evropske kulture. Vladala je kozmopolitska atmosfera, zajedno s duhom humanizma i visokim obrazovnim standardima.
Velikani su dolazili ovdje po inspiraciju i društvo koje će ih razumjeti, a sigurno su uživali i u predivnoj prirodi kojom se Tiringija ponosi. Čak četvrtina njene površine je zaštićena, a osam područja uživaju poseban status.

Tu su najpoznatija i najstarija planinarska staza Njemačke duga čak 170 kilometara, tzv. Rennsteig, te Nacionalni Park Hainich u kojem je izuzetno popularna šetnjica zvana Canopy Walk.
Za kraj, šta bi bila Njemačka bez svojih predivnih dvoraca? Širom regije razbacano je čak 60 veličanstvenih zdanja. Neka su doduše sada već ostarjela i od njih su ostale samo ruine, dok su neki zablistali u punom sjaju i nekadašnjem ruhu, kao što je na primjer dvorac Wartburg u kojem je Martin Luther King prevodio Novi zavjet na njemački jezik.

Brojni dvorci i palače danas funkcioniraju kao hoteli, restorani i popularni saloni za svadbe.

(Agencije)

Related Posts