4 pretovarne lokacije

Situacija u Mostaru se stabilizuje, krenuo odvoz otpada iz grada

Ukinuta naredba o evakuaciji stanovništva u blizini deponije

001
3 Min Read

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić potvrdio je medijima u petak kako se situacija stabilizirala nakon požara na odlagalištu otpada na Uborku, dodavši kako se od jutros vrši odvoz otpada iz Mostara.

Pretovar otpada obavlja se na četiri lokacije, kako bi se čitav proces ubrzao.

“Od jutros se vraća stabilnost po pitanju odvoza komunalnog otpada iz Mostara. Jučer smo osigurali još tri lokacije, uz ovu u sjevernom dijelu grada. Jutros od četiri sata pretovaruju se kamioni i otpad se vozi na druge deponije”, kazao je Kordić.

Dva reciklažna dvorišta, na jugu i sjeveru grada, određena su za dvije dodatne lokacije, a treća je organizirana na samoj deponiji Uborak, odnosno dijelu koji se koristi za kruti otpad. Uz već određenu lokaciju u Vrapčićima, ovo su četiri navedene lokacije.

Lokacija u Vrapčićima jedno je vrijeme bila u blokadi, a situacija se promijenila nakon sastanka u četvrtak.

“Jučer smo imali sastanak sa stanovnicima sjevernog dijela grada. Saslušali smo njihove probleme, razjasnili neke stvari koje su kroz medije krivo iskomunicirane i de facto dobili njihovo razumijevanje te je ta lokacija aktivna za pretovar”, istakao je mostarski gradonačelnik.

Što se tiče požarišta, radi se na zasipanju pijeskom kako bi se požar kompletno ugasio te eliminirali neugodni miris.

“Pohvatali smo sve konce, situacija je stabilna i nadam se da ćemo u brzom roku pokupiti miješani komunalni otpad s ulica Mostara i vratiti se u normalno funkcionisanje. Mali izazov predstavlja količina otpada koja se generirala proteklih dana. Riječ je o količini od oko 120 tona dnevno, a zbog različitih opstrukcija kroz zadnja četiri dana generisalo se oko 500 tona i pokušat ćemo s deponijima razgovarati da nam otvore dodatne mogućnosti ili da to prihvate neka druga odlagališta. Želja nam je brzo doći u „dnevni ritam“, da ono što dnevno proizvedemo i deponiramo”, naglasio je Kordić.

Kada je u pitanju turizam u Gradu na Neretvi, gradonačelnik je kazao kako su događanja proteklih dana zasigurno utjecala na dolazak gostiju.

“Naravno da je neugodno i želja nam je što prije riješiti ovaj problem. Razumijem da su turisti razočarani kvalitetom zraka u Mostaru. Uvijek se promovišemo kao lijep i čist grad, a to u ovom slučaju nismo. Što se tiče stanja oko turizma, siguran sam da je ovo dobrim dijelom poremetilo one koji su mislili doći u Mostar, a kada su vidjeli slike deponija u plamenu sigurno su razmislili hoće li ili neće doći u naš grad. U razgovoru s turističkim radnicima, saznao sam da osjete pad turizma u Mostar generalno, ne samo radi ova četiri dana. To je vezano za cjelokupnu situaciju u svijetu”, kazao je Kordić.

Na kraju konferencije izjavio je kako se i dalje provode sve naredbe Štaba civilne zaštite, ali da je ukinuta naredba o evakuaciji stanovništva u blizini deponije.

(Mostarski.ba)

Napomena

Ukoliko se ovaj tekst prenosi, preuzima ili objavljuje na drugim portalima ili medijima, obavezno je jasno navođenje izvora uz aktivan i vidljiv link prema portalu www.mostarski.ba. Svako preuzimanje sadržaja bez navođenja izvora i linkovanja smatra se kršenjem autorskih prava.

OZNAKE:
Podijeli članak