Categories: Iz historije|Published On: 11/11/2019|

Ahmed Bišćević – Vlasnik Bišćevića ćoška

Ahmed Bišćević, član ugledne mostarske familije Bišćević rođen je u Mostaru 14. IX 1915. godine, gdje je završio osnovnu školu, a potom odlazi u Sarajevo na šerijatsku gimnaziju.

Kao svršeni šerijatlija služio je u raznim mjestima i na raznim administrativno-upravnim poslovima. Službovao je u Sarajevu, Jajcu, Jablanici, Mostaru i drugim mjestima. Svugdje je svojom plemenitošću, dobrotom i vedrinom osvajao ljude i svima je ostao u najljepšem sjećanju.

Mostaru, koji je uvijek bio i ostao njegova najveća ljubav, dao je sebe i sve svoje sposobnosti, brinući se da očuva od propadanja spomenike kulture i učini ih dostupnim svakome.

Da je u tome uspio, najbolje svjedoči njegova vlastita kuća, poznatija pod imenom »Turkische haus«, od koje je samo svojom energijom uspio da stvori muzej, koji je danas jedno od najprivlačnijih mjesta koje turisti posjećuju.

Biščevića ćošak, kako Mostarci zovu ovu kuću-muzej i kako je zavedena u svim svjetskim bedekerima, svojevrsna je turistička atrakcija i nerazdvojni dio Mostara. Ova izuzetna kuća, najtipičniji predstavnik muslimanske stambene arhitekture, sagrađena je prije 350 godina i samo zahvaljujući ljubavi i smislu Ahmedovu za očuvanje starina i njegovom ogromnom trudu, renovirana je u autentičnom stilu, te kao takva postala jedna od najprivlačnijih turističkih senzacija grada na Neretvi. Svojevrstan i nezaboravan je ugođaj posjet ovoj kući, ne samo za stranca nego i za domaćeg posjetioca. Čardak, koji kao grozd visi nad vječno zelenom i zahuktalom Neretvom, svojim originalnim stilom dočarava posjetiocu, osobito stranom, dah davne prošlosti, saopćeno je na stranici Medžlisa islamske zajednice Mostar.

O Ahmetu, njegovom poštenju, plemenitosti i dobroti moglo bi se puno pisati i govoriti, ali bolje da o njemu govore njegova djela, koja su trajan zaloga svakog muslimana. Pomagao je uvijek i u svakoj prilici, ne želeći da se to posebno ističe, a osobito je vodio računa o svojoj Islamskoj zajednici. Prilikom gradnje džamije u Jezeru, kod Jajca, gdje je jedno vrijeme službovao, poslao je crijep da se ista pokrije.

Kompletan tekst je na linku

Related Posts