Deklasificirani špijunski snimci otkrili lokaciju jedne od ključnih bitki u islamskoj historiji
Deklasificirane špijunske snimke Iraka pomogle su arheolozima da pronađu mjesto bitke koja je omogućila ranim muslimanima da osvoje veći dio Bliskog istoka. Radi se o izgubljenom gradu al-Qadisiyyahu.
Nakon analize slika, koje je 1973. godine snimio američki satelitski sistem nazvan KH-9 (Hexagon), tim je pronašao ostatke naselja starog 1400 godina. To im je pomoglo da spoje mjesto s izgubljenom lokacijom bitke kod al-Qadisiyyah, objavili su istraživači u studiji objavljenoj 12. novembra u časopisu Antiquity.
Bitka kod al-Qadisiyyah se dogodila 636. ili 637. godine između arapske muslimanske vojske i Sasanidskog carstva, koje je vladalo područjem koje je sada Iran između 224. i 651. godine. Prema Enciklopediji Britannici, bitka je bila ključna pobjeda za muslimansku vojsku i početak konačnog muslimanskog osvajanja Perzije.
William Deadman, arheolog na Univerzitetu Durham u Velikoj Britaniji i glavni autor studije, i njegovi kolege nisu prvotno krenuli u potragu za mjestom izgubljene bitke. Koristeći satelitske snimke iz 1973. godine, ispitivali su hodočasničku rutu hadža Darb Zubaydah u sklopu razmatranja kao mjesta svjetske baštine UNESCO-a.
Prema UNESCO-u, Darb Zubaydah povezivao je grad Kufu u Iraku s Mekom u Saudijskoj Arabiji i bio je najvažnija ruta hadža između 750. i 850. godine nove ere, za vrijeme Abasijskog kalifata, zlatnog doba muslimanske civilizacije.
Dok su istraživači pregledavali nedavno deklasificirane slike, shvatili su da bi mogli imati priliku pronaći izgubljeno bojno polje al-Qadisiyyah, navodi se u izjavi Univerziteta Durham. Zapisi o bitci dali su naznake o njenoj lokaciji. Na primjer, spomenuli su da je postojao zid dug 10 kilometara koji je povezivao al-Qadisiyyah sa susjednim gradom i da je grad bio “južno od vodene površine, između opkopa i premoštenog potoka”.
Koristeći ove tragove, Deadman je locirao moderno poljoprivredno polje koje je odgovaralo opisu.
Istraživanje na terenu potvrdilo je otkriće. Istraživači su identificirali zid dug 10 kilometara i jarak sjeverno od grada koji se spominje u historijskim tekstovima.
“Ovo otkriće daje geografski položaj i kontekst za bitku koja je jedna od temeljnih priča o širenju islama u moderni Irak, Iran i dalje”, rekao je Deadman u izjavi prenosi Livescience.
(klix)
U utorak u Mostaru protest protiv femicida i nasilja nad ženama
Umjerena oblačnost u većem dijelu zemlje
Susret rukovodstva Albanskog kulturnog centra i premijera Albina Kurtija
Obuća: Trojka blokira rad institucija Federacije BiH i mora snositi odgovornost
Promovisan zbornik radova o književnom djelu Ćamila Sijarića „Magija pripovijedanja“