Foto: AA / Stečći kod Konjica

Categories: BiH|Published On: 20/5/2023|

Konjic obiluje nekropolama koje treba obići: Stećci lična karta Bosanaca i Hercegovaca

Područje grada, odnosno nekadašnje općine Konjic jedno je od onih u Bosni i Hercegovini koje obiluje na hiljadama stećaka, kamenih nadgrobnih spomenika iz srednjeg vijeka, koji su 2016. godine upisani na Listu svjetske baštine UNESCO-a.

Stećci i njihove nekropole su jedna od misterija bosanskohercegovačke historije. Najveće dileme se svode na pitanja njihovog porijekla, pripadnosti pokojnika koji su sahranjivani ispod stećaka, kao i simboličkih poruka koje nose pojedine predstave uklesane na njima. Najviše podataka za historičare daju natpisi koji karakterišu manji broj stećaka. Natpisi govore o različitim društvenim slojevima koji su sahranjivani ispod stećaka, a i različitim vjerskim pripadnostima. Time je opravdana postavka o stećcima kao nadgrobnim spomenicima stanovnika srednjovjekovne Bosne.

I danas postoje dvije dominantne teorije o njihovoj pripadnosti. Jedna kaže da je riječ o bogumilskim spomenicima, odnosno nadgrobnim spomenicima pripadnika Crkve bosanske, a druga da su ih radili Vlasi, originalna nomadska grupa s ovih prostora. Ono što je sigurno jest da su se ispod stećaka pokopavali pripadnici tri tadašnje konfesije u Bosni i Hercegovini: Crkve bosanske, Rimokatoličke i Pravoslavne.

Stećci od Bjelimića do Konjica

A, na širem području Konjica stećaka ima svuda. Od nekropole na Poljicama podno planine Visočice na prostoru Bjelimića, nekropole stećaka u selu Zabrđani, nekropole stećaka u Glavatičevu, kao i one nešto poznatije nekropole sa stećcima u selu Biskup ili poznatije kao Grčka glavica koja sadrži čak 172 stećka, koje je obišla ekipa.

Upravo ovi stećci na nekropoli Grčka glavica, koji se nalaze u neposrednoj blizini Glavatičeva, jedni su od posjećenijih jer iz Osnovne škole Glavatičevo tu dovode djecu koja im dolaze u posjete na čas u prirodi.

Ono što je također, interesantno vezano za tu nekropolu jeste da se tu nalazi jedan od najznačajnijih stećaka, žene vlastelina tog kraja u to vrijeme na kojem se nalazi naziv ispisan bosančicom, odnosno bosanskom ćirilicom koja je autentično i posebno pismo nastalo u srednjovjekovnoj Bosni i okolnim krajevima.

“Po informacijama na teritoriji Bosne i Hercegovine imamo oko 60.000 stećaka. Po našim informacijama na teritoriji grada, odnosno nekadašnje općine Konjic i okoline imamo 4.160 stećaka i 150 nekropola. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine proglasila je 54 spomenika u gradu Konjicu i oko 30 su upravo nekropole stećaka, odnosno stećci koji su pod zaštitom države. U nekim mjestima koji nisu dostupni građanstvu i Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH u saradnji sa općinom, odnosno gradom svake godine jedan dio se pokušava uraditi. Planira se i sama infrastruktura, jer do dolaska tih mjesta nije adekvatna. Dio se radi svake godine, zaštiti se. Ali, naravno obzirom da je grad Konjic i okolina najveća teritorija u Bosni i Hercegovini kao sredina tu treba dosta sredstva i resursa da se to svake godine održava i da to bude na jednom nivou kada posjetioci dođu iz čitavog svijeta. Znamo da grad Konjic predstavlja jednu turističku kariku kada su u pitanju turisti iz čitavog svijeta. I naravno da treba da se tome posveti pažnja. Vlada Federacije BiH je i sama nadležna za zaštitu nacionalnih spomenika BiH uz svoja resorna ministarstva i naravno uz koordinaciju naše lokalne zajednice kako bi to u budućnosti bilo na još jednom zavidnom nivou. Prije svega da se uradi mapiranje stećaka, infrastruktura. Ali, prije svega treba tu još dosta vremena i resursa da to dostigne do tog nivoa”, rekao je Muhamed Krnjić, kustos “Zavičajnog muzeja” u Konjicu.

Kompletan tekst je na linku

Related Posts