Categories: Aktuelno u Mostaru, Mostar|Published On: 19/4/2024|

Mostarski sajam: Održana diskusija ‘Poduzetnička infrastruktura u funkciji lokalnog razvoja -prilika

Panel diskusija ”Poduzetnička infrastruktura u funkciji lokalnog razvoja – prilike i izazovi” održana je u petak u sklopu 25. Međunarodnog sajma privrede u Mostaru, a koja za cilj ima analiziranje trenutne poduzetničke infrastrukture u procesu sistemskih promjena u BiH i zakonske usklađenosti s regulativom i praksom Evropske unije.

Kroz dvije panel sesije predstavili su se ”Ključni izazovi procesa harmonizacije s EU praksama i važnost uspostave efikasnog javno – privatnog dijaloga” te ”Uloga poduzetničke infrastrukture u funkciji razvoja turizma sa aspekta strateškog pristupa upravljanju te s aspekta regionalne saradnje”.

Direktorica LINK Poduzetničkog centra Alisa Gekić kazala je kako je jedan od ciljeva diskusije taj da se analizira razina javno privatnih konsultacija.

– Cilj je poboljšati taj  proces da se mala i srednja preduzeća, privatni sektor više uključe  u kreiranje u procesu donošenja  javnih politika. Želimo preporučiti partnerstvo i saradnju s višim nivoima vlasti  od strane preduzetničkih potpornih institucija jer su oni nositelji lokalnog razvoja i nositelji potreba s terena – kazala je Gekić.

Tokom panel diskusije razgovarano je i o potrebama kada je riječ o turizmu, brzorastućem sektoru.

– Jedan od ključnih problema je upravo nedovoljna iskorištenost turističkih potencijala, a najveći problem je što nema sustavne promjene. LINK će u idućem razdoblju raditi  s pet jedinica lokalne samouprave na sustavu održivosti  lokalnog razvoja odnosno razvoju održivog turizma kroz rješenje i kreiranje dugoročnih sistemskih promjena – poručila je Gekić.

Premijerka Hercegovačko-neretvanskog kantona Marija Buhač podsjetila je kako je kantonalna Vlada donijela program i smjernice u kojima je privreda definirala kao prioritetni strateški cilj.

Po njezinim riječima, preduzetništvo, u okviru privrede,  kamen je temeljac, a u tom kontekstu i osiguranje adekvatne  preduzetničke infrastrukture za daljnji razvoj  privrede.

– Ono što smo mi prepoznali kroz  svoje programske smjernice  danas su i teme panela, a turizam kao ključni pravac razvoja naše privrede i u tom kontekstu već kontinuirano radimo u smislu razvoja Hercegovine odnosno našeg kantona kao turističke destinacije gdje  smo započeli s reorganizacijom turističkih zajednica kao i donošenjem strategije  ključne za razvoj turizma – kazala je premijerka Buhač.

Kazala je kako je također avio linija Mostar- Beograd dio poduzetničke infrastrukture neophodne za daljnji razvoj  turizma.

Poručila je kako je tu još planova vezanih za razvoj privrede kako kroz različite programe poticaja tako i kroz druge sistemekao što je obrazovni sistem, koji, smtara Buhač, svojom reorganizacijom može doprinijeti razvoju privrede u našem kantonu.

– Ono što je ključno i što želimo postići je samozapošljavanje mladih ljudi, razvoj malog i srednjeg preduzetništva i to bi nam bio nekakav sljedeći pravac rada – ocijenila je Buhač .

Predsjednik LINK Poduzetničkog centra Tomislav Majić kazao je kako je preduzetnička struktura neophodna inače za razvoj privrede u bilo kojoj jedinici lokalne uprave odnosno u bilo kojoj državi, te da BiH mora raditi na to planu.

Kazao je kako u BiH ima i pozitivnih primjera nekoliko općina navodeći primjer Grada Tešnja.

– Grad Tešanj je kroz njihove lokalne razvojne centre, preduzetničke zone, praktično u zadnjih 10-tak godina postao najrazvijeniji u Federaciji BiH i mi bismo željeli više takvih pozitivnih primjera na nivou Federacije – poručio je Majić.

Pojašnjava kako bi svaka razina vlasti trebala učiniti da se kroz razvoj poduzetništva i model unaprjeđenja poslovanja mladim ljudima omogući to da znaju korake kroz koje mogu proći da bi realizirali svoju poslovnu ideju.

Podsjetio je kako u Hercegovini ima razvojnih agencija kao što je REDAH, Tehnološki park ”Intera”, LINK te da su to institucije koje su unesene u kantonaalni zakon o razvoju poduzetništva i da ih se treba podržati kako bi se njihove ideje realizirale u praksi.

Naglasio je kako se trenutno donosi novi federalni zakon o razvoju poduzetničke strukture, u kojem se, kako smatra Majić, našlo nekoliko nelogičnosti. Navodi kako se prema tom zakonu predviđa da će  se razvojne agencije morati registrirati kao profitna društva odnosno kao d.o.o. što se, navodi Majić, kosi s europskim normama i načinima poslovanja.

– Jer ako se te razvojne agencije registriraju kao profitna društva onda nećemo moći pristupiti EU fondovima, jer oni još uvijek nisu otvoreni za privatne kompanije u BiH. S jedne strane sami sebi zatvaramo pristup  EU fondovima što nije u redu – poručio je Majić.

Fena

Related Posts