Categories: Na današnji dan|Published On: 12/3/2024|

Na današnji dan 12. 3.

1878- rođen Musa Ćazim Ćatić rođen u Odžaku, u siromašnoj porodici Hasana Ćatića.

Po završetku osnovne škole, nakon očeve smrti i majčine preudaje, preselio se u Tešanj, gdje je uz brijački zanat, kojem ga je podučavao očuh, upisao medresu i učio turski, arapski i perzijski jezik.

Da bi izbjegao odlazak u vojsku, Musa bježi u Istanbul 1898. godine, ali se zbog nedostatka novca vraća u Tešanj, gdje biva regrutovan. Nakon tri godine provedene u vojsci ponovo odlazi u Istanbul, gdje pohađa medresu Mektebi numuci terekki, ali se zbog finansijskih teškoća vraća u BiH i upisuje Šerijatsku sudačku školu u Sarajevu.

U tom periodu (1904.-1908.) objavljuje pjesme, eseje i kritike u tadašnjim sarajevskim časopisima. Iako je usljed boemskog načina života, izbačen iz Šerijatske sudačke škole, pa je peti razred polagao privatno, zbog nespornog književnog talenta ponuđeno mu je da uređuje “Behar”.

Musa se nije dugo zadržao na tom poslu i 1909. godine odlazi u Zagreb da studira na Pravnom fakultetu. Za dvije godine studiranja nije položio nijedan ispit, nego se družio s Antunom Gustavom Matošem i Tinom Ujevićem i u njihovom pjesničkom krugu “pekao” književni, ali i boemski zanat.

Njegov težak životni put, nimalo ne umanjuje činjenicu da je bio prvi bosanskohercegovački pjesnik moderne književnosti, koji je ostavio veliki pečat u kulturno-historijskoj baštini BiH.

Uspomenu na njegov lik i djelo i danas njeguju njegovi Odžačani, gdje je prije tačno deset godina osnovano i Kulturno udruženje Musa Ćazim Ćatić.

“Cilj Kulturnog udruženja Musa Ćazim Ćatić je podići kulturnu aktivnost u našoj BiH i osvijetliti značaj pjesnika Muse Ćazima Ćatića te dati prostor umjetnicima, posebno mladima, za njihovu afirmaciju i promociju najrazličitijih ideja, programa i aktivnosti iz oblasti kulture. Zalaganja Kulturnog udruženja Musa Ćazim Ćatić na putu vraćanja duga našem velikom bosanskohercegovačkom pjesniku polako dobijaju oblike”, navode iz udruženja.

Članovi ovog udruženja utemeljili su i književni konkurs “Musa Ćazim Ćatić” za najbolje neobjavljene pjesme i priče. I ovaj, deseti po redu, konkurs za pjesničku književnu nagradu “Musa Ćazim Ćatić” okupio je pjesnike i njihovu poeziju na jedno mjesto, a njegova realizacija predstavlja podsjećanje na velikog bosanskohercegovačkog pjesnika čije ime nosi ovo Udruženje i ova književna nagrada.

1962. – Rođen Dražen Ričl. Dražen Ričl, u javnosti je bio poznatiji pod nadimcima Zijo i Para. Rođen je u Sarajevu 12. marta 1962. godine, a odrastao je na Koševu. Mada je završio srednju muzičku školu, nije bio poznat samo kao vrsni gitarist, već i kao tekstopisac, bio je glumac, komičar, nadrealista, jedan od pokretača “Novog primitivizma” (New primitives), gitarista nekoliko sarajevskih muzičkih grupa, frontman i jedan od pokretača poznate muzičke grupe “Crvena jabuka”. Ričl je jedno vrijeme bio i gitarist sastava Elvis J. Kurtović, te glumac u Top listi nadrealista. U proljeće 1985. godine, Zijo i Zlaja razgovaraju o tome da naprave zajednički bend. Ubrzo su i pronašli ostale članove benda, te snimaju i prvi album grupe “Crvena Jabuka”. Slijedila je prva turneja 1986. godine, koja nikada nije održana. Kod Jablanice se dogodila teška saobraćajna nesreća. Nakon nesreće 18. septembra 1986. godine, na putu za Mostar, u kojoj je na licu mjesta poginuo basista Crvene Jabuke Aljoša Buha, Dražen Ričl zadobio je teške povrede, od kojih je kasnije, tačnije 01. oktobra 1986. godine i podlegao. Sahranjen je na sarajevskom groblju Bare. Na nadgrobnom spomeniku u obliku presječene jabuke uklesan je stih iz jedne od njegovih pjesama:

“Prođe avgust srećo moja,
Vrijeme da se rastane
Bilo je izgleda previše lijepo
Da nam tako ostane.”

1996. – Reintegrisana opština Ilidža, a procjenjene materijalne štete su bile ogromne. Materijalni resursi bili su gotovo potpuno uništeni, a prema gruboj procjeni iznosile su oko milijardu američkih dolara. Na dan reintegracije općine Ilidža zatečeni su potpuno devastirani stambeni objekti infrastruktura, veliki broj raseljenih, nezaposlenih, socijalno nezbrinutih. Nakon reintegracije bilo je svega 600 uposlenih i to u društvenom sektoru 11 društvenih-državnih firmi sa područja općine Ilidža, šest iz drugih općina, 131 privatna firma i oko 250 samostalnih radnji (SZR, STR i SUR). Za uslugu u oblasti prijevoza bio je angažiran jedan auto-prijevoznik i 59 taksi vozača.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba)

Related Posts