Categories: Na današnji dan|Published On: 11/3/2024|

Na današnji dan 11. 3.

1927. – Rođen Himzo Polovina, jedan od najboljih i najpopularnijih izvođača tradicionalne bosanskohercegovačke sevdalinke, ali i tekstopisac, kompozitor, odličan poeta i doktor – specijalista neuropsihijatar. Rođen 11. marta 1927. godine u Donjoj Mahali, u Mostaru. Kao dječak je sticao prva pjevačka saznanja od svog muzikalnog oca Mušana, koji je veoma dobro svirao šargiju. Otac Mušan je volio pjesmu pa bi Himzu sa svojom braćom i sestrama poredao ispred sebe i tjerao da pjevaju u jedan glas. Često ih je savjetovao da idu u Muslimansko društvo “ITIHAD”. Bio je član folklornog ansambla RKUD “Abrašević”, od 1947. godine do odlaska u Sarajevo. Sa pomenutim ansamblom odlazi na turneje po selima i gradovima bivše Jugoslavije. Volio je bogatstvo narodnih nošnji, pa ih je češće koristio na javnim nastupima i kao pjevač. Himzo Polovina je za svoju umjetnost primio mnoga priznanja, među kojima i Estradnu nagradu BiH i bivše Jugoslavije. Njegove vitrine krase srebrne, zlatne i dijamantske ploče, diplome i mnoga priznanja koja je za života primio. Umro je 5. augusta 1986. godine u Sarajevu.

1937. – Rođen Jovan Divjak – general ARBiH. Iako rođen u Beogradu, s obzirom da mu je otac porijeklom iz Bosanske krajine gdje je radio kao učitelj, Divjak se nacionalno izjašnjava kao Bosanac, što je u više navrata isticao u intervjuima za domaće i inostrane medije. Završio je 12. klasu Vojne akademije u Beogradu, kurs za komandanta bataljona, Komandno-štabnu akademiju i Ratnu školu. Kasnije je također završio Štabnu školu francuske vojske. Predavao je u Vojnoj školi u Sarajevu. Rat ga je zatekao na dužnosti oficira u štabu TO BiH. Postao je brigadni general Armije RBiH i pomoćnik načelnika Glavnog štaba Armije Republike Bosne i Hercegovine. Prvi je nosilac najvišeg francuskog ordena, Legije časti iz Bosne i Hercegovine. Vidjevši da JNA naoružava srpske paravojne formacije i civile, odlučio je da oružje iz Kiseljaka preda Teritorijalnoj odbrani BiH, kako ga JNA ne bi zloupotrijebila. Vojni sud JNA ga je 1991. osudio na 9 meseci zatvora zbog izdavanja oružja TO BiH. Kaznu je izbjegao napustivši JNA, nakon čega se pridružio Armiji Republike Bosne i Hercegovine. Osnovao je i ugradio sebe u fondaciju “Obrazovanje gradi BiH”. Suprotstavio se srpskoj propagandi u manipuliranju srpskim žrtvama u Sarajevu, odbivši svaku pomisao na masovna stradanja Srba, ističući da su Srbi u Sarajevu pretežno stradali od srpskih granata, a da nad Srbima nije vršen planski ili sistematski zločin. Preminuo je u Sarajevu 8. 4. 2021. godine u 84. godini života.

1972. – Rođen Tarik Filipović, bosanskohercegovački glumac i TV voditelj. Glumačku karijeru je počeo u dječjem ansamblu Narodnog kazališta u Zenici. Studirao je na zagrebačkoj Akademiji za kazalište, film i televiziju. Glumio je u više od 800 kazališnih predstava. Snimio je puno filmova i tv – serija koje su se prikazivale širom država na prostoru bivše Jugoslavije. Medijsku slavu je stekao najprije u HRT-ovoj Skrivenoj kameri, a potom kao voditelj kviza Tko želi biti milijunaš?, čije je emitiranje počelo na HRT-u 2002. godine. Krajem 2007. godine, Milijunaš se nakratko maknuo s ekrana, kako bi ustupio mjesto novom kvizu “1 protiv 100” u kojem je Tarik također izvršavao voditeljsku ulogu. 3. juna 2010. odradio je posljednju emisiju kviza Tko želi biti milijunaš.

1973. – Rođen Vedin Musić, bosanskohercegovački fudbaler. Fudbalsku karijeru počeo je na malonogometnim turnirima u Srebreniku. Zapazio ga je tadašnji menadžer FK Gradine iz Srebrenika, te ga angažuje u svojim redovima. Za bosanskohercegovačku fudbalsku reprezentaciju debitovao je 30. novembra 1995. godine na prvoj zvaničnoj utakmici Bosne i Hercegovine na prijateljskoj utakmici sa reprezentacijom Albanije u Tirani. Posljednju utakmicu za reprezenatciju odigrao je 6. juna 2007. godine na kvalifikacionoj utakmici za Evropsko prvenstvo 2008. godine protiv reprezentacije Malte u pobjedi od 1:0. Za bosanskohercegovačku reprezentaciju odigrao je 45 utakmica.

1982. – Umro Salih Alić, bosanskohercegovački pjesnik. Rođen 30. septembra 1906. godine u Bijeljini, gdje je završio osnovnu školu i medresu. Prvo je radio kao knjigovođa, a zatim kao dopisnik sarajevskih listova “Jugoslavenski list” i “Večernja pošta”. Nakon kratkotrajnog boravka u Zagrebu gdje se bavi preprodajom knjiga dolazi u Sarajevo i radi u Islamskoj dioničkoj štampariji. Od 1936. godine Zagrebu, kreće se u bohemskom krugu Tina Ujevića i objavljuje pjesme u brojnim časopisima i listovima. Umro je 11. marta 1982. godine u Zagrebu gdje je i sahranjen. Salih Alić, uz Hamzu Humu, najznačajniji je predstavnik međuratne bošnjačke poezije, karakteristično za Alićev pjesnički opus jest dosljedno pjevanje u duhu neoimpresionizma i neosimbolizma, pri čemu, kako to ističe Željko Ivanković, ne zaboravlja bosanskomuslimansku pjesničku tradiciju i zavičajne pejzaže čak i kad pjeva sa Medvednice.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba/Historija.ba)

Related Posts