Foto: Arhiva / Asim Ferhatović Hase

Categories: Na današnji dan|Published On: 16/10/2023|

Na današnji dan 16. 10.

16. oktobar 1966. Asim Ferhatović – Hase odigrao svoj posljednji meč
Iako je dobro poznato da čuvena istoimena pjesma kultnog sarajevskog benda, Zabranjenog pušenja, predstavlja metaforu, te da govori o drugoj osobi, mnogi su ipak opšte prihvatili činjenicu da se Asim Ferhatović Hase od bordo dresa s brojem 9, oprostio upravo te majske nedjelje protiv Osijeka. Ali ipak nije baš tako bilo.

Asim Ferhatović Hase je svoj posljednji susret u dresu Sarajeva odigrao upravo na današnji dan prije punih 45 godina. Naime, Sarajevo je u okviru osmog kola Prve savezne lige gostovalo na Kantridi, gdje je kao lider Prvenstva, sa bodom više od drugoplasirane Vojvodine, bilo gost Rijeke.
Bordo tim je utakmicu započeo u slijedećem sastavu: Sirćo, Fazlagić, Bajić, Jesenković, Biogradlić, Muzurović, Prodanović, Musemić, Ferhatović, Prljača, Antić. Sarajevo je tako već od prvog minuta krenulo s jednim ciljem, da ostvari pobjedu, a već u 3. minuti bilo je 0:1. Ferhatović je sjajno proigrao Fazlagića, koji loptu sustiže kod korner linije, te je oštrim centaršutem ubacuje u šesnaesterac golmana Jantoljaka, gdje pronalazi Vahidina Musemića koji visoko skače i glavom pogađa za vodstvo Sarajeva i veliko slavlje igrača bordo tima.

Ipak, samo malo kasnije desio se momenat koji je odlučio o kraju jedne blistave karijere. Igrao se 15. minut susreta, kada je jedan domaći igrač oštro startovao na Haseta, koji je zbog povrede morao napustiti teren. Zamjenio ga je Sreten Šiljkut, a Sarajevo je i nakon Hasetovog izlaska nastavilo sa sjajnom igrom. Do kraja susreta mrežu Rijeke su pogodili Musemić, Prljača, te upravo Šiljkut, za konačnih: Rijeka – Sarajevo 0:4.

Nekoliko dana nakon utakmice, povreda nije izgledala tako ozbiljno, a trener Brozović je najavljivao da će Haseta odmarati u slijedećem duelu sa Veležom, kako bi bio spreman za gostovanje Crvene Zvezde na Koševu, sedam dana kasnije. Ali Hasetova povreda je bila previše ozbiljna da bi nastupio u jednoj od te dvije utakmice. Nekoliko puta se vraćao treninzima, kako bi se pokušao spremiti i vratiti na teren, no bol u koljenu je svaki put bila jednostavno prejaka.

Iz Uprave kluba su za Haseta pripremali i oproštajnu utakmicu, u posljednjem kolu te sezone, kada je na Koševu gostovao zenički Čelik, u utakmici koja je odlučivala o novom prvaku Jugoslavije, no zbog povrede Hase nije mogao ući čak niti posljednjih pet minuta, tako da zvanični oproštaj od bordo dresa ovom velikanu nikad nije upriličen, a u historiji je ostalo zapisano da je Asim Ferhatović svoj posljednji nastup za Sarajevo, upisao u nedjelju 16. oktobra 1966. godine na Kantridi.

16. oktobar 1949. Osnovan Veterinarski fakultet u Sarajevu
Ideja za osnivanje Fakulteta nastala je daleke 1946. godine, a slijedeće godine uslijedile su i prve organizacijske pripreme te je formirana posebna komisija sastavljena od eminentnih veterinarskih stručnjaka. U komisiji su bili dr. Edhem Čamo, dr. Ekrem Maglajlić, dr. Vaso Butozan, dr. Muhamed Dusinović i dr. Alija Talić sa zadatkom da pokrenu inicijativu za osnivanje Veterinarskog fakulteta u Sarajevu.

Na temelju pripremljenog elaborata i prijedloga, Vlada Bosne i Hercegovine 4. augusta 1949. godine donijela je Uredbu o osnivanju Veterinarskog fakulteta u Sarajevu. Početkom 1950. godine imenovana je Komisija matičara u sastavu: prof. dr. Vaso Butozan, rektor Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Nikola Zdanevski, prof. dr. Vladimir Drecun, doc. dr.Ekrem Maglajlić, svi sa Poljoprivredno-šumarskog fakulteta, te prof. dr. Aleksandar Sobovljev s Medicinskog fakulteta u Sarajevu. Iste godine, 16. oktobra, obilježen je početak rada Fakulteta. Veliku pomoć za osiguranje nastavnog kadra dao je Veterinarski fakultet iz Zagreba.

U prvim godinama rada Fakultet je bio smješten na dvije lokacije u gradu: u adaptiranim prostorima bivše Vojne veterinarske bolnice na Dolac-Malti i zgradi bivšeg Ministarstva saobraćaja u ulici Đure Đakovića (danas Alipašina ulica). Danas se Fakultet nalazi u zgradi koja je useljena 10. decembra 1974. godine u ulici Zmaja od Bosne br. 90.

Danas Fakultet baštini i poslove nekadašnjeg Državnog veterinarskog zavoda NRBIH koji je osnovan 1949. godine. Zavod se 1960. godine integrirao s Fakultetom i formiran je Naučnoistraživački institut Veterinarskog fakulteta u Sarajevu, koji prerasta u RO Veterinarski univerzitetski centar s četiri OOUR-a (Sarajevo, Banja Luka, Tuzla, Mostar). Danas je taj Institut organizaciona jedinica Fakulteta, a Zavodi u Tuzli, Mostaru i Banjoj Luci su postali samostalni. U novostvorenim uvjetima zajedničkog rada nastavnici i saradnici su objavili preko 6.500 naučnih i stručnih radova i ostvarili brojne naučne projekte i kontakte s naučnim, nastavnim i stručnim veterinarskim institucijama u svijetu. Veterinarski fakultet odigrao je i značajnu ulogu u osnivanju i radu Univerziteta u Sarajevu.

Od prestanka ratnog stanja 1995. g., u kratkom vremenskom periodu učinjeni su značajni pomaci u obnovi i unapređenju rada na Fakultetu. Zgrada Fakulteta renovirana je vlastitim sredstvima, nabavljena je i neophodna nastavna i istraživačka oprema, značajno je osavremenjena nastava, uspostavljene su pokidane veze i nova saradnja s većim brojem veterinarskih fakulteta u: SAD-u, Turskoj, Italiji, Mađarskoj, Libiji, Maleziji, Egiptu, Norveškoj, Njemačkoj, Španiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, Portugalu, Austriji.

 

 U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije Bosne i Hercegovine.

 

(Mostarski.ba/Historija.ba)

Related Posts