Foto: Historija.ba

Categories: Na današnji dan|Published On: 16/2/2024|

Na današnji dan 16. 2.

1871. – U Trebinju rođen Jovan Dučić. Odrastao je u Trebinju i Mostaru, gdje je pohađao osnovnu školu i nižu gimnaziju. Nakon školovanja u Somboru i učiteljevanja vratio se u Mostar, gdje zajedno sa Aleksom Šantićem osniva književni časopis “Zora”. Diplomatsku karijeru započeo je 1907. godine, te ostatak života proveo u Carigradu, Sofiji, Rimu, Atena, Madridu, Kairu, Bukureštu.

Dučić se ipak najviše istakao kao pjesnik. Prvu zbirku pjesama objavio je u Mostaru 1901., zatim drugu u Beogradu 1912. godine. Pisao je dosta i u prozi: nekoliko literarnih eseja i studija o piscima, Blago cara Radovana i pjesnička pisma iz Švicarske, Grčke, Španije itd. Uoči njemačke invazije i kasnije okupacije Jugoslavije 1941. godine, Jovan Dučić ide u SAD, u grad Geri – Indijana, gdje je živio njegov rođak Mihajlo. Od tada do svoje smrti dvije godine kasnije, vodi organizaciju u Ilinoisu (čiji je osnivač Mihajlo Pupin 1914. godine).

Umro je u SAD 7. aprila 1943. godine, gdje je i pokopan. 22. oktobra 2000. godine, pjesnikovi posmrtni ostaci su, po njegovoj želji, preneseni u Trebinje.

1915. – Rođen je Mahmut Bušatlija u Bugojnu. Prije Drugog svjetskog rata je studirao na Pravnom fakultetu u Beogradu. Bio je jedan od organizatora i rukovodilaca revolucionarnog studentskog pokreta na Beogradskom univerzitetu.

Bio je član Uprave Udruženja bosansko-hercegovačkih studenata „Petar Kočić“. Član Komunističke partije Jugoslavije (KPJ) je od 1937. godine, a od 1939. je bio član rukovodstva Univerzitetskog komiteta KPJ. Učesnik Narodnooslobodilačke borbe je od 1941. godine.

Poslije Majskog savjetovanja CK KPJ, 1941. godine, rukovodio je Vojnom komisijom koja je bila formirana pri Pokrajinskom komitetu KPJ za Bosnu i Hercegovinu. U tom svojstvu bio je jedan organizatora priprema za oružani ustanak u Bosni i Hercegovini – obilazio je partijske organizacije u Bosanskoj krajini, centralnoj i istočnoj Bosni. Krajem ljeta 1941. godine politički je djelovao u istočnoj Bosni.

Prilikom izvođenja jedne grupe ilegalaca, iz Tuzle u Majevički partizanski odred, 16. oktobra 1941. godine, Mahmut je upao u ustašku zasjedu, kod Gornje Tuzle. U okršaju s ustašama bio je teško ranjen i zarobljen. Preminuo je sutradan 17. oktobra u tuzlanskoj bolnici. Poslije oslobođenja, njegovi posmrtni ostaci su sahranjeni u Grobnici narodnih heroja u spomen-parku Vraca, iznad Sarajeva. Ukazom Predsjedništva Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ), 26. jula 1945. godine, među prvim borcima Narodnooslobodilačke vojske, proglašen je za narodnog heroja.

2013.- “Epizoda u životu berača željeza” dobio 2 srebrena medvjeda
Epizoda u životu berača željeza je bosanskohercegovački film iz 2013. godine u režiji Danisa Tanovića. Film je na međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu, 16. februara 2013. dobio Srebrnog medvjeda za najbolji film a Nazif Mujić je dobio Srebrnog medvjeda za najbolju mušku ulogu. Film je osim ove dvije nagrade dobio posebnu nagradu ekumenskog žirija. Film je za samo 35.000 KM (17.000 eura) realiziran u produkciji kuća iz BiH, Slovenije i Francuske, a opisuje istiniti događaj s kraja 2011. kada je jednoj ženi u središnjoj Bosni odbijena liječnička pomoć zbog toga jer porodica nije bila zdravstveno osigurana. U filmu pogođena romska porodica glumi samu sebe.

Uloge: Nazif Mujić, Senada Alimanović, Sandra Mujić i Šemsa Mujić.

                           U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba/Historija.ba)

Related Posts