Foto: Historija.ba

Categories: Na današnji dan|Published On: 2/7/2023|

Na današnji dan 2. 7.

02. 07. 1944. okončano drugo zasjedanje ZAVNOBIH-a
2. jula 1944. godine okončano je drugo zasjedanje ZAVNOBIH-a, koje je počelo 30. juna 1944. godine, a održalo se u Sanskom Mostu. Na tom zasjedanju je 1. jula 1944. godine donesena deklaracija o pravima građana u BiH u kojoj stoji:

“U plamenu pravednog oslobodilačkog rata iskiva se bratstvo Srba, Muslimana i Hrvata, i time se udara siguran temelj slobodne i zbratimljene BiH, ravnopravne federalne jedinice u Demokratskoj federativnoj Jugoslaviji. Prvi put u historiji Srbi, Muslimani i Hrvati Bosne i Hercegovine, ujedinjeni u Narodno-oslobodilačkom pokretu, stupili su na isti put, počeli da izgrađuju svoj zajednički dom, u čije su temelje uzidane kosti njihovih najboljih sinova. Prvi put u historiji oni su postali kovači svoje sudbine, čvrsto riješeni da jednom zauvijek sahrane vijekovnu mračnu i tešku prošlost i da izgrade državnu zajednicu u kojoj će živjeti u ravnopravnosti, slobodi, miru i blagostanju.”

Oličena u narodno-oslobodilačkim odborima i ZAVNOBiH-u garantuje:

-Ravnopravnost Srba, Muslimana i Hrvata BiH koja je njihova zajednička i nedjeljiva domovina;
-Slobodu vjeroispovijesti i savjesti kao i ravnopravnost svih vjeroispovijesti
-Slobodu zbora i dogovora, udruživanja i štampe;
-Ličnu i imovinsku sigurnost građana, kao i slobodu privatne inicijative u privrednom životu;
-Ravnopravnost žena sa muškarcima, kako u političkom životu zemlje tako i u svim oblastima društvene djelatnosti;
-Izborno pravo u demokratskoj Bosni i Hercegovini birači će vršiti tajnim glasanjem na osnovu opšteg, jednakog i neposrednog prava glasa;
-Aktivno i pasivno izborno pravo ima svaki građanin i građanka koji su navršili 18 godina života, a nisu toga prava lišeni na osnovu zakona;
-Borci narodno-oslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije imaju to pravo bez obzira na godine starosti;
-Svakom građaninu zajamčeno je pravo žalbe na rješenje organa vlasti, kao i pravo molbe i pritužbe svim organima državne vlasti;
-Niko ne može biti osuđen bez prethodnog sudskog postupka.

Treba napomenuti da su održana ukupno tri zasjedanja ZAVNOBIH-a, i to: prvo u Mrkonjić Gradu 25. novembra 1943. (sada Dan državnosti Bosne i Hercegovine), drugo u Sanskom Mostu 30. juna 1944., treće i posljednje u Sarajevu 26. aprila 1945. godine.

02. 07. 1967. FK “Sarajevo” osvojio prvu titulu
2. jula 1967. godine fudbalski klub “Sarajevo” osvojio je prvu titulu u svojoj historiji. U posljednje kolo Sarajevo je ušlo sa dva boda prednosti u odnosu na Dinamo, te je za konačnu ovjeru titule bio potreban još samo jedan bod u duelu sa Čelikom. Uoči same utakmice bilo je dosta dilema oko sastava. Dva standardna člana, Fuad Muzurović i Stjepan Blažević, su zbog povreda morali propustiti meč, a zamijenili su ih Dragoslav Vujanović i Milan Makić. Također, mnogi su se nadali da će na teren, barem u posljednjih pet minuta istrčati igračke legende, Ibrahim Biogradlić i Asim Ferhatović, ali zbog ozbiljnosti povreda, ipak do njihovog zvaničnog oproštaja od bordo dresa nije došlo.

Više od 30.000 gledalaca došlo je da pozdravi novog šampiona Jugoslavije, prvog iz Bosne i Hercegovine. Iako je cijelo poslijepodne padala kiša, atmosfera na stadionu je bila na velikom nivou. Stotine balona, sirena i petardi dodatno su uljepšali dekor, a svakako najveća erupcija oduševljenja desila se kada su fudbaleri Sarajeva istrčali na teren, u novim bordo dresovima i sa cvijećem u rukama.

Šampionski tim: Ibrahim Sirćo, Mirsad Fazlagić, Fuad Muzurović, Sead Jasenković, Milenko Bajić, Fahrudin Prljača, Boško Prodanović, Sreten Šiljkut, Vahidin Musemić, Stjepan Blažević, Boško Antić, Dragan Vujanović, Boro Beatović, Anton Mandić, Sreten Dilberović, Osman Maglajlija, Miodrag Makić, Asim Ferhatović (odigrao pet utakmica), Svetozar Vujović i Refik Muftić. Prvi šef sruke bio je Miroslav Brozović, pomoćnik Franjo Lovrić, dok je Ibro Biogradlić bio tehnički rukovodilac.

U rubrici Nanašnji dan objavljujemo najznačajnije događaje iz historije Bosne i Hercegovine.

(Mostarski.ba, Historija.ba)

Related Posts