Categories: Na današnji dan|Published On: 20/1/2023|

Na današnji dan 20. 1.

20.1.1964. – Rođen Željko Komšić. Komšić je bosanskohercegovački političar i osnivač Demokratske fronte. 1. oktobra 2006. izabran je za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda kao kandidat Socijaldemokratske partije BiH.

Željko Komšić je završio Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu i School of Foreign Service na Univerzitetu Georgetown u Washingtonu.

Napadom srpske vojske na Sarajevo priključio se Armiji RBiH, gdje se istakao u vojnim zadacima, za šta je dobio najveće vojno odlikovanje Armije RBiH, Zlatni ljiljan.

Nakon rata uključio se aktivno u politički život BiH. 2000. godine je izabran za načelnika općine Novo Sarajevo u Sarajevu, a 2001. godine postao je prvi ambasador BiH u Srbiji i Crnoj Gori. Na lokalnim izborima 2004. godine direktnim glasanjem je izabran za još jedan mandat načelnika općine Novo Sarajevo, a na toj funkciji je ostao do oktobarskih izbora 2006, kada je izabran za člana Predsjedništva BiH.

Sredinom 2012. godine napušta članstvo u Socijaldemokratskoj partiji Bosne i Hercegovine, da bi 7. aprila 2013. godine bio jednoglasno izabran za prvog predsjednika stranke Demokratska fronta (DF) na Osnivačkoj skupštini održanoj u Sarajevu. Ponovo je izabran 12. septembra 2015. za predsjednika Demokratske fronte na Prvom kongresu stranke od njenog osnivanja.

20.1.1979. – Rođen je Hamza Alić. Hamza Alić je bosanskohercegovački atletičar, bacač kugle, rodom iz Srebrenice. Lični rekord u bacanju kugle mu je 21,07 m.

Predstavljao je Bosnu i Hercegovinu na olimpijskim igrama u Pekingu. Osvojio je srebrenu medalju na Evropskom dvoranskom prvenstvu u švedskom Geteborgu.

Nakon osvajanja zlatne medalje Zlatana Saračevića, također u bacanju kugle na Evropskom dvoranskom prvenstvu 1980., Alićevo srebro predstavlja jedan od najvećih uspjeha bosanskohercegovačke atletike i bh. sporta uopšte.

Trenutno je član Atletskog kluba Zenica.

2010- Preminuo Omer Pobrić maestro bosanske sevdalinke

Tešnjak po rođenju, svoju životnu filozofiju posvetio je očuvanju bosanskohercegovčke kulturološke tradicijske vrijednosti sevdalinke svirajući harmoniku, pjevajući, sakupljajući pisane tragove, tekstove, audio video zapise i deponujući ih u instituciju zvanu Fondacija Omer Pobrić “Institut sevdaha“, koji se nalazi u Mulićima, Visoko, gdje je i živio. U svojim knjigama je zabilježio skoro 1.000 sevdalinki.

Pionirski podhvat iz godine u godinu je rastao, sa težnjom da postane institucija koja će standardizirati sevdalinku. Nažalost ta ideja nije zaživjela u praksi, za njegoog života.

Omer Pobrić, kako ga kritičari slove maestro bosanske sevdalinke i jedan od njenih najznačajnijih kompozitora, rođen je u Tešnju 8. septembra 1945. godine, gdje je završio osnovnu školu i proveo svoje djetinjstvo. Srednju školu završava na Ilidži, pokraj Sarajeva. U Sarajevu je apsolvirao na Prirodno-matematičkom fakultetu, odsjek biologija-hemija.

Ljubav prema muzici naslijedio je od majke Zlate i brata Rušte. Na pitanje kada je počeo svirati, uvijek je odgovarao: “Ne znam, ja sam zajedno s harmonikom rastao u majčinom krilu”.

Institut sevdaha, skraćeni naziv za Fondacija Omera Pobrića “Institut sevdaha”, je ustanova koju je osnovao Omer Pobrić 14. debruara 2003. godine s ciljem očuvanja sevdalinke kao nacionalnog kulturnog dobra Bosne i Hercegovine Sjedište Instituta je u Mulčima u Visokom.

Fondacija čuva i sakuplja note zapise svih dosad poznatih sevdalinki, nosače zvukova na kojima su objavljivani te sve vidove filmskog materijala i video-zapisa sevdalinki. Fondacija također sakuplja i klasifičira sva književna, sociološka, kulturološka, etnološka i druga izdanja u kojima se na bilo koji način tretiraju sevdah i sevdalinka. Bavi se i čuvanjem i prikupljanjem muzičkih instrumenata na kojima se izvode sevdalinke.

Institut nudi kolekcije sevdalinki na raznim nosačima zvuka, kao i knjige vezane za muzičku tradiciju Bošnjaka. U sklopu “Festivala Baščaršijske noći“, 31. jula 2004. Institut je organizovao “Prvi festival sevdalinke”, kao pokušaj pomoći opstanku sevdalinke u BiH.

Omer Pobrić preminuo je u 20. januara 2010. godine. od posljedica srčanog udara tokom vožnje na relaciji Sarajevo – Visoko.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

 

(Mostarski.ba/Historija.ba)

Related Posts