Categories: Na današnji dan|Published On: 27/12/2022|

Na današnji dan 27. 12.

1993. – Osnovan Filozofski fakultet u Tuzli. Za stasavanje Fakulteta veoma je važna predfakultetska etapa razvoja, tj. u vrijeme funkcionisanja Više pedagoške škole i Pedagoške akademije (1961-1993). Na ovim višim školama izučavao se čitav konglomerat nastavno-naučnih disciplina iz sfera: društvenih, humanističkih, prirodnih i tehničkih nauka, među kojima elektrotehnika i mašinstvo. Sve procedure osnivanja Filozofskog fakulteta, transformacijom Pedagoške akademije, provedene su u toku 1993/94. godine. Započelo se sa pokretanjem inicijative organa Pedagoške akademije, koja je preko organa Univerziteta upućena Okrugu Tuzla. Formiranjem Komisije matičara 23.09.1993. g. od strane Skupštine Okruga Tuzla i zvanično je otpočeo proces transformacije Pedagoške akademije u Filozofski fakultet. Nakon intezivnih aktivnosti Komisije matičara na čelu sa prof. dr. Enverom Halilovićem (i članovi: Džemo Tufekčić, Asim Halilović, Sead Jamakosmanović i Azem Kožar), a uz svesrdnu podršku tadašnjeg rektora prof. dr. Sadika Latifagića, Skupština Okruga Tuzla je na sjednici održanoj 27.12.1993. godine, donijela Odluku o osnivanju Filozofskog fakulteta u Tuzli. Da se ova odluka, koja je imala i veliki broj protivnika, prihvati od organa ondašnje Republike Bosne i Hercegovine zaslužni su dr. Haris Silajdžić, predsjednik Vlade i svakako predsjednik države Alija Izetbegović. Filozofski fakultet je danas veoma složen organizam, daleko najborjnija članica integriranog Univerziteta. Nastava se izvodi u sklopu deset naznačenih odsjeka, a iz više naučnih oblasti: društvenih, humanističkih i informacijskih znanosti, razvrstanih u okviru 19 naučnih katedri (od 44 koliko ima na Univerzitetu). Po broju studenata Filozofski fakultet čini 1/3 Univerziteta. Filozofski fakultet je brojniji i od nekih univerziteta u Bosni i Hercegovini (od mostarskog, zeničkog i bihaćkog). Osim brojčanih u prilog složenosti ovog fakulteta govore i unutrašnjo-strukturalni pokazatelji koji se tiču broja odsjeka (deset), broja katedri (19), te raznovrsnosti naučnih oblasti kojima pripadaju: društvene, humanističke i informacijske nauke.

2005. – Osnovana fondacija Arheološki park Bosanska piramida Sunca. 27. decembra 2005. godine osnovana je fondacija Arheološki park: Bosanska piramida Sunca, koju čine predsjednik Semir Osmanagić, i ostali priznati naučnici širom svijeta kao i u Bosni i Hercegovini, dok je koordinator za organizaciju i logistiku profesor Senad Hodović. Početkom januara, naučnik dr. Amer Smailbegović, član Fondacije Arheološki park: Bosanska piramida Sunca, analizirao je rezultate termalne inercije, i na osnovu njih zaključio da brda Visočica (Bosanska piramida Sunca), Plješevica (Bosanska piramida Mjeseca) i još dva uzvišenja predstavljaju anomalije. Prema njegovim rječima ova uzvišenja se hlade brže okoline zbog toga što su prisutni materijali manje gustoće, veće porotnosti, te unutrašnje šupljine i prolazi, što utiče na gubitak topline koji je normalan za vještačke strukture. Izvršeno je i formiranje zavoda koje okuplja poznate svjetske historičare, antropologe i arheologe. Zavod ima i svoju internet stranicu. Detaljna istraživanja su otpočela 14. aprila 2006. godine.

2019. godine, preminula Saja Ćorić.

Saja Ćorić rođena je 1957. godine, a ostala je upamćena kao borac za pravdu i istinu. Bila je svjedok Haškog tribunala, a čitav život posvetila je dokazivanju zločina koje je proživjela skupa s mnogim Bošnjacima u logoru Vojno.

                        U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

 

(Mostarski.ba/Historija.ba)

Related Posts