Categories: Na današnji dan|Published On: 28/3/2024|

Na današnji dan 28. 3.

1951. – Pruga Doboj – Tuzla – Simin Han izgrađena je i puštena u saobraćaj 29. aprila 1886. godine. Dio pruge Tuzla – Simin Han ukinut je 1945. godine. Gradnja normalne pruge od Doboja do Tuzle započela je 1947. godine, a uporedo sa izgradnjom te pruge parcijalno je ukidana uzana pruga. Krajem 1950. godine normalna pruga je završena i puštena u saobraćaj 28. marta 1951. godine, a uzana pruga cje u cjelosti demontirana i ukinuta. Uvođenjem pruge normalnog kolosijeka dolazi do ukidanja pruga sa uskotračnim kolosijekom.Ovo je samo jedna u nizu trasa koje su ukinute.

1953. – Ukinuta željeznička pruga Podlugovi – Vareš. Pruga Podlugovi – Vareš, u dužini od 24,557 km, izgrađena je i puštena u saobraćaj 7. novembra 1895. godine, a ukinuta je 28. marta 1953. godine kada je izgrađena pruga normalnog kolosjeka Podlugovi – Droškovac. Uvođenjem pruge normalnog kolosijeka dolazi do ukidanja pruga sa uskotračnim kolosijekom.Ovo je samo jedna u nizu trasa koje su ukinute.

1984. – Mensur Mujdža, bh. fudbalski reprezentativac i igrač SC Freiburg, rođen je 28. marta 1984. godine u Zagrebu. Profesionalnu karijeru počeo je u NK Zagreb, gdje je prošao sve omladinske selekcije. U NK Zagreb zabilježio je 136 nastupa s postignutih pet golova, u periodu od 2004. do 2009. godine. Nakon Zagreba, 2009. godine prelazi u njemački SC Freiburg. Mensur Mujdža je odigrao devet utakmica za mladu hrvatsku reprezentaciju (2004-2006.), da bi 2010. godine prihvatio poziv selektora Sušića da nastupa za “A” reprezentaciju Bosne i Hercegovine. Svoj debi u dresu reprezentacije BiH imao je 10. augusta 2010. godine u prijateljskoj utakmici protiv Katra.

28. mart 1999.
Jozo Leutar podlegao usljed teških povreda
28. marta 1999. godine, Jozo Leutar je preminuo u Sarajevu, usljed teških tjelesnih povreda. Podsjećanja radi, 16. marta 1999. godine, u Sarajevu, u Alipašinoj ulici (150-200 metara od Ambasade SAD), u jutarnjim satima (oko 7.45 sati), eksplodirala je eksplozivna naprava u motornom vozilu WW Golf A-3, registracijskih oznaka 345-E-390, pod vlasništvom Ministarstva unutrašnjih poslova FBiH. U vozilu su se nalazili zamjenik ministra FMUP-a Jozo Leutar, vozač Željko Ćosić i djelatnik MUP-a RH PU zagrebačke Ivan Rezo. Tom prilikom je Jozo Leutar zadobio teške tjelesne ozljede, od kojih je 28. marta 1999. godine preminuo (dana 29.03.1999. godine po nalogu istražnog suca Kantonalnog suda, u državnoj bolnici Sarajevo izvršena je obdukcija tijela Joze Leutara. Prilikom vršenja obdukcije bili su prisutni dr. Hamza Žujo, dr. Ilijas Dobrača, dr. Ivan Selek, ispred IPTF-a g. Bob Grand i g. Zbigniew Wojdyla, kriminalistički tehničar županijskog MUP-a Sarajevo Emir Tarić i operativni djelatnik FMUP-a Slađenko Čerkez. Prema usmenoj izjavi gore spomenutih doktora, smrt je nastupila uslijed teške povrede mozga (traumatskog šoka), dok su saputnici prošli s lakšim tjelesnim ozljedama.

Istraga FBI-a

Na zahtjev Federalne Vlade statički dio uviđaja izvršili su pripadnici američkog FBI (jedan pripadnik FBI je došao iz Beča isti dan kad se dogodila eksplozija, dok su ostali došli dan poslije). U sklopu istrage su bili uključeni: istražni tim FMUP-a, SFOR, MSU, IPTF (jedinica za operacije koju je vodio Kanađanin Harold O'Conel ).
Dana 19. marta 1999. godine, u zgradi Veleposlanstva SAD u Sarajevu, pripadnici FBI izvršili su prezentaciju prikupljenih saznanja, te su tom prilikom potvrdili slijedeće:

* od mjesta polaska vozila do mjesta eksplozije su 133 metra,
* na osnovu tragova vidljivih i pronađenih na licu mjesta utvrđeno je da se radi o improviziranoj eksplozivnoj napravi postavljenoj ispod poklopca na nosaču motora, a pored ispušne cijevi,
* eksploziv je postavljen na način da je jedan dio kuglica imao usmjereno djelovanje prema poklopcu motora, dok je drugi bio usmjeren prema kontrolnoj ploči vozila (prema suvozaču),
* vozilo nije otključavano, a pripremljeni eksploziv može se postaviti za 15 sekundi,
* razina na kojoj je bio postavljen eksploziv je u razini koljena suvozača, eksploziv su postavili profesionalci,
* najvjerovatnije se radi o napravi aktiviranoj putem električnog detonatora i alkalne baterije.

Na Leutara je dakle, 16. marta 1999. godine izvršen atentat, tako što je pod njegov službeni automobil podmetnuta eksplozivna naprava. Leutar je preminuo 12 dana kasnije u Kliničko-bolničkom centru u Sarajevu.
Do danas niko nije odgovarao za ovo ubistvo, a istraga još traje. Jedini sudski proces koji je vođen u ovom slučaju okončan je 12. novembra 2002. godine oslobađajućom presudom za Ivana Andabaka, Dominika Ilijaševića Come, Zorana Bašića, Željka Ćosića, Jadranka Bajkuše i Marija Miličevića.

2003. – Godišnjica smrti Slobodana Đurasovića Đurasa. Slobodan Đurasović bio je omiljeni profesor književnosti niza generacija Treće gimnazije. Odgojivši brojne generacije učenika Treće gimnazije i napisavši tekstove brojnih hitova s kraja prošlog stoljeća, Đuras je ostavio neizbrisiv trag u Sarajevu. Pored brojnih knjiga i romana, među kojima i ona o Kinđetu, Svjetla za daljine, autor je i tekstova mnogih pjesama: Divljih Jagoda, Indexa, Koda, Jadranke Stojaković, Nede Ukraden, Ambasadora… Preminuo je u Sarajevu, 28. marta 2003. godine. Bio čovjek koji je svoju tugu i bol čuvao samo za sebe, rekao je Miki Trifunov na njegovom posljednjem ispraćaju.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba)

Related Posts