Categories: Na današnji dan|Published On: 3/4/2024|

Na današnji dan 3. 4.

1941. U Vogošći kod Sarajeva rođena Jasmina Musabegović, bh. književnica.

Književnica, književna kritičarka i prevoditeljica Jasmina Musabegović, iako rođena u Vogošći, aprila 1941.godine, djetinjstvo je provela u Mostaru, u Cernici. U Sarajevu je završila klasičnu gimnaziju i studij južnoslovenskih književnosti i francuskog jezika, na Filozofskom fakultetu.

Prvi objavljen tekst Jasmine Musabegović bio je njen diplomski rad o Milanu Rakiću, u Časopisu „Život“. Kao rezultat dvogodišnjeg studijskog boravka u Parizu, nastala je knjiga / studija „Rastko Petrović i njegovo djelo“. Od 1965.godine bavila se književnom kritikom, a u Izdavačkoj kući „Svjetlost“ Jasmina Musabegović dugi niz godina radila je kao urednica. Tu je pokrenula i nekoliko bibilioteka – „Feniks“, „Cijeli svijet“ i „Raskršća“. Nakon studije o Rastku Petroviću, Jasmina Musabegović objavljuje knjigu kritičkih radova „Tajna i smisao književnog djela“, u kojoj piše o Momčilu Nastasijeviću, Dari Sekulić, Maku Dizdaru, Vitomiru Lukiću … Svoj prvi roman „Snopis“ autorica je objavila 1980.godine, a pet godina kasnije roman „Skretnice“. Ni za vrijeme rata u našoj zemlji, Jasmina Musabegović nije odustajala od književnosti i pisanja. U to vrijeme objavljeno je mnogo njenih tekstova u novinama i časopisima, a učesnica je i većine tadašnjih kulturnih dešavanja. Roman „Most“ objavljen je 1994.godine, iako je napisan prije rata.

Dvije godine kasnije objavljene su njene „Bošnjačke uspavanke“ te knjiga eseja i ispovijesti „Žene i glasovi“.

Posebnu pažnju javnosti imala je knjiga eseja „Naličje historije“ objavljena 1999.godine … Jasmina Musabegović bila je glavna i odgovorna urednica knjige sjećanja učesnica u NOB-u “Žene Bosne i Hercegovine u narodnooslobodilačkoj borbi 1941-1945. godine”.

Najpoznatije djelo Jasmine Musabegović, roman „Skretnice“, uvršten je u ediciji „Bošnjačka književnost u 100 knjiga“ u izdanju BZK „Preporord“. Ovaj roman uvršten je i među 25 knjiga predratne edicije Muslimanska književnost XX vijeka u izdanju “Svjetlosti”.
Nagradu za životno djelo Jasmina Musabegović je dobila 2007.godine na XIX Sajmu knjiga i učila, a nagradu joj je dodijelila Poslovna zajednica izdavača i knjižara BiH.

Književnica Jasmina Musabegović premnula je 07.maja 2023.godine, u Sarajevu.

1992- Godišnjica eksplozije koja je označila početak rata u Mostaru

Danas se navršavaju tačno 32 godine otkada je u neposrednoj blizini kasarne JNA Mostarski bataljon, poznatije kao Sjeverni logor, u popodnevnim satima detonirala cisterna, napunjena eksplozivom.

Usljed detonacije, veći dio zdanja kasarne, okrenut prema naselju Zalik, je ozbiljno porušen. Osim zgrade u sastavu Sjevernog logora, usljed jačine eksplozije, oštećen je zapadni dio fasade solitera u naselju Zalik, dok je veliki broj građana u tom dijelu grada prijavio ozbiljna oštećenja u kućama i stanovima.

JNA nikada nije objavila zvaničnu informaciju o ovom incidentu, niti eventualni broj žrtava, iako su beogradski mediji izvještavali o tome.

Treba podsjetiti da je Mostar u to vrijeme već bio suočen sa ratnom psihozom zbog dolaska ogromnog broja „rezervista“ iz Srbije i Crne Gore, u septembru 1991. godine, koji se se rasporedili i ukopali na obodima grada.

Eksplozija cisterne u blizini kasarne Sjeverni logor smatra se faktički početkom rata i oružanih sukoba u Mostaru, iako su brojni incidenti sa noćnim pucnjavama i eksplozijama zabilježeni i puno ranije.

Nekoliko dana nakon eksplozije, jedinice tzv. JNA, pod komandom generala Momčila Perišića počele su sa kampanjom granatiranja dijelova Mostara, pod izgovorom da se samo uzvraća na vatru. Perišić je čak i uživo, putem radio-programa, najavljivao atriljerijska dejstva po gradu.

Osim što JNA nikada nije saopštila svoju verziju događaja, javnosti do danas nije poznato ni ko je ustvari stajao iza napada cisternom niti je bilo ko kasnije preuzeo odgovornost.

 

 

(Mostarski.ba/federalna.ba)

Related Posts