Categories: Na današnji dan|Published On: 4/12/2023|

Na današnji dan 4. 12.

2016. – 4. decembar 2016. Godišnjica smrti Esada Arnautalića

Esad Arnautalić, rođen je 28.02.1939. godine u Sarajevu.

U muzičkom svijetu u Bosni i Hercegovini značajan je kao jedan od utemeljitelja Orkestra Radio-televizije Sarajevo i Muzičke produkcije Radio Sarajeva, pokretač festivala Vaš šlagersezone i Prvi aplauz. Bio je muzički autor i aranžer zapaženih šlagera tokom 1970-ih, te autor koji je veliki dio svog stvaralaštva posvetio muzici za djecu. Zbog svega ovoga, nazvan je “ocem BiH zabavne muzike.”

1962. godine, zajedno sa njegovim bratom Ismetom Nunom Arnautalićem, pokrenuo je Indexe. Do 1965. iz lokalnih sarajevskih pop grupa “Lutalice” dolazi Slobodan Bodo Kovačević ibasista Fadil Redžić, a iz “Pauka” priključio se novi pjevač Davorin Popović. Nešto kasnije, grupa Indexi ċe postati najpopularnija sarajevska i jedna od najpopularnijih jugoslavenskih pop-rock grupa.

Neke od najpoznatijih pjesama na kojima je radio kao autor muzike ili aranžer su: “Kud plovi ovaj brod” (Radojka Šverko), “U dugim noćima” (Kićo Slabinac), “Bila je tako lijepa” (Dragan Stojnić), “Život piše romane” (Jadranka Stojaković) i “Sviraj mi o njoj” (Kemal Monteno).

Veliki dio stvaralaštva, u isto vrijeme, posvećivao je muzici za djecu, pa je za njih organizovao festivalsku smotru nazvanu Mali šlager. Iz njegovog autorskog opusa za djecu, najpoznatijapjesama je “Djeca su vojska najjača”, na stihove sarajevskog pjesnika Velimira Miloševića, koja je prvi puta izvedena 1973. godine.

Autor je i značajnih muzičkih djela za pozorište, film i televizijske serije, među kojima su najpoznatije teme za igrane filmove Miris dunja, Ovo malo duše, Azra i Savršeni krug.

Preminuo je 04.12.2016. u 77 godini života.

2007- 4. decembar 2007. Godišnjica smrti Boška Antića

Boško Antić je rođen 7. januara 1944. godine u Sarajevu. Svoje prve fudbalske korake načinio je u omladinskim selekcijama Sarajeva, ali nakon izlaska iz omladinaca nije zaigrao odmah za Sarajevo. Prve seniorske nastupe ubilježio je za sarajevskog niželigaša Slogu, a zatim prelazi u vogoščanski Pretis.

Nakon odlične sezone u Pretisu i postignutih 30 golova, za njegove igre bili su zainteresovani sarajevski velikani Sarajevo i Željezničar. Zbog ljubavi prema Sarajevu, odbio je Željezničar i 1. jula 1965. godine potpisao sa Bordo klub, i tako se vratio na “svoje”.

Dva Boška na dva ćoška…
U prvoj sezoni, Boško se nije mnogo naigrao. Odigrao je deset utakmica, a prvijenac u bordo-bijelom dresu je postigao protiv Vardara na Koševu. Ipak u narednoj sezoni 1966/67. Antić je izborio mjesto prvog napadača. Upravo ta sezona, 1966/67, upisana je zlatnim slovima u historiju FK Sarajevo. Naime, Sarajevo je tada osvojilo šampionat Jugoslavije. Antić je čuveni napadački trojac činio sa Vahidinom Musemićem i Boškom Prodanovićem. Trio je ukupno postigao 40 golova, a do dan danas je ostao upamćen navijački slogan “Dva Boška na dva ćoška, Musemija u sredini, za pobjedu ne brini”

U narednoj sezoni, Antić je nastavio s dobrim partijama iako je Sarajevo bilježilo slabije igre. Postigao je 23 gola, od čega 18 u prvenstvu. Nagradu za dobre partije dobio je od selektora Jugoslavije, koji ga je pozvao na završni turnir Evropskog prvenstva u Italiji. Ipak, Antić pored tada neprikosnovenog Dragana Džajića nije dobio mjesto u napadu.

U bordo dresu, Antić je nastupao sedam sezona i ubilježio 187 zvaničnih nastupa i pri tome postigao 67 golova.

Karijeru nastavlja i završava u Francuskoj. Igrajući za Angres u 103 nastupa je postigao 44 gola. Karijeru je završio u Caenu. Nakon toga vraća se u Sarajevo i preuzima trenersku funkciju u pionirskoj selekciji. U januaru 1983. godine postaje trener seniorskog tima, a samo pola godine nakon toga, Antić je odveo Sarajevo do finala Kupa Jugoslavije u kojem je Bordo klub poražen od Dinama 3:2.

Dvije godine nakon toga, Antić je odveo Sarajevo do velikog uspjeha, osvojivši titulu prvenstva Jugoslavije, drugu u bogatoj historiji Sarajeva. Boško Antić i Husref Musemić su jedini uspjeli osvojiti titulu sa Sarajevom i kao igrač i kao trener.

Antić je umro 4. decembra 2006. godine u Beogradu.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najzančajnije datume iz historije Bosne i Hercegovine.

(Mostarski.ba/Historija.ba)

Related Posts