Categories: Na današnji dan|Published On: 8/10/2021|

Na današnji dan 8. 10.

1955. – Rođen Dragan Vikić. Nakon završetka fakulteta zapošljava se, kao stipendista, u BiH policiji. Dobija funkciju komandira voda u bosanskoj Specijalnoj jedinici, nakon toga postaje komandir čete i pred rat, početkom 1992. postaje komandant tadašnje Specijalne jedinice, koja je nosila naziv Odred za posebne namjene MUP-a RBiH. Za dotadašnji rad u policiji više puta je nagrađivan, a najznačajnija odlikovanja su “Plaketa bezbjednosti” i “Orden rad sa srebrenim vijencem” bivše Jugoslavije. Početkom rata, aprila 1992. godine, u Skupštini Republike Bosne i Hercegovine, javno, pred televizijskim kamerama, poziva građane Sarajeva da brane grad od napada Srpske vojske, presudno učestvuje u organizaciji odbrane, predvodi Specijalnu jedinicu u teškim borbama i postaje jedan od legendarnih komandanata Sarajeva. U ratnom periodu je odlikovan sa najvišim priznanjima Oružanih snaga R BiH: “Zlatnom policijskom značkom”, “Specijalnom značkom” i “Zlatnim ljiljanom”. Od januara 1994. godine odlazi na dužnost načelnika Sektora za istraživanje i primjenu metoda i sredstava u borbi protiv terorizma Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine. Za sportske i ratne zasluge 2004. godine dobija prestižno priznanje “Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva”. Nastavlja bogatu sportsku karijeru i postaje aktuelni Predsjednik Karate saveza BiH.

1994. – Srpski agresori granatirali tramvaje sa putnicima. sa položaja srpskog agresora na Jevrejskom groblju otvorena je vatra iz mitraljeza M-84 (u opkoljenom Sarajevu poznat kao “sijač smrti”) na dva tramvaja puna putnika. Tramvaji su se u trenutku napada nalazili u centru grada Sarajeva, tačnije na Marindvoru. Dok su srpski agresori pucali po civilima, građanima Sarajeva u tramvajima, UNPROFOR-ovi vojnici su se sakrili u svoja vozila i tako sakriveni u miru posmatrali cijelokupnu situaciju. U ovom napadu srpskog agresora na civile Sarajeva poginuo je vozač tramvaja Nedžad Hadžibajrić, a 12 putnika je ranjeno. Među 12 ranjenih putnika bilo je sedmero djece. Nakon napada srpskih agresora, tog 08. oktobra 1994. godine, na tramvaje, tramvajski saobraćaj u opkoljenom Sarajevu je obustavljen. Istog dana godinu dana kasnije, 08. oktobra 1995. godine, srpski agresor počinio je još jedan masakr nad civilima u Živinicama, nedaleko od izbjegličkog kampa, gdje su boravile žrtve genocida iz Srebrenice. U napadu srpskog agresora na civile poginulo je 9, a ranjeno više od 50 civila, od kojih su mnogi bili djeca.

1995. – Počinjen masakr nad civilima u Živinicama. 08. oktobra 1995. godine, srpski agresor počinio je još jedan masakr nad civilima u Živinicama, nedaleko od izbjegličkog kampa, gdje su boravile žrtve genocida iz Srebrenice. U napadu srpskog agresora na civile poginulo je 9, a ranjeno više od 50 civila, od kojih su mnogi bili djeca. Istog dana, 08. oktobra 1995. godine mjesto Tešanjka, između Doboja i Tešnja, bilo je meta avijacije srpskih agresora. Uslijed djelovanja četničkih aviona u mjestu Tešanjka poginulo je 5, a ranjeno više od 50 civila.

1995. – Srpski agresori avijacijom granatirali Tešanjku. 08. oktobra 1995. godine mjesto Tešanjka, između Doboja i Tešnja, bilo je meta avijacije srpskih agresora. Uslijed djelovanja četničkih aviona u mjestu Tešanjka poginulo je 5, a ranjeno više od 50 civila. Istog dana, 08. oktobra 1995. godine, srpski agresor počinio je još jedan masakr nad civilima u Živinicama, nedaleko od izbjegličkog kampa, gdje su boravile žrtve genocida iz Srebrenice. U napadu srpskog agresora na civile poginulo je 9, a ranjeno više od 50 civila, od kojih su mnogi bili djeca.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba)

Related Posts