Na današnji dan preminuo Abdulah Sidran

1964. – Rođen Edo Mulahalilović – osnivač grupe “Hari Mata Hari”. Rođen je u Sarajevu 23. marta 1964., a umro 27. juna 2010.. Bio je sarajevski tekstopisac, kompozitor i producentom. Muzičku karijeru je započeo uspješno već kao dječak nagrađivan na takmičenjima učenika muzičkih škola širom ex-Yu. U trinaestoj godini je imao prvi solistički koncert na klasičnoj gitari. U ljeto 1983. zajedno sa Pjerom Žalicom i Izudinom Kolečićem osniva grupu Baobab u kojoj je pjevao i svirao gitaru. Ista trojka 1985. zajedno sa Hajrudinom Varešanovićem osniva grupu “Hari Mata Hari” gdje je bio autor većine pjesama. 1991. objavljuje kantautorski album “Jedna je pjesma cijeloga života” ali rat spriječava širu promociju i turneju. Sa bratom radi i kompoziciju Ostani kraj mene koja je 1994. u Dublinu na Eurosongu predstavljala Bosnu i Hercegovinu. Kao kompozitor i producent je u Finskoj, u periodu od 1996. do 2002., snimio dvadesetak albuma sa raznim skandinavskim izvođačima. Edo je bio član GRAMEX-a i TEOSTO-a (finnish composers copyright society), a zadnje vrijeme je živio i radio u Sarajevu gdje je imao svoj vlastiti studio i produkciju. Preminuo je u Beogradu 27. juna 2010 od teškog oblika raka. Kolege muzičari su za Edu održali koncert pomoći, sav prihod je išao Edi za liječenje, ali Edo nažalost nije uspio pobjediti u borbi sa rakom.
1994. – Most “Bratstvo-jedinstvo” otvoren za prelazak civila. Prvog dana otvaranja mosta 25 ljudi prešlo na Grbavicu, a 15 u slobodni dio grada. Ubrzo je most ponovo 13. aprila iste godine bio zatvoren za prelazak…
2024.- Na današnji dan, 23. marta 2024. godine, preminuo je veliki bosanskohercegovački akademik, pjesnik, pisac i scenarist Abdulah Sidran.
Sidran je preminuo u Sarajevu u 80. godini života.
Abdulah Sidran nije bio samo pjesnik, prozaik i filmski scenarist, već istinski kulturni ambasador Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Rođen u Sarajevu 2. oktobra 1944., Sidran je svojim djelima obogatio literarnu i filmsku scenu te ostavio dubok i neizbrisiv trag u kulturnom naslijeđu našeg grada i zemlje. U književnosti se Sidran pojavio šezdesetih godina, ističući se kao pjesnik i prozaik generacije koja je obilježila kulturni pečat Sarajeva. Nagrađivan je brojnim književnim i društvenim priznanjima za svoje izuzetno stvaralaštvo, uključujući Šestoaprilska nagrada grada Sarajeva i Godišnju nagradu Udruženja književnika BiH.
Poznat je po svojoj knjizi poezije Sarajevski tabut, koja je nagrađena prestižnom “Nagradom slobode” PEN-centra Francuske. Njegove pjesme su prevođene na mnoge jezike i objavljivane širom svijeta, što dodatno svjedoči o globalnom utjecaju njegove književnosti. Sidran je također ostavio dubok pečat u filmskoj umjetnosti kao scenarist nekih od najpoznatijih filmova u ex-jugoslavenskoj kinematografiji, uključujući Sjećaš li se Dolly Bell? i Otac na službenom putu.
Njegovi filmski radovi osvojili su brojne nagrade i priznanja te su doprinijeli međunarodnom priznanju bosanskohercegovačke kinematografije. Osim svojih književnih i filmskih dostignuća, Sidran je bio aktivni član intelektualne zajednice Sarajeva, predavač na tribinama i urednik različitih listova i časopisa. Njegova angažiranost u intelektualnom životu grada bila je od neprocjenjive važnosti za kulturni razvoj Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Za knjigu poezije “Sarajevski tabut”, koju je objavio u ratu, dobio je “Nagradu slobode” PEN-centra Francuske.
Njegove su još i knjige poezije „Morija“, „Sarajevska zbirka“, „Sarajevski tabut“, „Suze majki Srebrenice“, „Planeta Sarajevo“, „Zašto tone Venecija“, drama „U Zvorniku ja sam ostavio svoje srce“, zbirka publisitičkih tekstova „Oranje mora“, autobiografski roman „Otkup sirove kože“…
Bio je član Akademije nauka i umjetnosti BiH i majstorski kandidat u šahu.
U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.
(Mostarski.ba)
Ured za hadž i umru: Upozorenje vjernicima na lažne ponude za hadž
Poznati rezultati 25. jubilarnog izviđačkog takmičenja “Mostarski susreti 2025”
Obnoviteljski sabor ključni je trenutak u historiji Islamske zajednice u BiH
Kupres: Zašto su svećenici digli glas protiv njemačke investicije na lokalitetu Osmanlije?
Porezna uprava FBiH najavila pojačane kontrole za 1. maj