Categories: Biznis|Published On: 23/10/2022|

Na farmi Spreča kod Kalesije struju proizvode iz organskog otpada

Primarna djelatnost farme Spreča nadomak Kalesije je proizvodnja svježeg kravljeg mlijeka, a nedavno su pokrenuli i proizvodnju električne energije, koja se temelji na organskom otpadu, odnosno biogasu koji nastaje od kukuruzne silaže te goveđeg i pilećeg stajnjaka, piše klix.ba

Poljoprivredna djelatnost širom svijeta je na teškim ekonomskim udarima unazad dvije godine, zbog čega djelatnici pronalaze alternativne načine za unapređenje poslovanja. Tome se okrenula i farma Spreča nadomak Kalesije, koja je investirala u izgradnju postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.

“Postrojenje se trenutno nalazi u procesu rada, šestomjesečni probni period je istekao te smo u septembru ove godine dobili licencu od Regulatorne komisije za energiju Federacije Bosne i Hercegovine (FERK) za proizvodnju električne energije. U narednom periodu bi trebala nastupiti puna cijena proizvedene električne energije”, kaže za Klix.ba direktor farme Spreča Said Karić.

Konkretno, u krugu ove farme instalirano je postrojenje u kojem se vrši proizvodnja električne energije od biogasa, a koji se dobija od različitih sirovina, odnosno kukuruzne silaže te goveđeg i pilećeg stajnjaka.

Prosto rečeno, navedene sirovine se po posebnim laboratorijskim recepturama ubacuju u jamu za miješanje te se putem pumpe prebacuju u fermentor i na takav način se stvara biogas, koji se producira prema CHP jedinicama. U procesu njegovog sagorijevanja nastaje električna energija.

“Proces počinje u jami za miješanje u koju ubacujemo silažu te goveđi i pileći stajnjak. Nakon miješanja, smjesu prebacujemo u fermentore, gdje se odvija prirodna reakcija anaerobne digestije te se potom izdvaja bioplin, koji cjevovodno odlazi prema motorima. Tada se pokreću generatori te nastaje proces proizvodnje električne energije”, pojašnjava za Klix.ba rukovodilac bioplinskog postrojenja Mirsad Tursunović.
Proizvodni proces u potpunosti je siguran za okolinu jer ne dovodi do nastanka emisija CO2 u zrak.

(Klix.ba)

Related Posts