Nirnberški proces: Suđenje nacističkim vođama i stvaranje novog svjetskog poretka

88627

Nirnberški proces, kako je postao poznat, bio je prvi međunarodni sudski proces koji je sudio za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Ovaj proces je trajao gotovo godinu dana, završivši 1. oktobra 1946. godine, i postavio je temelje za moderno međunarodno pravo.

Optuženi i optužbe

Na optuženičkoj klupi našlo se 24 vodeća nacistička zvaničnika, uključujući Hermanna Göringa, Rudolfa Hessa i Joachima von Ribbentropa. Optuženi su po četiri tačke: ratni zločini, zločini protiv čovječnosti, poticanje agresije i poticanje ili učešće u zločinima protiv mira. Suđenje je bilo jedinstveno po svojoj međunarodnoj prirodi, s sudijama i tužiocima iz Sjedinjenih Američkih Država, Sovjetskog Saveza, Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske.

Tok suđenja

Suđenje je bilo izuzetno detaljno i temeljito. Održane su 403 javne sjednice, saslušani su mnogi svjedoci i pregledan veliki broj pismenih dokaza, uključujući oko 38.000 dokumenata. Suđenje je vođeno na četiri jezika, što je dodatno naglasilo njegovu međunarodnu važnost.

Rudolf Hess, jedan od najbližih saradnika Adolfa Hitlera, bio je zamjenik Führera i ključna figura u nacističkoj hijerarhiji. Tokom suđenja, Hess je bio optužen za zavjeru protiv svjetskog mira, planiranje, pokretanje i vođenje agresorskog rata, zločine protiv zakona i običaja rata te zločine protiv čovječnosti. Hess je tokom suđenja pokazivao znakove mentalne nestabilnosti, tvrdeći da se ne sjeća mnogih događaja. Na kraju je osuđen na doživotni zatvor, kaznu koju je služio u zatvoru Spandau u Berlinu.

Zatvorski dani Rudolfa Hessa

Nakon suđenja, Hess je prebačen u zatvor Spandau, gdje je proveo ostatak svog života. Zatvor Spandau je bio specifičan po tome što je Hess bio jedini zatvorenik od 1966. godine, nakon što su ostali osuđenici pušteni na slobodu ili preminuli. Hess je bio pod stalnim nadzorom i imao je ograničen kontakt s vanjskim svijetom. Njegovi zatvorski dani bili su obilježeni izolacijom i povremenim posjetama porodice. Hess je preminuo 1987. godine pod sumnjivim okolnostima, a zvanična verzija je da je izvršio samoubistvo.

Rezultati suđenja bili su značajni. Dvanaest optuženih osuđeno je na smrt, uključujući Göringa, koji je izvršio samoubistvo prije izvršenja kazne. Ostali su dobili dugotrajne zatvorske kazne, dok su trojica oslobođena. Nirnberški proces je postavio presedan za buduća suđenja za ratne zločine i bio je ključan u formiranju Međunarodnog krivičnog suda.

Nirnberški proces nije bio samo suđenje pojedincima, već i suđenje ideologiji koja je dovela do nekih od najstrašnijih zločina u historiji. Njegov značaj leži u potvrdi principa da su svi ljudi, bez obzira na položaj, odgovorni za svoje postupke pred zakonom.

(stav.ba)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Velež pobjedom protiv Slobode okončao turbulentnu jesen

  • Šest najboljih vitamina i suplemenata za vaš imunološki sistem

  • Turski predsjednik Erdogan: Za trajni mir u Anadoliji moramo biti jaki na svim poljima

  • Nova dva boda RK Velež i očuvanje liderske pozicije

  • Saopštenje Sarajeva poslije dešavanja u Posušju: Ovo je neshvatljivo, pozivamo na sankcije odgovornih

SB Banner 1

■ Povezano

  • Prvi višestranački izbori u BiH: Kako nam se desila demokratija?

  • Narodni front i ‘Ćorava kutija’: Kako su prošli prvi izbori u komunističkoj Jugoslaviji?

  • Online muzej otkriva historiju Mostara koju su ‘pisale’ žene

  • Alija Nametak, novovjekovni Bašeskija