Categories: BiH|Published On: 3/5/2023|

Odbrana BiH – Sjećanje na događaje od 2. i 3. maja 1992. godine

U sarajevskoj ulici Hamdije Kreševljakovića, nekadašnjoj Dobrovoljačkoj, danas su se okupili bivši pripadnici ‘Zelenih beretki’ i Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBIH) kako bi obilježili godišnjicu događaja od 2. i 3. maja 1992. godine koji su, kako je tim povodom rečeno, bili presudni za odbranu BiH i njenog glavnog grada.

Tradicionalno okupljanje, polaganje cvijeća i odavanje počasti bh. braniocima, bilo je prilika za evociranje sjećanja na događaje koji su, prema ocjeni učesnika, zahvaljujući nadljudskim naporima branilaca, odredili sudbinu BiH te sačuvali njenu cjelovitost i nezavisnost.

“Drugi i treći maj obilježavamo kao najznačajniji datum u odbrani suverene i nezavisne države Bosne i Hercegovine. Drugog maja 1992. godine bivša JNA otvoreno je stala na stranu agresora i agresije. Nažaost, iako su mnogi Bosanci i Hercegovci u to vrijeme vjerovali u bratstvo i jedinstvo i vjerovali da je JNA garant sigurnosti, ona je pokazala svoje pravo lice”, kazao je Vahid Alić, predsjednik Udruženja ‘Zelene beretke’ općine Stari Grad.

U osvrtu na dešavanja 2. maja 1992. godine, podsjetio je kako je JNA, potpomognuta paravojnim formacijama tadašnjeg SDS-a, srpskim dobrovoljcima i niškim specijalcima, izvršila žestok napad na institucije BiH.

“Najprije je granatiran grad, da bi potom s tenkovima, transporetrima i ljudstvom krenuli u napad na zgradu Predsjedništva tadašnje RBiH s ciljem osvajanja i svrgavanja novoizabrane vlasti, a kako bi međunarodnoj zajednici dokazali da ta vlast ne može rukovoditi ovom državom – kazao je Alić, navodeći kako su paralelno izvršeni diverzija i zapaljena Glavna pošta, te granatirane zgrada Televizije, Elektroprivrede, repetitor Hum…

Podsjetio je, istovremeno, kako pripadnici JNA 3. maja nisu ispoštovali dogovoreno te kako su iz kasarne na Bistriku izašli pod punom ratnom opremom, izazivajući incident pucanjem po građanima i braniocima, krećući u pravcu Skenderije gdje je bila dogovorena razmjena.

Potcrtao je kako je u razmjeni vatre stradalo šest pripadnika JNA, precizirajući kako je to decidno i jasno potvrdio u jednom od posljednjih intervjua 2002. godine Milutin Kukanjac, tadašnji komandant Druge vojne oblasti JNA.

Obraćajući se učesnicima skupa, Alić je podsjetio na hronologiju događaja, počevši od napada na zgradu Predsjedništva BiH 2. maja i pokušaja državnog udara, do pregovora u vezi s razmjenom prvog predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića, koji je s delegacijom po povratku s mirovnih pregovora u Lisabonu bio zarobljen na Međunarodnom aerodromu Sarajevo i odveden u kasarnu u Lukavici.

Nažalost, u vezi s dešavanjima u bivšoj Dobrovoljačkoj i danas traju prijepori i različita tumačenja, a koji se, prije svega, tiču brojčanog stanja stradalih pripadnika JNA.

Ozbiljne kontroverze izaziva i činjenica da je pred bh. pravosuđem ponovno aktiviran ‘slučaj Dobrovoljačka’ te da se u Sudu vodi postupak protiv civilnih i vojnih dužnosnika tadašnje RBiH, usprkos činjenici da se u vezi s tim slučajem prethodno izjasnio Haški tribunal (ICTY), označivši kolonu JNA legitimnom vojnom metom.

Odgovarajući na novinarski upit u vezi s tim, Alić je kazao kako se radi o pokušaju izjednačavanja agresora i žrtve te revidiranju historijskih činjenica, poručujući kako su istina i činjenice na strani branioca.

Nažalost, dodao je, postoje i oni, prema čijem su mišljenju, civili i građani Sarajeva i BiH bili “legitimna vojna meta“.

(Fena)

Related Posts