Categories: Kultura|Published On: 31/3/2022|

Paleografski ambasadori obilježili Međunarodni dan dječije knjige

Povodom Međunarodnog dana dječije knjige/ International Children's Book Day (2. april) interaktivnu radionicu na temu “Etička kritika i književnost za djecu”, prof. dr. Mirzana Pašić Kodrić, Pedagoški fakultet, Univerzitet u Sarajevu održala je u utorak, 29. marta 2022. godine u 19:30 sati u okviru eTwinning projekta Paleografski ambasadori – Međunarodni dan maternjeg jezika 2022. godine / International Mother Language Day 2022 autorice projekta Edite Kevro, MA iz JU OŠ „Drežnica“, Mostar.

Mirzana Pašić Kodrić, bosanskohercegovačka nagrađivana književnica, povjesničarka književnosti i književna kritičarka je izjavila: „Predavanje Etička kritika i književnost za djecu bilo je posvećeno različitim ideologijama u književnosti za djecu na primjerima klasičnih bajki, ali i drugih djela iz dječije književnosti koje ruše ove zadate ideološke obrasce. Predavanje je bilo interaktivno, učenici i učenice su učestvovali u diskusijama i stekli osnovne pojmove o etičkoj kritici te njenoj primjeni u procesima učenja i prihvatanja znanja.“

Iz recenzije dr. Adijate Ibrišimović-Šabić izdvajamo da je knjiga 7 bajki za Male i Velike zasnovana na modelima postmoderne bajke, prilagođenim današnjem haotičnom svijetu koji problematizira poentu klasičnih muških epskih junaka i traži nove humane epske junake i junakinje posebno, bajke Mirzane Pašić Kodrić govore i o ulozi žena i djevojčica u današnjem svijetu – njihovom općem iskorištavanju, problematiziraju materijalne vrijednosti kojima se danas djevojčice uče, slave ljepotu Razlika i sklada, koji podrazumijeva poštovanje na primjeru Bosne i Hercegovine, progovaraju o problemu nečitanja, neadekvatnog vrednovanja umjetnosti i sl.

„Najviše mi se dopada što projekat ima interkulturalni karakter i što kroz različita znanja spaja učenike i učenice iz regiona. Mislim da je to mnogo važno za Bosnu i Hercegovinu, ali i za susjedne zemlje jer znanjem se brišu predrasude i gradi ljepša budućnost za sve nas“, zaključila je nakon radionice za paleografske ambasadore prof. dr. Mirzana Pašić Kodrić, Univerzitet u Sarajevu, Pedagoški fakultet.

Interaktivnom radionicom “Etička kritika i književnost za djecu” zajednički su Osnovna škola “Pavao Belas”, Brdovec, Hrvatska; Osnovna škola „Dalj“, Dalj, Hrvatska; OUJDG „7 Septemvri“, Pehčevo, Sjeverna Makedonija; ОU “Hristo Uzunov“, Ohrid, Sjeverna Makedonija; Osnovna škola “Rifat Burdžović Tršo”, Tutin, Srbija; JU Prva osnovna škola, Donji Vakuf, Bosna i Hercegovina; JU OŠ “Centar”, Tuzla, Bosna i Hercegovina; JU IV osnovna škola, Mostar, Bosna i Hercegovina i JU Osnovna škola “Drežnica”, Mostar, Bosna i Hercegovina, obilježile Međunarodni dan dječije knjige/ International Children's Book Day koji se svake godine proslavlja na rođendan Hansa Crhistiana Andersena, 2. aprila.

(Mostarski.ba)

 

Related Posts